Dochód Chin spadł o 26,1% | Jak wirus spustoszył gospodarkę Państwa Środka?

Oficjele chińskiego rządu podali w poniedziałek, że dochód fiskalny Chin spadł w marcu o 26,1% względem poprzedniego roku. Ta informacja pokazuje, że mamy do czynienia z kontynuacją ubiegłomiesięcznej zapaści wynikającej ze stanu gospodarki spustoszonej przez wirusa.

Tak duży cios we wpływy rządu prawdopodobnie doprowadzi do zwiększenia zadłużenia i większego polegania na pożyczkach w celu stymulacji gospodarki. W aktualnej sytuacji państwo chińskie nie może pozwolić sobie na ograniczenie wydatków związanych ze stymulacją gospodarki, co jeszcze bardziej uprawdopodabnia ten scenariusz.

Spadek o 14,3% w 1 kwartale

Jak podał Liu Jinyun, urzędnik ministerstwa finansów, pierwszy kwartał 2020 był gorszy od zeszłorocznego o 14,3%. Oznacza to, że dochody fiskalne państwa spadły do 4,598 bilionów juanów (649,75 miliardów dolarów). Pogorszenie tych wyników jest przypisywane wybuchowi epidemii oraz ulgom podatkowym. Z wypowiedzi urzędnika wynika, że Chiny spodziewają się spadku przychodu także w drugim kwartale.

Liu Jinyun w trakcie poniedziałkowego briefingu

Dotknięte przez epidemie w państwie i zagranicą, dochody fiskalne będą wciąż spadały w drugim kwartale, ale tempo ubytku w dochodach fiskalnych będzie się stopniowo łagodziło

W związku z tym niektóre samorządy mają problemy z zachowaniem operacyjności i wypłatą diet. Jednak rząd dokłada wszelkich starań, by odciążyć samorządy z tych problemów, jak mówi Urzędnik ministerstwa finansów Chin.

Wpływy z podatków drastycznie spadły

W bieżącym kwartale można było zaobserwować ogromne spadki wpływów z podatków. Związane jest to z licznymi ulgami oraz ogólnym zmniejszeniem konsumpcji przez obywateli. Jak wynika z danych przedstawionych w poniedziałek, całkowity wpływ z podatków spadł o 16,4% w porównaniu z zeszłym rokiem. Przychód z VAT-u spadł o 23,6%, z podatku konsumpcyjnego o 16,4%, a wpływ z CIT-u zmniejszył się o 12,8%

Przedstawiciele ministerstwa finansów mówią, że Chiny rozważają wszelakie plany, które pozwolą na zwiększenie rocznego deficytu budżetowego w stosunku do PKB, ale nie podano żadnych szczegółów.

Wiemy, że według źródeł agencji Reutersa Chiny planują wydać bilion juanów na stymulację gospodarki, a bank centralny Chin ma zamiar wprowadzić więcej ulg.

Możemy więc spodziewać się, że Chiny będą podejmowały kolejne działania na przestrzeni najbliższych dni. Działania, które mają na celu przywrócić gospodarkę do stanu sprzed pandemii.

Komentarze