Ukraiński bank rozpoczyna współpracę z firmą Fintech by zaimplementować system oparty o Blockchain

Attic Lab ogłosiła rozpoczęcie współpracy z bankiem Alyans, by wdrożyć system „SmartMoney” oparty o blockchain. Ma on umożliwić transfery P2P pomiędzy mobilnymi portfelami, smart kontraktami czy escrow.

System SmartMoney jest zaprojektowany tak by współdziałał z ukraińskim systemem płatności PROSTIR. Pozwoli to zaimplementować mocne strony technologii blokchain w konwencjonalnych bankowych systemach płatniczych i umożliwi efektywne oraz opłacalne transfery funduszy.

Informacje o współpracy ogłosił CEO Attic Lab Sergei Vasilchuk na Facebooku. O nowym partnerze wypowiadał się nad wyraz przyjaźnie:

Bank Alyans stał się nie tylko naszym klientem, ale raczej partnerem w tworzeniu systemu finansowego jutra. Źródła, Biblioteki i API będą otwarte i ogólnodostępne. Planujemy utworzenie sandboxa oraz nagrody za najlepsze aplikacje oparte na elektronicznych kryptowalutach

Jest to już drugi bank, z którym firma podjęła tego typu współpracę. Wcześniej firma ogłosiła partnerstwo z bankiem Alpari na podobnych zasadach.

Zainteresowanie technologią blockchain zdaje się rosnąć na Ukrainie – nie bez powodu. Pod koniec roku rząd zmuszony był znacjonalizować największy bank Privatbank ze względu na jego niewypłacalność. Również w grudniu Ukraińska Giełda Papierów Wartościowych (PFTS) uruchomiła handel kontraktami futures na Bitcoina. Tym samym Ukraina jako jeden z pierwszych krajów na świecie stała się uregulowanym rynkiem, który oferuje giełdową opcje Bitcoina. PFTS umotywowała swoją decyzję „stosunkowo wysokim zainteresowaniem inwestorów”.

Te wydarzenia skłaniają do refleksji nt.: rozwoju kryptowalut w krajach Europy Wschodniej, których systemy finansowe borykają się ze sporymi problemami. Przykład Ukrainy pokazuje bowiem, że akceptacje i regulacje prawne mogą być wprowadzane dużo szybciej i z dalekosiężnymi skutkami.

 

MW.

Komentarze