Blokchain pozwoli bankom na oszczędności rzędu miliardów dolarów rocznie

Technologia, która stoi za sukcesem bitcoina przyczyni się do wielomiliardowych oszczędności w sektorze bankowym – wynika z raportu sporządzonego przez jednego z największych audytorów na świecie, Accenture.

Raport o nazwie „Banking on blokchain” został opublikowany dzisiaj i prezentuje sposoby wykorzystania nowych technologii przez instytucje finansowe do ograniczenia kosztów.

Według audytora koszty obsługi raportowania finansowego po zastosowaniu blokchain spadną przynajmniej o 70 procent, a koszty przestrzegania przepisów prawnych między 30 a 60 procent. W sumie daje to oszczędności roczne rzędu 8 do 12 miliardów dolarów.

Tańsze staną się również kontrole dotyczące prania brudnych pieniędzy.

W dzisiejszym kapitaliźmie koszty obsługi transakcji rosną niewiarygodnie. Nic więc dziwnego, że inwestycje w technologie oparte na blokchainie znacznie rosną

mówi David Treat, dyrektor ds. technologii blokchain w Accenture.

Raport został wstworzony we współpracy z amerykańską firmą McLagan, która jest jednym z liderów na rynku przepływów kapitałowych. Audytorzy sprawdzili przepływy finansowe w ośmiu największych bankach inwestycyjnych na świecie i porównali ich koszta, z kosztami działalności przy użyciu najnowszych technologii.

Komentarze