1.7 miliarda USD w sprzęcie wojskowym i 7.4 miliarda USD w nieruchomościach w ostatniej dekadzie. Wizualizacja sprzętu policji w USA.

Zamieszki i pytania

Od tygodni w USA trwają protesty,. Część z nich wybuchła po śmierci czarnoskórego Georga Floyda, inne natomiast zostały wywołane podżeganiami grup lobbystycznych oraz ludzką złością na nierówności w obecnym systemie. Na amerykańską scenę polityczną powraca więc temat funduszy i uzbrojenia sił policyjnych w USA. Coraz więcej osób zaczęło zadawać sobie pytanie:

Jak w tak dużym kraju, wiele oddziałów policji ma dostęp do ciężkiego sprzętu bojowego oraz najnowszych technologii wojskowych. Skąd policja bierze na to pieniądze i jak duże są to kwoty?

Liczby i odpowiedzi

Nick Routley z Visual Capitalist zauważa, że na te i wiele innych pytań odpowiadają dane z Agencji Logistyki Obrony, która nadzoruje program 1033. Poniższa wizualizacja ukazuje przepływ sprzętu wojskowego do organów ścigania w ciągu ostatniej dekady.

Visual Capitalist

Nick przypomina, że:

Duża część sprzętu nabytego w ramach programu jest już używana – i często przestarzała jak na standardy wojskowe. Zestaw danych 1033 przechwytuje również dostawy sprzętu. Z czasem przedmioty mogą być przenoszone między departamentami, co oznacza, że z biegiem czasu te oficjalne zapisy mogą mniej odzwierciedlać konkretne wykazy wydziałów policji. Z tych powodów postanowiliśmy ograniczyć naszą analizę do analizy ostatniej dekady (2010-2020) transferów.

Wizualizacja 1.7 miliarda USD

Program 1033 został opracowany w latach po operacji Desert Storm, kiedy wskaźniki brutalnej przestępczości w Ameryce osiągnął rekordowy poziom. W tej epoce amerykańska „wojna z narkotykami” i twarde platformy polityczne dotyczące przestępczości dały impuls do militaryzacji sił policyjnych w całym kraju. Mechanika programu jest stosunkowo prosta. Przestarzały sprzęt wojskowy jest przekazywany (bezpłatnie) stanowym i lokalnym organom ścigania, które przechodzą proces aplikacyjny. Sprzęt jest wypożyczany do agencji, które są odpowiedzialne tylko za wysyłkę i późniejsze koszty operacyjne (np. paliwo, części zamienne).

Organy ścigania uzyskują dostęp do szerokiej gamy nadwyżek wojskowych, od artykułów biurowych i bielizny termicznej po pojazdy opancerzone i systemy komunikacji o wartości wielu milionów dolarów. Mieszanka obejmuje również środki medyczne i sprzęt pomocny w akcjach poszukiwawczych i ratowniczych. Dodatkowo od początku programu przekazano nieruchomości o wartości ponad 7,4 miliarda dolarów.

Visual Capitalist

Detale

W ciągu ostatniej dekady ponad 1,7 miliarda dolarów nadwyżki zostało przekazanych policji na terenie całego kraju.

Dwaj najwięksi kupujący, Kalifornia i Teksas, wspólnie nabyli sprzęt o wartości 271 milionów dolarów, ale spojrzenie na sytuację w przeliczeniu na mieszkańca pomaga pokazać stany, które były najbardziej entuzjastycznie nastawione do Programu 1033 w bardziej względny sposób. 

Visual Capitalist

Nic dziwnego, że stanowe organy ścigania znalazły się na szczycie listy. Na przykład Departament Bezpieczeństwa Publicznego w Arizonie otrzymał wiele samolotów o wartości 17 milionów USD na jednostkę. Kalifornijski patrol drogowy otrzymał najdroższy pojedynczy przedmiot na liście – samolot o wartości 22 milionów dolarów.

Aby uzyskać bardziej lokalną perspektywę, spójrz na 20 najlepszych departamentów policji pod względem wartości zakupionego sprzętu wojskowego:

Visual Capitalist

Finansowy Krytyk

Komentarze