Bezrobocie w USA | Padł rekord 6,6 mln wniosków o zasiłek dla bezrobotnych

1 694

Bezrobocie w USA notuje rekordowe poziomy. Tylko w ubiegłym tygodniu, ponad 6,6 miliona obywateli amerykańskich złożyło wnioski o zasiłek dla bezrobotnych. Ekonomiści spodziewali się, że nowych bezrobotnych będzie maksymalnie 5,5 miliona. To rekordowy, jak dotąd, wynik wskaźnika.

Z tygodnia na tydzień coraz więcej ludzi składa w Stanach Zjednoczonych wnioski o wypłatę zasiłku. Skala zjawiska opiewa już na miliony osób. PAP informuje, że już praktycznie co dziesiąty Amerykanin nie ma pracy. Warto przypomnieć, że dotychczasowy, rekordowy odczyt, nie przekraczał 700 000 wniosków.

Amerykańska gospodarka hamuje ostro i zdecydowanie

200 000. Tyle wniosków o zasiłek dla bezrobotnych zostało złożonych w USA jeszcze przed pandemią. Ten rekordowo niski poziom został jednak przełamany na skutek niszczącej siły koronawirusa. Gospodarka amerykańska nie notowała jeszcze odczytów w takiej skali:

bezrobocie w USA
źródło: Trading Economics Jobless Claims

Równie ciekawie wygląda rozkład rosnącego w zastraszającym tempie bezrobocia w podziale na poszczególne stany:

bezrobocie w USA podział na stany
źródło: Yahoo Finance

Echa Wielkiego Kryzysu lat 30-tych XX wieku | Co robi Fed?

Co, jeśli wzrost bezrobocia w Stanach Zjednoczonych będzie nadal postępował w tak zastraszającym tempie? W takiej sytuacji, jak zauważają analitycy, będzie w stanie dotknąć poziomów niewidzianych od czasu Wielkiego Kryzysu z lat 30-tych XX wieku. Prognozy pokazują, że stopa bezrobocia w USA może niebawem przekroczyć poziom 15 a nawet 20%.

Fed, poprzez amerykańskie banki, będzie oferował firmom zatrudniającym do 10 000 pracowników czteroletnie pożyczki. Będzie również skupował obligacje stanowe, miejskie oraz obligacje szczególnie gęsto zaludnionych hrabstw.

Jak podkreślił Jerome Powell, aktualnie najważniejszą kwestią dla Amerykanów jest „uporanie się z kryzysem zdrowotnym”, który nadszedł wraz z pandemią. Rolą Fedu – dodał Powell – jest „dostarczenie takiej pomocy i gwarancji stabilności, jaką może dać w tym okresie ograniczonej aktywności gospodarczej”.

Komentarze