5 popularnych oszustw kryptograficznych 2022 – poradnik dla klientów

6 579

Top 5 oszustw kryptograficznych 2022 – poradnik dla klientów

Oszustwo socjotechniczne

Inżynieria społeczna to ogólny termin używany obecnie przez większość badaczy kryptowalut. Jest to oszustwo osobowe, jednak ofiara nie wierzy, że to oszustwo, ponieważ oszust spędził tyle czasu na budowaniu zaufania ofiary. Inżynieria społeczna ma miejsce wtedy, gdy dana osoba działa pod fałszywą personą, aby ogołocić osobę z jej pieniędzy.

Oszust tworzy fałszywe profile, często przedstawiając dobrze znaną osobę lub podając ofierze fałszywą tożsamość online. Skłania to ofiarę do nawiązania relacji online z oszustem. Te relacje online są konstruowane społecznie, aby budować zaufanie; czasami używa romansu, ale często kończy się na tym, że ofiara wysyła pieniądze oszustowi z jakiegoś powodu, czy to w celu uzyskania pomocy, możliwości inwestycyjnych lub pomysłów biznesowych.

Oszustwo socjotechniczne obejmuje również oszustów wysyłających fałszywe linki do osób zainteresowanych inwestowaniem w krypto. Często te fałszywe linki składają fałszywą obietnicę, wysyłając ofiarę na fałszywą okazję kryptograficzną. Należy pamiętać, że nie każdy, kto ma profil online, jest prawdziwy. I nie każdemu linkowi można ufać. Prosimy o przeprowadzenie badania due diligence i korzystanie wyłącznie z ważnej, dobrze znanej wymiany bezpośrednio ze źródła.

Przekręt na romans

Podobnie jak oszustwo socjotechniczne, oszust zdobywa zaufanie ofiary; jednak w ramach oszustwa romansowego oszust używa języka „miłości”, aby budować zaufanie w związku. Można to zrobić za pośrednictwem serwisu randkowego lub nawet serwisu społecznościowego. Gdy to nastąpi, oszuści będą fabrykować sytuacje związane z trudnościami finansowymi lub możliwości inwestycyjne.

Ofiara wierzy w swoją „nowo odnalezioną miłość” online i wysyła oszustowi kryptowaluty lub dolary, myśląc, że zwiększa swoją wartość netto lub pomaga komuś w rozpaczliwej sytuacji. To oszustwo romansowe może nawet posunąć się do kradzieży dziedzictwa rodzin i zrujnować życie danej osoby, zabierając jej życiowe oszczędności. To niefortunna sytuacja, ale kiedy zaczyna się od flirtu na platformie, zwykle celem oszusta jest zdobycie serca i wykorzystanie kogoś, kto jest bardzo miłą, ufną osobą.

Oszustwa związane z odzyskiwaniem

Jako firma, która pomaga osobom prywatnym w zakresie odzyskiwania kryptowalut, słyszymy o wielu firmach, które reklamują i obiecują 100% skuteczności w odzyskiwaniu kryptowalut. Firmy te pobierają ryczałtową kwotę i twierdzą, że mogą „zhakować” portfel lub odzyskać wszystkie Twoje środki kryptograficzne. Po pierwsze, jeśli ktoś mówi Ci, że może włamać się do portfela oszusta, gra w fakt, że ofiara nie wie o bezpieczeństwie technologii blockchain i że nie można jej zhakować. Powodem tej zdecentralizowanej technologii jest zapobieganie naruszeniu transakcji.

