Kryptowaluty w agendzie Davos 2021

5 117

Kryptowaluty to jedne z najważniejszych zagadnień, które będą poruszane przez uczestników Światowego Forum Ekonomicznego, którzy spotkają się w tym roku w ramach wirtualnego szczytu Davos.

Gubernator Banku Anglii Andrew Bailey i dyrektor generalny Western Union Hikmet Ersek wezmą udział w dyskusji panelowej WEF zatytułowanej „Resetowanie walut cyfrowych”, która odbędzie się 25 stycznia, pierwszego dnia prestiżowego szczytu:

źródło: weforum.org

Na liście pozostałych panelistów znajdą się, między innymi, prezes BTC Africa S.A. Elizabeth Rossiello i dyrektor generalny North Island Ventures Glenn H. Hutchins.

Sesja skupi się na malejącej roli gotówki i pojawieniu się walut cyfrowych banków centralnych (CBDC). Oczekuje się, że prelegenci nakreślą zestaw polityk wykorzystania możliwości, jakie dają kryptowaluty.

Bitcoin nie nadaje się do płatności?

W swoim wrześniowym przemówieniu Bailey powiedział, że prywatnie emitowane stablecoiny muszą podlegać regulacji w skali globalnej. Jednocześnie zapewnił , że kryptowaluty takie jak Bitcoin nie nadają się do płatności:

Nic dziwnego, że ich wartość może się zmieniać dość gwałtownie. Wydaje mi się, że nie pasują do świata płatności, w którym liczy się pewność wartości.

W lipcu Bailey wspomniał, że Bank Anglii zmierza w kierunku „jakiejś cyfrowej waluty”, mówiąc o planach rozwoju CBDC.

Kryptowaluty stałym elementem Davos?

Kryptowaluty w agendzie Davos zaistniały dopiero kilka lat temu. Wcześniej, tematyka aktywów cyfrowych ograniczała się tylko do skromnych spotkań entuzjastów branży, które nie przyciągały zbytniej uwagi.

„Stacjonarna” wersja flagowego szczytu została w tym roku odwołana z powodu szalejącej pandemii. Czy tegorocznej, wirtualnej edycji wydarzenia nie będzie towarzyszyła taka pompa, jak dotychczas?

Tak czy inaczej, wielu światowych liderów – od kanclerz Niemiec Angeli Merkel zaczynając a na premierze Indii Narendrze Modi kończąc – zamelduje się na stronie internetowej WEF już w przyszłym tygodniu.

Komentarze