Sam Bankman Fried z FTX- kim jest i skąd pochodzi?

Kim jest Sam Bankman-Fried z FTX największy aferzysta na rynku kryptowalut ?

Bankman-Fried urodził się w 1992 roku na kampusie Uniwersytetu Stanforda w rodzinie naukowców. Urodzony i wychowany w żydowskiej rodzinie z wyższej klasy średniej w Kalifornii, jest synem Barbary Fried i Josepha Bankmana, obu profesorów na Stanford Law School. Jego ciotka Linda P. Fried jest obecnie dziekanem Szkoły Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Columbia. Jego brat, Gabe Bankman-Fried, jest byłym traderemn z Wall Street i dyrektorem organizacji non-profit Guarding Against Pandemics.

W latach 2010-2014 Bankman-Fried uczęszczał do Massachusetts Institute of Technology. Mieszkał tam w koedukacyjnym domu grupowym o nazwie Epsilon Theta. W 2014 roku ukończył fizykę i matematykę.

Działalność polityczna SBF

SBF był aktywnym sponsorem polityków w USA i lobbował na rzecz przyjęcia korzystnych rozwiązań dla FTX kosztem innych podmiotów z rynku DeFi.

Bankman-Fried dokonał kilku datków na cele polityczne już jako student, z wyjątkiem 1000 dolarów jakie darował na rzecz Michaela Benneta w wieku osiemnastu lat.

W wyborach w USA w 2020 r. przekazał 5,2 miliona dolarów dwóm super PAC, które wsparły kampanię Bidena. Był drugim co do wielkości indywidualnym darczyńcą Joe Bidena w cyklu wyborczym 2020, ustępując jedynie Michaelowi Bloombergowi.

Składki za czerwiec 2021 – luty 2022 trafiły do ​​członków obu partii. Obejmowały one bezpośrednie darowizny na kampanie republikańskie senatorów Susan Collins z Maine, Mitta Romneya z Utah, Lisy Murkowski z Alaski i Bena Sasse z Nebraski.

W 2022 roku Bankman-Fried zapewnił wsparcie finansowe dla PAC Protect Our Future. Protect Our Future został powołany jako demokratyczny komitet polityczny z początkowym finansowaniem w wysokości 10 milionów dolarów, mający na celu wspieranie „prawodawcy, którzy grają w długą grę w kształtowanie polityki w obszarach takich jak przygotowanie i planowanie na wypadek pandemii”, według Politico.

Bankman-Fried był drugim co do wielkości indywidualnym darczyńcą na rzecz Demokratów w cyklu wyborczym 2021-2022 z łączną sumą 39,8 miliona dolarów, tylko za Georgem Sorosem.

Z tego 27 milionów dolarów przeznaczono na Protect Our Future PAC, finansowany przez Bankman-Fried. Przekazał 40 milionów dolarów podczas wyborów śródokresowych w USA w 2022 r.

Bankman-Fried powiedział w lutym 2022 r., że jego wkład polityczny nie miał na celu wpłynięcia na jego cele polityczne dotyczące ekosystemu kryptowalut; jednak FTX w tamtym czasie rozprowadzała listę sugestii do decydentów. W wywiadzie powiedział, że wolałby, aby Komisja Handlu Kontraktami Terminowymi Towarowymi odgrywała większą rolę w regulowaniu i kierowaniu branżą kryptograficzną. CFTC ma reputację faworyzowania stosunkowo luźnych przepisów dla branży, w przeciwieństwie do innych organów regulacyjnych, takich jak Komisja Papierów Wartościowych i Giełd.

Bankman-Fried forsował regulacje poprzez ustawę Digital Commodities Consumer Protection Act (DCCPA) przez szeroko lobbujący Kongres, który był postrzegany jako korzystny dla FTX, ale szkodliwy dla szerszego rynku, zwłaszcza jego zdecentralizowanych konkurentów finansowych.

Składki za rok 2022, do 15 sierpnia 2022 r., trafiły również do członków obu partii, ze 105 000 dolarów przekazanymi konserwatystom i 35 872 000 dolarów przekazanymi liberałom.

