Wlk. Brytania finalizuje plan dla krypto

Rynek krypto w obliczu regulacji

Branża krypto znajduje się w kryzysie, lecz globalna adopcja postępuje

Już jakiś czas temu informowaliśmy o tym, że ówczesna premier rządu Wielkiej Brytanii, Liz Truss zamierza uregulować rynek krypto. Okazało się jednak, że jej przodownictwo w tamtejszym rządzie zakończyło się szybciej niż się zaczęło, więc plany na dłuższą chwilę stanęły w miejscu. A przynajmniej tak się wydawało. Teraz okazuje się, że kiedy nowym prezesem rady ministrów został Rishi Sunak z partii konserwatywnej, prace legislacyjne błyskawicznie przyspieszyły i są już one w zasadzie finalizowane. Financial Times poinformował, że Ministerstwo Skarbu Wielkiej Brytanii jest już na końcowym etapie prac nad projektem. Zmiany będą obejmować obecnie funkcjonujące regulacje w sektorze krypto oraz sposób i pole do interakcji z zagranicznymi firmami.

Potrzeba regulacyjna wzrosła po upadku FTX

Upadek giełdy założonej przez Sama Bankmana-Frieda przyniósł bardzo negatywne skutki dla świata krypto. Okazuje się bowiem, że regulacji prawnych i większego nadzoru państwowego nie oczekują już tylko zagorzali przeciwnicy cyfrowych aktywów, ale także na przykład poszkodowani w wyniku całej afery inwestorzy, którzy z reguły do rewolucji Web 3.0 podchodzą optymistycznie. Wielka Brytania w zasadzie jako pierwsza podjęła rzeczywiste działania w postaci przepisów regulacyjnych. O sprawie informował jako pierwszy serwis Watcher.Guru.

https://twitter.com/WatcherGuru/status/1599882611287289857?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1599882611287289857%7Ctwgr%5E9c7b170f8c680f166970dea4e3094708dbc170dc%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwatcher.guru%2Fnews%2Fuk-finalizing-plan-for-crypto-regulation

źródło: Twitter

Zobacz też: Izrael: regulator proponuje nowe przepisy dla krypto

Regulacje krypto są coraz głośniejszym tematem w sektorze finansowym

Wraz z rozwojem kryptowalut i pojawianiem się nowych projektów (oraz upadkiem starych) rośnie presja regulacyjna, ale także zwyczajnie wzrasta zainteresowanie tą tematyką w klasycznym sektorze bankowym czy finansowym. Jak na razie establishment Wielkiej Brytanii podejmuje zdecydowane działania jako pierwszy, i być może da przykład pozostałym państwom. Kluczową kwestią są też oczywiście nowe założenia prawne, które niestety nie są jeszcze do końca znane. Aktualnie wiadomo jedynie bardzo ogólnikowo, że nowe przepisy będą dotyczyć zmian limitów sprzedaży przez firmy zagraniczne do UK, przepisów dotyczących postępowania w przypadku upadku firm (jakże aktualny temat) oraz ograniczeń dotyczących produktów reklamowych.

Podobało się? Sprawdź także

Komentarze