Dług światowy | 60% długu płaci mniej niż 1% odsetek

1 252

Dług światowy nie płaci? Około 60% światowego długu płaci mniej niż 1% odsetek rocznie.

Problemy Fed

Pomimo całej swojej hojności pieniężnej, pomimo wstrzyknięcia 3 bilionów dolarów rezerw do systemu bankowego, Fed nadal ma dwa duże problemy. Pierwszym z nich jest to, że nowo wydrukowane pieniądze nie są w stanie przedostać się do szerszego systemu monetarnego i wywołać bardzo potrzebną inflację, która zlikwiduje biliony długów. Aczkolwiek pojawia się coraz więcej głosów, że Fed ma teraz plan wpłacania cyfrowych środków bezpośrednio na indywidualne konta w USA, używając „aplikacji dla gospodarstw domowych”.

Drugi problem polega na tym, że pomimo wszystkich prób pobudzania kapitału własnego, większość nowych funduszy została przeznaczona na obligacje, a nie akcje. W rzeczywistości odpływy kapitałowe z rynku akcji od początku roku sięgają 39 miliardów dolarów. Wpływy na rynek obligacji i surowców przekraczają za to 200 miliardów dolarów. Aż 1,1 biliona dolarów zostało natomiast przetransferowane do rynków pieniężnych. Poniższa grafika przedstawia przepływy pieniężne do różnych rynków na świecie.

Dług

Zero Hedge

Nic nie płacący dług

Spora część rynku finansowego rzuciła się na amerykańskie 10-letnie obligacje. Jest to klasyczny ruch w przypadku niepokojach na rynku i napiętej sytuacji geopolitycznej na świecie. Tak duża liczba kupujących naturalnie sprawiła, że cena obligacji mocno wzrosła, a co za tym idzie spadła ich rentowność.

Według Financial Times, rekordowe 86% światowego rynku obligacji o wartości 60 bilionów dolarów było przedmiotem obrotu z rentownością nie wyższą niż 2%. Poza tym, na dzień 30 czerwca, ponad 60% rynku płaciło mniej niż 1% z odsetek.

Poniższa grafika przedstawia tę sytuację. Trzy odcienie czerwieni to dług płacący poniżej 2% odsetek.

Dług

Financial Times

Dług z negatywną rentownością

W tym samym czasie globalne zadłużenie o ujemnej rentowności wzrosło do 14,6 biliona dolarów z 11 bilionów dolarów w styczniu i szybko zbliża się do rekordu wszech czasów 17 bilionów dolarów, który osiągnięto rok temu.

Zero Hedge

Finansowy Krytyk

Komentarze