Czy ceny gazu mają wpływ na kursy kryptowalut ?

Nadchodzi prawdziwy „szok” 2022 r., który ma związek z cenami gazu ziemnego w USA – Goehring i Rozencwajg

Według partnera zarządzającego Goehring & Rozencwajg Associates, Leigh Goehringa, anomalie i zdarzenia ryzyka w 2022 roku jeszcze się nie skończyły, a kolejny kryzys rozwija się na amerykańskim rynku gazu ziemnego.

Ponieważ rynki dopiero zmagają się ze skutkami rosyjskiej inwazji na Ukrainę, po której nastąpił wzrost cen towarów, takich jak ropa i artykuły rolne, kolejna impreza z czarnymi łabędziami jest już za rogiem.


„Wielki kryzys, który zaskoczy wszystkich w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, będzie miał miejsce tutaj, w Ameryce Północnej, z cenami gazu ziemnego w USA” – powiedział Goehring dla Kitco News.


„Będzie to prawdziwy szok, ponieważ będzie to pełny kryzys, który już ma miejsce na całym świecie w zakresie gazu. Stany Zjednoczone były całkowicie odporne na to wszystko w ciągu ostatniego roku. Nawet dzisiaj ceny gazu w Europie a Azja wynosi około 30 USD za mmbtu w porównaniu z 8,20 USD za mmbtu w USA”.

Obawa polega na tym, że Stany Zjednoczone mogą nie być w stanie dłużej wytrzymać tego kryzysu, ponieważ każde nieprzewidywalne wydarzenie może wywołać deficyt na amerykańskim rynku gazu ziemnego, zwłaszcza w sytuacji, gdy Stany Zjednoczone zwiększają obecnie poziom eksportu.

„Może dojść do jakiegoś czarnego łabędzia w Ameryce Północnej, który nagle spowoduje, że rynek gazu w USA przejdzie od strukturalnej nadwyżki do strukturalnego deficytu. Jeśli tak się stanie, ceny gazu w USA mogą wzrosnąć. Mogą się potroić, a być może wzrosnąć nawet czterokrotnie” – ostrzegł Goehring .

Apatia inwestorów do tego ryzyka jest „głupia”, zauważył partner zarządzający Goehring & Rozencwajg Associates.

„Nasze modele sugerują, że trwająca od dziesięcioleci ochrona przed międzynarodowymi wahaniami cen, z której korzysta rynek gazu w Ameryce Północnej, wkrótce się zmieni” – powiedział. Wolniejszy niż oczekiwano wzrost łupków spowoduje, że rynek amerykański po raz pierwszy od 15 lat pogrąży się w strukturalnym deficycie. Niemal natychmiast zmiany cen w USA zbiegną się z globalnymi cenami gazu. Biorąc pod uwagę dzisiejsze międzynarodowe ceny gazu 35 USD za mmbtu, ceny mogą wzrost prawie czterokrotnie”.

Dużą zmianą w 2022 roku jest poziom eksportu. Goehring zauważył, że w ciągu ostatnich sześciu lat Stany Zjednoczone przekształciły się z niewielkiego gracza na światowym rynku eksportu LNG do największego światowego eksportera LNG.

„Obecnie działa sześć obiektów eksportowych, a siódmy, Calcasieu Pass, zwiększy przepustowość o 1,7 bcf/d, zwiększając całkowitą zdolność eksportową LNG w USA do 13 bcf/d, przewyższając zarówno Katar, jak i Australię, dawniej dwóch największych eksporterów LNG na świecie. ,” powiedział.
„Gwałtowna produkcja łupków znacznie przekroczyła zapotrzebowanie na eksport LNG. Amerykański rynek gazu ziemnego nadal utrzymuje nadwyżkę strukturalną, nawet przy rosnącym eksporcie LNG. To wszystko ma się zmienić” – powiedział Goehring.

Może się to zdarzyć w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, gdy poziom zapasów spadnie. Stany Zjednoczone wkraczają w sezon bardzo niskich zapasów. Jeśli latem temperatury będą wysokie, Stany Zjednoczone mogą zostać jeszcze bardziej w tyle.

„To jest dokładnie to, co wydarzyło się w Europie latem 2021 roku” – stwierdził Goehring. „A jeśli zapasy nadal będą poniżej standardów w stosunku do tego, gdzie powinny być, rynek wpadnie w panikę, tak jak w Europie”.

Wzrost cen gazu może uderzyć w rynek amerykański, ponieważ Rezerwa Federalna desperacko próbuje kontrolować inflację za pomocą nadmiernych podwyżek stóp procentowych.

„Do końca tej jesieni inflacja może przekroczyć 10%, napędzana przez potencjalny wzrost cen gazu ziemnego oraz fakt, że ropa naftowa przygotowuje się do dużego wzrostu w drugiej połowie 2022 roku. Już same te rzeczy dadzą 10 %”, powiedział Goehring.

Zmusi to Fed do znacznie wyższych podwyżek stóp procentowych.

„Istnieje ogromna dynamika wzrostu gospodarczego w USA i może on utrzymać się znacznie lepiej niż ludzie myślą” – dodał.

Zmartwieniem Goehringa nie jest to, jak utrzyma się gospodarka, ale to, co Fed może odkryć, podnosząc stopy procentowe powyżej 2%-3%.

„Kiedy Powell podniósł stopy procentowe w 2018 r., podniósł stopę funduszy federalnych do 2,25%-2,5%, co ujawniło wszelkiego rodzaju problemy w systemie finansowym, a rynek repo się załamał. Jeśli stopy wrócą do 2%- 3%, będziemy mieli kolejne ogromne kłopoty finansowe, które się ujawnią, a Powell będzie zmuszony zaprzestać podnoszenia stóp” – opisał Goehring.

Prognozowany szok cenowy związany z gazem w USA będzie miał wpływ na cały rynek w tym na kryptowaluty jako segment o podwyższonym ryzyku. W ten sposób ujawnia się nie bezpośrednie powiązanie rynku krypto z rynkiem gazu. Po raz kolejny okazuje się, że rynek kryptograficzny z kapitalizacją przekraczająca nieco 1 bln $ jest narażony w wyniku napięć na innych aktywach.

Według cytowanych analityków tylko złoto będzie zdolne do odparcia szykującego się kryzysu z docelową ceną nawet 14000$. Czy w takim przypadku cena BTC będzie spadać ? Na całe szczęście większość z nas przekona się o tym na własne oczy.

Może Cię zainteresuje:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx