BTC City – centrum handlowe z płatnościami w kryptowalutach

Słowenia będzie miała pierwsze centrum handlowe oparte o płatności kryptowalutami?

Miejsce zwane BTC City Ljubljana, które jest położone w stolicy Słowenii, zwiększa możliwości płatnicze i wprowadza rozliczanie kryptowalutami. Skrót może być mylący i wcale nie wziął się od najpopularniejszej kryptowaluty na Świecie, a jest nazwą centrum handlowego „Blagovno Transportni Center”. Od teraz, w ramach pilotażu będzie można korzystać z walut cyfrowych w ponad 500 firmach tego komplekus. Do tej pory testy przeprowadzano na 24 firmach, w kręgu 150 użytkowników. Z początkiem tego roku zainaugurowano program Eligma, który poprzez platformę Elipay umożliwiał płatności właśnie w kryptowalutach. Będzie to pierwszy przypadek użycia kryptowalut do masowych płatności w jednym miejscu.

Poparcie w tej kwestii przekazali m.in.: premier kraju Miro Cerar, oraz sekretarz stanu Tadej Slapnik, który wykonał płatność za kawę w jednej z kawiarni za pomocą walut cyfrowych. Jak powiedział szef rządu jakiś czas temu:

„Już teraz kładziemy fundamenty pod pilotaż testów technologii Blockchain w administracji państwowej”

Słowenia jest jednym z nielicznych krajów, gdzie propagowanie kryptowalut stało się bardzo widoczne. Jednym z tych przejawów było m.in. utworzenie ronda BTC w jednej z miejscowości w Słowenii.

W tym roku mówiono również dużo o Słowenii jako miejscu dla biznesu związanego z technologią Blockchain. Władze tego kraju chcą stworzyć możliwość lokowania tam nowych firm i utworzenia „Doliny Krzemowej”. Ma powstać zdrowy ekosystem, który zapewni rozwój takim firmom. Słowenia może pochwalić się wieloma takimi podmiotami jak, chociażby Viberate. Jest zauważalnym to, że władze kraju zobaczyły możliwości w zupełnie nowych technologiach i chcą tutaj stworzyć warunki.

Czy zatem tworzy się nam nowy lider w dziedzinie Blockchain i kryptowalut w Europie? Czy uważacie postępowanie Słowenii za słuszne?  Czy władze polskie powinny pójść również tą drogą? Jak oceniacie pomysł pierwszego centrum handlowego na Świecie opartego o płatności kryptowalutami? Zapraszamy serdecznie do dyskusji.

Komentarze