Boris Johnson i nowe zasady lockdownu

Od siedmiu tygodni w Wielkiej Brytanii ]ockdown trwa w najlepsze. Kraj ten, jak każdy inny walczy z wirusem poprzez odpowiednie procedury epidemiologiczne, mające na celu ograniczenie ekspozycji na ryzyko zarażenia się. Jak do tej pory prawie 32 tysiące osób zmarło, a potwierdzonych jest 220 tysięcy przypadków. Co na to Boris Johnson? Jakie są nowe zasady lockdownu społecznego w UK, które obowiązują od środy?

https://covid19.who.int/region/euro/country/gb

Bezpiecznie do pracy

Johnson zachęca do pracy zdalnej. Wiadomo jednak, że nie każda praca jest możliwa do wykonania przez Internet. Osoby pracujące fizycznie mają przyzwolenie na pracę, jednak przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności tj. noszenie maseczek ochronnych i 2 metry odległości między sobą. Transport do pracy najlepiej aby był indywidualny, tj. auto, rower itd. Nie zaleca się komunikacji publicznej ze względu na trudność w utrzymaniu dystansu dwóch metrów od siebie.

Od 13 maja piknik dozwolony

Do tej pory można było wyjść na zewnątrz jeden raz dziennie. Od 13 maja zasady się zmienią. Można opuścić dom nieograniczoną ilość razy. Będzie możliwość urządzenia pikniku na zewnątrz, wyjścia na plażę lub uprawiania sportu. Warunek jest jeden – dwa metry odległości od siebie. W kwestii maseczek stanowisko jest takie, że osoby, które nie są w grupie ryzyka mogą zrobić je własnoręcznie, zaś np. pracownicy karetki muszą posiadać specjalne maski chirurgiczne.

Oświata i sklepy

Pierwszego czerwca powoli zaczną się otwierać sklepy. W tym momencie obywatele mogą się cieszyć otwarciem sklepów ogrodniczych w Walii. Od tej daty również wróci regularna szkoła dla najmłodszych klas szkół podstawowych lub tych, które są w ostatnim etapie edukacji podstawowej. Reszta uczniów wróci prawdopodobnie przed wakacjami, ale nie wiadomo dokładnie kiedy. Wiadomo tylko, że wśród gimnazjalistów (collège) priorytet powrotu będą mieli ci, którzy piszą egzamin gimnazjalny w roku kolejnym.

Na kawę można iść w lipcu

Od lipca odblokowana zostanie część kawiarni. Głównie będą to te, gdzie znajdziemy ogródek umożliwiający spoczynek w bezpiecznej odległości od siebie. Co ciekawe zasada nie dotyczy piwiarni. One plus inne puby zostaną prawdopodobnie odblokowane w sierpniu w zależności od nasilenia wirusa. To samo dotyczy hoteli, w lipcu zostanie odblokowana część, reszta w sierpniu.

Pozostałe aktualizacje

Boris Johnson rozważa wprowadzenie projektu łączenia ze sobą rodzin w celu dzielenia się opieką nad dziećmi, by nie musiały wychodzić na zewnątrz i eksponować się na ryzyko

W kwestii kwarantanny, każdy kto przyleci do kraju ma obowiązek 14 – dniowej kwarantanny. Zasada nie dotyczy lotów z Francji. Za nieprzestrzeganie zasad grozi mandat wysokości 100 funtów, za największe przewinienia do 3,200 funtów.

Covid Alert

Covid Alert Level to nazwa systemu przyporządkowania danego poziomu zagrożenia epidemiologicznego do właściwych poziomów i idących za nimi działań zapobiegawczych. Poziomów jest zasadniczo pięć. Johnson twierdzi, iż w tym momencie jest level czwarty, zmierzający ku trzeciemu. Dla wyjaśnienia – pierwszy poziom oznacza kompletny powrót do normalności, zaś poziom piaty oznacza katastrofę epidemiologiczną. Można więc wykazać się optymizmem i założyć, że w tej tragicznej sytuacji sprawy powolutku zaczynają zmierzać ku dobremu.

źródło: https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-05-10/here-s-how-boris-johnson-s-new-u-k-lockdown-rules-will-work

Komentarze