Kolejny pakiet stymulacyjny w USA. Czy zobaczymy nowe rekordy na giełdzie?

5 550

Kolejny pakiet stymulacyjny dla amerykanów podpisany przez Trumpa. Czy hossa na giełdzie się utrzyma?

Sprytny ruch polityczny

Podczas gdy sytuacja na amerykańskich ulicach wciąż jest gorąca, liczba bezrobotnych rośnie a napięcia geopolityczne są największe od lat, prezydent Trump ogłosił w sobotę szeroko zakrojone działania wykonawcze mające na celu ulgę amerykanom w czasie pandemii koronawirusa. Ruch Trumpa może wydawać się zagrywką polityczną po tym, jak w zeszłym tygodniu po raz kolejny zerwano rozmowy w sprawie kolejnego programu stymulacyjnego w Kongresie.

Jeżeli wszystko pójdzie po myśli Trumpa, to jego działania na pewno przysporzą mu zwolenników podczas zbliżających się wyborów, które odbędą się już za 3 miesiące. A nie zapominajmy, że jego notowania w ostatnich tygodniach nie są zbyt przychylne. Więc i motywacja jest ogromna.

Nowy pakiet stymulacyjny

Nowy pakiet stymulacyjny, jak określają go media, skupia się na 4 głównych punktach:

  • Eliminacja podatku od wynagrodzeń
  • Przedłużenie zasiłku dla bezrobotnych o wartości 400 dolarów tygodniowo. Dla przypomnienia, poprzedni zasiłek wynosił 600 dolarów tygodniowo, czyli obniżka o 33%.
  • Odroczenie spłaty kredytu studenckiego do końca roku
  • Rozszerzenie ochrony przed eksmisją

Administracja rozważa również cięcia podatków dochodowych dla osób o niższych i średnich dochodach, a także cięcia podatków od zysków kapitałowych. Co ciekawe, ten ostatni punkt jest raczej skierowany do najbogatszych w USA. Dorobili się oni w ostatnich tygodniach kosmicznych fortun ze względu na niesamowitą euforię na amerykańskich parkietach. Przeciętny Amerykanin – nawet jeśli jest posiadaczem akcji, to nie stanowią one dla niego głównego źródła utrzymania.

Po drugiej stronie jest były kandydat do nominacji prezydenckiej z ramienia Partii Demokratycznej – Bernie Sanders. Zaproponował on wprowadzenie 60% podatku dla najbogatszych od ich wzrostu majątku w tym roku:

Reakcja rynków?

Kolejny pakiet stymulacyjny to dobre wiadomości dla giełdy. Oznacza to min. niższe koszty pracownicze dla korporacji. Będą one mogły nadal tymczasowo zwalniać swoje kadry pracownicze, aby przywrócić je z powrotem po ustaniu działania zasiłku dla bezrobotnych.

Jak na razie giełdy są zamknięte a jedyne co widzimy to rozgrzane od optymizmu tweety Donalda Trumpa i Białego Domu.

Finansowy Krytyk

Komentarze