Microsoft inwestuje w Polsce miliard dolarów

2 807

Operator Chmury Krajowej, czyli spółka, która powstała z inicjatywy PKO Banku Polskiego i Polskiego Funduszu Rozwoju, zawarła strategiczne partnerstwo z gigantem z Redmond. Oczywiście mowa tu o spółce Microsoft, która jest w światowej czołówce firm technologicznych i od wtorku jest nowym partnerem OChK.

Źródłem tej informacji jest sam Operator Chmury Krajowej, który ogłosił wiadomość o współpracy na wtorkowej konferencji .

W samym wydarzeniu wzięło udział zdalnie wielu wybitnych gości z kraju i zagranicy m.in. Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher, Jean-Phillippe Courtois z Microsoft, Prezes PKO Banku Polskiego Zbigniew Jagiełło, Paweł Borys z Polskiego Funduszu Rozwoju i premier Mateusz Morawiecki. Ostatni z wymienionych uczestników odniósł się do tematu inwestycji w następujących słowach:

Kolejny wielki globalny gracz, Microsoft, wybrał Polskę na miejsce swoich inwestycji wartej aż 1 miliard dolarów i największej w naszym regionie Europy. O czym to świadczy? Że polski rynek cyfrowy jest atrakcyjny nawet w czasach, kiedy gospodarki na świecie przeżywają kryzys.

Chmura dla Europy Środkowo-Wschodniej

Inwestycja Microsoftu jest niezwykle ważna dla Europy Środkowo-Wschodniej ponieważ jest pierwszą w swoim rodzaju. Mowa tutaj o regionalnym centrum danych (region data center), które jest kluczowe do zapewniania usług oferowanych w chmurze (cloud) przez firmę.

Ten nowy region data center dołączy do globalnej infrastruktury Microsoft, w której skład wchodzi 59 regionów chmurowych zapewniających dostępność usługi Microsoft Azure w ponad 140 krajach. Umożliwi on lokalny dostęp do pełnej oferty usług w chmurze Microsoft.

Jak mówi Mark Loughran, dyrektor generalny polskiego oddziału Microsoft:

Polska ma szansę być cyfrowym sercem Europy. Dlatego dzisiaj ogłaszamy partnerstwo z Operatorem Chmury Krajowej i największą w historii kraju inwestycję w technologię cyfrową wynoszącą 1 miliard dolarów. W ramach inwestycji planujemy działania na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych, wsparcie transformacji i budowę pierwszego w Europie Środkowo-Wschodniej, bezpiecznego i zaufanego regionu centrum przetwarzania danych w chmurze Microsoft o globalnej skali. Oznacza to dostęp do światowej klasy technologii, a w szczególności rozwiązań chmurowych, z poziomu data center zlokalizowanego w Polsce.

Komentarze