Członkowie UE dołączają do Europejskiego Partnerstwa Blockchain

We wtorek tj. 10 kwietnia, 22 europejskie kraje (w tym Polska) podpisały deklarację w sprawie ustanowienia Europejskiego Partnerstwa Blockchain. Partnerstwo będzie narzędziem współpracy między państwami członkowskimi w celu wymiany doświadczeń, wiedzy fachowej w dziedzinach technicznych i regulacyjnych oraz przygotowania do uruchomienia uogólnianych, unijnych aplikacji związanych z blockchainem. Pomoże to w jeszcze prężniejszym rozwoju i implementacji zastosowań blockchainu w Europie.

Nowa asocjacja chce, aby rozproszone księgi rachunkowe awansowały ponad zakres usług finansowych i stanie się bardziej operacyjnymi i zintegrowanymi systemami. Chcą, aby blockchaín pracował z coraz większą liczbą usług cyfrowych, takich jak sprawozdawczość regulacyjna, energia i logistyka. Przedstawicielem z Polski był Karol Okoński, podsekretarz stanu Ministerstwa Cyfryzacji.

blockchain
źródło: https://ec.europa.eu/digital-single-market/sites/digital-agenda/files/newsroom/blockchain_signing_ceremony_31619_50.jpg

Przyszłość to blockchain?

Marija Gabriel, członkini Komisji Europejskiej opisała blockchain podczas wtorkowej konferencji jako nieuniknioną przyszłość wszystkich wirtualnych systemów bazy danych:

„W przyszłości wszystkie usługi publiczne będą korzystać z technologii blockchain. Blockchain jest doskonałym rozwiązaniem dla Europy i państw członkowskich do ponownego przemyślenia ich systemów informacyjnych, promowania zaufania użytkowników i ochrony danych osobowych. Ma to również zastosowanie w tworzeniu nowych możliwości biznesowych, przynoszących korzyści obywatelom, usługom publicznym jak i przedsiębiorstwom” – powiedziała na konferencji podczas Digital Day 2018

dodając, iż

„Rozpoczęte dzisiaj partnerstwo umożliwia współpracę państw członkowskich w celu przekształcenia ogromnego potencjału technologii blockchain w lepsze usługi dla obywateli”

Kto jest członkiem Partnerstwa?

Lista krajów, które podpisały deklarację:

Austria, Belgia, Bułgaria, Czechy, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Irlandia, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Malta, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja i Wielka Brytania. Ponadto, kraje spoza UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EEA) mają możliwość przyłączenia się do Europejskiego Partnerstwa Blockchain.

Komisja Europejska uruchomiła także Unijne Obserwatorium i Forum Blockchaín w lutym tego roku. Komisja zainwestowała już ponad 80 milionów euro w projekty wspierające wykorzystanie blockchainu w obszarach technicznych i społecznych. Jak donosi komunikat, około 300 mln EUR zostanie przeznaczonych na rozwój blockchainu do 2020 roku.

Co sądzicie o nowym Europejskim Partnerstwie Blockchainu? Czy pomoże to w lepszej asymilacji kryptowalut na rynku polskim jak i europejskim? Zapraszamy do dyskusji.

Komentarze