Chiński gigant Bitmain rezygnuje z wejścia na giełdę

1 471

Marzeniem wielu firm z branży kryptowalut jest wylistowanie spółki na giełdach i rynkach regulowanych. Chiński gigant produkujący sprzęt do wydobywania kryptowalut, Bitmain, planował wejście spółki na giełdę w Hongkongu (HKSE) poprzez Initial Public Offering (IPO). Sprawy potoczyły się jednak inaczej, a władze spółki zrezygnowały ze swojego planu upublicznienia firmy. Wszystko rozpoczęło się od informacji o masowych zwolnieniach pracowników oraz zmianami w zarządzie spółki. Oprócz zmian w strukturach firmy, problemem okazały się niesprzyjające warunki na rynku kryptowalut, a szczególnie niska cena Bitcoina.

Przedsiębiorstwo z siedzibą w Pekinie złożyło projekt wniosku IPO w Hongkongu, we wrześniu ubiegłego roku. Aplikacja IPO Bitmain skierowana do giełdy HKSE osiągnęła 6-miesięczną datę ważności, co oznacza przedawnienie aplikacji IPO. Bitmain poinformował, że pomimo ogromnego potencjału branży, nie zamierzają na razie kontynuować swojej przygody z upublicznieniem spółki. Warto zaznaczyć, iż firma nie odeszła całkowicie od planów uruchomienia IPO, lecz odbędzie się w „odpowiednim czasie w przyszłości”, podaje Bitmain.

„Zdajemy sobie sprawę, że pomimo ogromnego potencjału branży kryptowalut i blockchainu, pozostaje ona stosunkowo młodą branżą, która udowadnia swoją wartość. Mamy nadzieję, że organy regulacyjne, media i opinia publiczna zaczną być bardziej otwarci na tę młodą branżę.” – napisali w oświadczeniu

Chińska spółka Bitmain przeszła radykalną zmianę od końca 2018 r., zarówno na płaszczyznach strukturalnych, jak i finansowych. Głównymi modyfikacjami w firmie, była zmiana kadry, zatrudniając nowego dyrektora generalnego. Nowym CEO firmy został Haichao Wang, który zastąpił założycieli Bitmain, Micree Zhan oraz Jihan Wu. Obaj panowie będą nadal wspierać Bitmain, lecz od dzisiaj ze stanowisk dyrektorskich. Oprócz tego, firma zaczęła koncentrować się na platformach wydobywczych, a także na coraz lepszej obsłudze swoich klientów. Chociaż chipy kryptograficzne są nadal podstawowym produktem firmy, obecnie pracują również nad branżą sztucznej inteligencji (AI), co ma nadzieję zapewnić poziom zrównoważonego rozwoju, którego Hong Kong Stock Exchange (HKSE) szuka.

kryptowaluty bitcoin blockchain bitmain
źródło: pexels/pixabay

Bitmain – miniony król Bitcoina?

Bitmain nie bez powodu uznawany był za jedną z najlepiej zarabiających firm w branży kryptowalut. Ich kompaktowe, małe koparki o wysokiej mocy obliczeniowej, stworzyły ogromną konkurencję dla ówczesnego miningu w oparciu o karty graficzne i procesory komputerowe.

Użytkownicy, a także rynek –  dobrze zareagowali na sprzęt Bitmain co spowodowało, iż firma osiągnęła w 2017 roku większe dochody od producenta kart graficznych Nvidia. Warto zaznaczyć, że był czas, kiedy mining kryptowalut osiągnął swój moment kulminacyjny. W 2017 roku, dochód firmy Bitmain wyniósł od 3 do 4 miliardów dolarów, przy dochodach Nvidii rzędu 3 miliardów dolarów. Można jednak zauważyć, iż firma może mieć w planach odsunięcie się od rynku kryptowalut na rzecz rozwoju sztucznej inteligencji (AI).

Co sądzicie o produktach i działalności Bitmain? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze