Navarro wyrwany z kontekstu? Pakt z Chinami nie „wygasł”

817

Peter Navarro, doradca ds. handlu w Białym Domu, w poniedziałek wycofał się ze swoich wcześniejszych komentarzy, że pakt handlowy między USA a Chinami „wygasł”, wywołując tym samym wielkie poruszenie na rynkach już spowitych pandemią koronawirusa – donosi agencja Reuters.

Navarro powiedział, że jego komentarze zostały „wyrwane z kontekstu”, podczas gdy prezydent USA Donald Trump potwierdził w swoim tweecie, że umowa z Chinami jest „niezagrożona”.

„Mam nadzieję, że Chiny nadal będą przestrzegać warunków umowy” – napisał Trump na Twitterze.

Wcześniej Navarro powiedział w wywiadzie dla Fox News, że „to koniec”, gdy zapytano go o umowę handlową. Dodał, że „punkt zwrotny” nastąpił, gdy Stany Zjednoczone dowiedziały się o rozprzestrzenianiu się koronawirusa dopiero po tym, jak chińska delegacja opuściła Waszyngton po podpisaniu pierwszej fazy umowy 15 stycznia.

Peter Navarro w wywiadzie dla Fox News

W tym czasie wysłali już setki tysięcy ludzi do tego kraju, aby rozprzestrzenić tego wirusa, a zaledwie kilka minut po uruchomieniu silników, kiedy samolot wystartował, zaczęliśmy słyszeć o tej pandemii

We wtorek Chiny odpowiedziały z pogardą na roszczenia Navarro dotyczące umowy handlowej. „(Navarro) Konsekwentnie kłamie i nie ma w sobie uczciwości ani wiarygodności” – powiedział dziennikarzom na konferencji prasowej rzecznik MSZ Zhao Lijian. Jeśli chodzi o umowę handlową, Zhao powiedział: „Stanowisko Chin w tej sprawie było spójne i jasne”.

Najdroższe słowa „wyrwane z kontekstu”

Rynki finansowe już od dawna były niepewne, a słowa doradca ds. handlu przelały czarę goryczy. Amerykańskie kontrakty na akcje początkowo odnotowały straty, a waluty wrażliwe na ryzyko, w tym dolar australijski zaliczył mocny spadek.

Od tamtego momentu sytuacja na rynkach powróciła do normalności, po tym jak Navarro, jeden z najbardziej otwartych krytyków Chin wśród kluczowych doradców Trumpa, wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że jego komentarze zostały „wyrwane z kontekstu”.

Oświadczenie Petera Navarro

Nie miały one nic wspólnego z umową handlową, która nadal obowiązuje. Mówiłem po prostu o braku zaufania do Komunistycznej Partii Chin po tym, jak skłamali o pochodzeniu chińskiego wirusa i dopuścili do pandemii na świecie

Negocjacje handlowe między USA a Chinami trwały ponad dwa lata. Uzbierały taryfy celne na chińskie produkty o wartości 370 miliardów dolarów. Uderzyły w rynki finansowe i zahamowały globalny wzrost na długo przed wybuchem koronawirusa, który wywołał ogólnoświatową recesję.

Stosunki amerykańsko-chińskie osiągnęły najniższy punkt od lat, odkąd pandemia koronawirusa, która rozpoczęła się w Chinach, mocno uderzyła w Stany Zjednoczone. Trump i jego administracja wielokrotnie oskarżali Pekin o ukrywanie informacji dotyczących sytuacji epidemiologicznej.

W czwartek Trump ponowił swoją groźbę zerwania więzi z Chinami, dzień po rozmowach jego najlepszych dyplomatów z Pekinem.

Jednak wysłannik Trumpa powiedział, że oddzielenie gospodarki USA i Chin nie jest realne. To zdanie może napawać optymizmem zwolenników współpracy tych dwóch mocarstw, których relacje w ostatnich latach mocno oziębły.

Komentarze