Jedynym sposobem na odzyskanie krypto jest odpowiedni proces odzyskiwania z udziałem organów ścigania. Ponadto docieranie do właściwych kanałów przestępczości finansowej nie tylko lokalnie, ale w całym stanie i kraju. Jeśli jakakolwiek firma technologiczna twierdzi, że może odzyskać twoje krypto w 100%, to są szanse, że jest to oszustwo, w którym niektóre ofiary płacą od 2500 do 10 000 dolarów tylko po to, aby dowiedzieć się, że zostały ponownie oszukane przez te fałszywe firmy zajmujące się odzyskiwaniem. Pamiętaj, że tylko organy ścigania mogą uzyskać od nakaz zajęcia konta kryptograficznego, ale dopiero po udowodnieniu, że jest to konto oszusta.

Przeczytaj także: Kim jest Sam Bankman-Fried z FTX największy aferzysta na rynku kryptowalut ?

Oszustwa związane z zamianą karty SIM

Zwana inaczej kradzieżą tożsamości telefonu komórkowego, wymiana kart SIM obejmuje oszustów, którzy ukradli tożsamość konsumenta, aby uzyskać dostęp do aplikacji technologii finansowych na swoim telefonie. Oszust może następnie porozmawiać z operatorem/dostawcą usług telefonii komórkowej lub – wierz lub nie – jest pracownikiem Twojego dostawcy usług, który wie o krypto w Twoim telefonie.

Oszuści wykorzystują informacje o telefonie komórkowym konsumenta, aby poprosić dostawcę usług telekomunikacyjnych o nową kartę SIM/telefon. Dzięki tej nowej karcie SIM oszust może pobierać informacje konsumenckie, w tym już pobrane aplikacje. Transakcja kryptowalutowa nie może zostać cofnięta po wysłaniu pieniędzy. Tak więc, jeśli Twój portfel cyfrowy zostanie skradziony, twoje środki również.

Mamy dobre wieści o ZAMIANACH kart SIM; Operatorzy telefonii komórkowej mają żywotny interes w utrzymaniu Cię jako klienta, więc jest możliwa współpraca z tymi dostawcami, która pomaga ofiarom odzyskać siły po kradzieży karty SIM.

Fałszywe wymiana kryptowalut

To oszustwo jest podobne do oszustw związanych z inżynierią społeczną i romansami. W takich przypadkach oszuści wysyłają fałszywy link do wymiany, informując potencjalną ofiarę, że po zarejestrowaniu się i utworzeniu konta za pomocą tego „linku do wymiany” będą mieli fenomenalną okazję do uzyskania naprawdę dobrych zysków. Dowiadują się, że gdy ofiara otworzy konto za pośrednictwem linku podanego przez oszusta, została doprowadzona do fałszywej wymiany a scAmmer zabrał fundusze ofiary.

Oszust może powiedzieć: „Mogę Ci pomóc, dołączając Twój portfel do giełdy”, a może potencjalna ofiara wysyła pieniądze bezpośrednio na fałszywą giełdę w kryptowalutach lub dolarach. Żaden ze scenariuszy nie jest przyjemny, ponieważ często ofiary budzą się pewnego dnia, aby zobaczyć, jak ich fundusze całkowicie zniknęły, a ich saldo wynosi zero. Wiele razy fałszywe konto wymiany jest następnie zamykane. To oszustwo obserwujemy co tydzień, a nowe fałszywe linki są tworzone i wysyłane do potencjalnych ofiar. Zrozumienie, kto jest prawdziwy, a kto nie, to ogromna odpowiedzialność osób pracujących w branży kryptowalut. Nasi klienci często nie wiedzą, gdzie się zwrócić, dopóki nie jest za późno lub gdy stracą swoje środki.

Jak wiemy, te oszustwa są bardzo poważne w świecie DeFi, w którym transakcje kryptograficzne są nieodwracalne. Ponieważ coraz więcej osób zaczyna postrzegać krypto jako alternatywny system finansowy, obowiązkiem osób pracujących w tej branży jest edukowanie osób w zakresie środków ostrożności związanych z obsługą pieniędzy w świecie DeFi. To zupełnie nowy poziom odpowiedzialności fiskalnej, w tym zrozumienie umysłu oszusta kryptograficznego.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze