Blockchain: PKO BP wprowadza z Coinfirm rozwiązanie
PKO BP liderem zmian…
Pierwszy polski bank – PKO BP zaczyna wchodzić na ścieżkę blockchain’a i zawiązuje partnerstwo z startup’em Coinfirm. Co tym razem wymyślono ?
Istotnym elementem w systemie bankowym jest autentyczność dokumentacji obiegowej. O podobnym patencie mówiliśmy przy okazji Lenovo. Polsko-brytyjski startup wymyślił interesującą platformę Trudatum. Coinfirm opracowało już narzędzia na blockchainie dla podmiotów zagranicznych pod kątem dopasowania do przepisów o praniu brudnych pieniędzy (AML). Bezpośrednia współpraca w ramach programu „Let’s fintech with PKO Bank Polski” doprowadziła do etapu komercjalizacji wynalazku i niedługo będzie z niego korzystał jeden z największych banków w Polsce. Na początek weryfikowane będą dokumenty udostępniane klientom związane chociażby z taryfami opłat i prowizji oraz regulaminów dla klientów. Przepisy unijne pod tym względem uważają, że autentyczności dokumentacji bankowej nie spełniają np. mailingi a blockchain może te warunki realizować. Daje to ogromne oszczędności dla banku ponieważ przy tym systemie wysyłka takiej korespondencji wynosi 0d 7 do 15 groszy. Dyrektor ds. innowacji PKO BP Grzegorz Pawlicki wypowiedział się w kwestii blockchain dla Pulsu Biznesu:
„Jej skuteczność i uzasadnienie implementacji potwierdziliśmy już w wewnętrznych testach prowadzonych zarówno na prywatnym, jak i publicznym blockchainie. Mamy gotowe rozwiązanie. Liczymy, że już w najbliższych kwartałach możliwe będzie wdrożenie go do procesu obsługi klienta”
#Blockchain technology can revolutionize the financial industry, which is why we pay so much attention to it. @Coinfirm_io#fintech #startup pic.twitter.com/WO3qeB437p
— PKO Bank Polski (@PKOBP) March 27, 2018
Najprościej opisując blockchain ma mieć zastosowanie przy wystawianych dokumentach przy pomocy skrótu „hashu” podpisanego prywatnym kluczem banku. Na tym nie koniec, bo przy PKO BP tworzone jest Centrum Kompetencji Blockchain. Cały czas mówi się o możliwościach łańcucha bloków ponieważ może on znacząco ułatwić współpracę w segmencie B2B oraz stymulować zawiązywanie konsorcjów bankowych. Polska jednak w porównaniu do innych krajów jak Japonia jest w tyle i dlatego liczy się, że otwarcie się PKO BP na tą technologię, również rozwinie się na inne podmioty bankowe. Skutkiem może być także postęp w zakresie uregulowań prawnych zastosowania blockchain. Co sądzicie o postępach w tej kwestii? Zapraszamy do dyskusji a dalsze wydarzenia będą stale przez nas relacjonowane.