Intel inwestuje w chińskie chipy mimo złej sytuacji politycznej

988

Intel Capital, czyli odział zajmujący się inwestycjami typu venture capital w ramach spółki Intel, zainwestował w dwa chińskie start-upy z sektora półprzewodników. Informacja ta pochodzi ze środowego oświadczenia spółki związanego z najnowszymi transakcjami firmy, jak podaje Reuters.

Inwestycje w firmy konkurujące na polach zwykle zdominowanych przez amerykańskich graczy wynikają z uwikłania spółki Intel w napięcia między Stanami Zjednoczonymi i Chinami związane z produkcją układów.


ProPlus, jeden z chińskich start-up’ów, które sfinansował Intel Capital, tworzy oprogramowanie EDA (Electronic Design Automation), z którego producenci chipów korzystają jeszcze zanim rozpoczną projektowanie swoich produktów.

Czołowe spółki w tej dziedzinie to: Cadence Design Systems Inc, Mentor Graphics i Synopsys Inc – wszystkie te firmy pochodzą ze Stanów Zjednoczonych. Zhihong Liu, prezes i dyrektor generalny ProPlus, pracował kiedyś jako wiceprezes Cadence Technologies, a jego dyrektor Chenming Hu pełnił funkcję dyrektora technicznego w Taiwan Semiconductor Manufacturing Co Ltd.

Wyścig technologiczny wciąż trwa…

Spectrum Materials, z siedzibą w południowej, chińskiej prowincji Fujian, produkuje gazy, które mają kluczowe znaczenie dla fabryk do produkcji fizycznych układów scalonych znajdujących się w półprzewodnikach. Sektor ten jest zazwyczaj zdominowany przez graczy ze Stanów Zjednoczonych, Korei Południowej i Japonii. Jednak rząd Chin przeznaczył miliardy dolarów na sfinansowanie krajowego przemysłu półprzewodników, który uważa za kluczowy dla dogonienia Stanów Zjednoczonych i innych państw w dziedzinie zaawansowania technologicznego.

Inicjatywy tego typu stały się dużo ważniejsze po tym, jak Stany Zjednoczone nałożyły ograniczenia na amerykańskie firmy zaopatrujące Huawei, czołowego chińskiego dostawcę sprzętu telekomunikacyjnego i wiodącego producenta chipów na swoim rynku.

Intel Capital konsekwentnie inwestuje w chińskie start-upy oraz w małe firmy chipowe z całego świata. Już w 2019 i 2018 roku spółka ogłosiła inwestycje w dwa chińskie start-upy. Szereg ogłoszeń o inwestycjach miał miejsce kilka dni po tym, jak dyrektor generalny firmy Intel Bob Swan napisał list do Departamentu Obrony USA, wyrażając gotowość do zbudowania fabryki czipów w Stanach Zjednoczonych, w celu zapewnienia czołowej pozycji USA w tej dziedzinie technologii.

Możemy się tylko domyślać, że odpowiedź Departamentu Obrony USA była bardzo nie po myśli spółki Intel. Doprowadziło to do wzmożenia inwestycji w spółki w kraju, który jest dość wrogo nastawiony do USA.

Komentarze