Miliarderzy w USA bogatsi o ponad 430 miliardów USD w ciągu 2 miesięcy

3 851

Podczas gdy od połowy marca prawie 40 milionów Amerykanów złożyło wniosek o zasiłek bezrobotny, miliarderzy z USA radzą sobie doskonale – obserwując, jak ich łączna fortuna powiększyła się o 434 miliardy dolarów w tym samym okresie.

Miliarderzy w USA bogatsi o ponad 430 miliardów USD

Na czele bogacącej się grupy znajdują się Jeff Bezos i Mark Zuckerberg, których fortuny wzrosły odpowiednio o 34,6 i 25 miliardów dolarów. Dane pochodzą z organizacji Americans Tax Fairness oraz Institute for Policy Studies 'Program for Innequality. Oba podmioty przeprowadziły analizę majątków ponad 600 miliarderów z listy Forbes w dniach 18 – 19 maja.

Pod względem procentowym fortuna Elona Muska wzrosła o 48% do 36 miliardów dolarów, podczas gdy Zuckerberg osiągnął wzrost o 46%. Majątek Bezosa wzrósł o 31% do 147 miliardów dolarów. Jego była żona, MacKenzie Bezos, odnotowała wzrost jej bogactwa o około 33% do 48 miliardów dolarów. Średnio amerykańscy miliarderzy odnotowali wzrost wartości netto o 15% w okresie dwóch miesięcy z 2,948 mld dolarów do 3,382 mld dolarów.

Poniższa grafika przedstawia część wyliczeń jakie opracowały dwie instytucje wspomniane wcześniej.

Inequality

Prasa komentuje

Takie liczby szokują zważywszy, że na świecie trwa aktualnie najgorszy kryzys gospodarczy od 90 lat. Stacja CNBC tak komentuje te wyniki:

Ponieważ oś czasu badania obejmuje dno giełdowe i szybkie odbicie, tworzy nieco bardziej słoneczny obraz dla miliarderów niż przez cały rok. Zgodnie z indeksem miliarderów Bloomberga, bogactwo Buffetta spadło o 20 miliardów dolarów, a Gatesa o 4,3 miliarda dolarów. W tym roku Jeff Bezos zarobił 35,5 miliarda dolarów, a Zuckerberg o 9 miliardów dolarów.

Wzrost bogactwa miliarderów podczas globalnej pandemii podkreśla groteskową naturę nierównego poświęcenia.

Podczas gdy miliony ryzykują swoje życie i środki utrzymania jako pracownicy służby zdrowia i pracownicy pierwszej linii kontaktu z wirsuem, miliarderzy czerpią korzyści z gospodarki i systemu podatkowego, który jest ukierunkowany na kierowanie bogactwa na szczyt.

Rynek weryfikuje

Jeżeli spojrzymy na rynek kapitałowy to nie ma co się dziwić, że najbogatsi wzbogacili się o 430 miliardów USD w ostatnich 2 miesiącach. Zbiega się to idealnie z bardzo mocnym odbiciem na głównym indeksie w USA: SP500.

SP500 od TradingView

Maciej Kmita

Komentarze