CD Projekt nie wypłaci dywidendy w tym roku?

2 229

Najbliższe Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy spółki CD Projekt RED ma rozpatrzyć wniosek o przeznaczenie całości wypracowanego w 2019 r. zysku netto na kapitał zakładowy, a nie na wypłatę dywidendy. W odpowiedzi na tę propozycję akcje podrożały w czwartek o ponad 1 proc. do 415 zł i znów celowały w przebicie historycznych rekordów.

W ostatnich dniach, najważniejsza polska spółka na GPW oraz gracz światowej klasy na rynku gamingowym, CD Projekt znowu wróciła na usta wszystkich.

W czwartek 25 czerwca miały pierwsze wielkie pokazy najważniejszego projektu dla polskiej branży gamingowej jak i całej giełdy. Mowa oczywiście o Cyberpunk 2077, czyli najbardziej wyczekiwanej grze 2020 roku i gwarantowanym hicie, jak można spodziewać się po relacjach z tego pokazu.

Jednak to nie pozytywne słowa recenzentów, a propozycja spółki spowodowała nagły skok w wycenie akcji. Zatrzymanie zysku za rok 2019 jako kapitał zakładowy było już rozważane w kwietniu, jak donosi agencja Reuters.

173 miliony zostaną w spółce

Spółka CD Projekt ogłosiła w ostatni czwartek, że zamierza zatrzymać cały wypracowany zysk z roku 2019, czyli 172.8 miliona złotych. Reakcja inwestorów na tę informację była wręcz natychmiastowa i do końca czwartku akcje spółki zaliczyły wzrost do poziomu 415 zł.

Oczywiście po chwilowej hossie cena wróciła do poziomu ok 400 zł za akcje, na którym utrzymuje się od początku czerwca i do premiery Cyberpunk 2077 prawdopodobnie się nie zmieni.

Nie jest to też sytuacja wyjątkowa. Już w roku 2018 spółka nie wypłaciła dywidendy za rok 2017. Wypłata w 2019 miała być „jednorazowym zdarzeniem” i nie miała na celu rozgrzewać apetytu akcjonariuszy na kolejne dywidendy.

Oczywiście nie każdy akcjonariusz był zadowolony z tej informacji, jako że „efekt wiedźmina” w 2019 pozwolił spółce na rekordowy zysk. Oczywiście oznaczałoby to, że dywidendy także osiągnęłyby rekordowy poziom, na co czekali niektórzy akcjonariusze.

Podsumowując, jest to niezwykle ważna propozycja spółki, która w połączeniu ze zbliżającą się premierą Cyberpunk 2077 może zapoczątkować długotrwały trend wzrostowy na akcje CD Projekt.

Komentarze