Bankman-Fried jest wegetarianem, mieszka w penthousie na Bahamach z około 10 współlokatorami. Uwielbia grę wideo League of Legends i rzekomo grał w tę grę podczas rozmowy telefonicznej, próbując zabezpieczyć inwestycję od Sequoia Capital. Dochodzenie przeprowadzone przez Financial Times scharakteryzowało „wskaźniki wygranych” Bankmana-Frieda w League of Legends jako „słabe”.

Bankman-Fried jest stanu wolnego ale spotykał się ze współpracowniczką Caroline Ellison.

Caroline Ellison is CEO Alemeda Research 🙂

Gdzie przebywa SBF obecnie ?

Sam Bankman-Fried jest „pod nadzorem” na Bahamach i chce uciec do Dubaju

Sam Bankman-Fried i dwóch byłych współpracowników FTX są obecnie „pod nadzorem” władz Bahamów. Jednocześnie zaprzecza plotkom, że uciekł do Argentyny.

Były dyrektor generalny FTX Sam Bankman-Fried, współzałożyciel Gary Wang i dyrektor inżynierii Nishad Singh są uważani za przebywających na Bahamach i są „pod nadzorem” władz lokalnych.

Źródło zaznajomione z tą sprawą powiedziało Cointelegraphowi, że trzej byli dyrektorzy FTX, a także dyrektor generalna Alameda Research Caroline Ellison, szukają sposobów na ucieczkę do Dubaju, który „nie ma żadnych traktatów ekstradycyjnych” – prawdopodobnie w odniesieniu do Stanów Zjednoczonych.

„W tej chwili troje z nich, Sam, Gary i Nishad, znajduje się pod nadzorem władz na Bahamach. Co oznacza, że ​​trudno im będzie zniknąć” – powiedziało źródło, które poprosiło o zachowanie anonimowości, dodając:

„Właśnie dowiedziałem się, że próbują dostać się do Dubaju, który nie ma traktatu o ekstradycji”.

Źródło ujawniło również, że Ellison jest obecnie w Hongkongu, dodając, że „może być w stanie dostać się do Dubaju”.

Podobna teoria została omówiona w ramach 16-godzinnego Twitter Space przez gospodarza The Crypto Roundtable Show Mario Nawfala, z gościnnym mówcą twierdzącym, że „zaufane źródła” były świadkami zatrzymania Bankmana w Albany Tower — luksusowym kurorcie położonym w New Providence na Bahamach.

Niezweryfikowana plotka sugeruje również, że do Bankman-Fried dołączył obecnie jego ojciec, Joseph Bankman.

Plotki, że Bankman-Fried został aresztowany na lotnisku na Bahamach, pojawiły się 10 listopada z dowodami sugerującymi, że prywatny odrzutowiec Bankmana-Frieda był uziemiony na 40 minut w drodze do Miami z Nassau.

12 listopada plotki wskazywały na to, że Bankman-Fried wylądował w Buenos Aires we wczesnych godzinach dnia, po tym, jak użytkownicy Twittera śledzili współrzędne jego prywatnego odrzutowca za pomocą strony internetowej ADS-B Exchange do śledzenia lotów.

Później tego samego dnia Bankman-Fried w wiadomości tekstowej do Reutera zaprzeczył spekulacjom, że uciekł do Argentyny, twierdząc, że nadal przebywa na Bahamach.

Były dyrektor generalny FTX znajduje się w centrum jednego z największych skandali w branży, który przewyższa wszystkie skandale i afery roku 2022.

Raport The Wall Street Journal z 9 listopada sugerował, że Departament Sprawiedliwości USA oraz Komisja Papierów Wartościowych i Giełd badają upadek giełdy kryptowalut.

Departament Ochrony Finansowej i Innowacji (DFPI) w stanie Kalifornia ogłosił 10 listopada, że ​​rozpocznie dochodzenie w sprawie „pozornej awarii” giełdy.

Około 130 firm z Grupy FTX, w tym FTX Trading, FTX US i Alameda Research, wszczęło 11 listopada postępowanie upadłościowe.

Sam Bankman-Fried zaprzecza plotkom, że uciekł do Argentyny

SBF ustąpił ze stanowiska dyrektora generalnego FTX 11 listopada po wszczęciu postępowania upadłościowego w dystrykcie Delaware.

Założyciel FTX, Sam Bankman-Fried, zaprzeczył spekulacjom, że uciekł do Argentyny, ponieważ saga wokół jego upadłej giełdy kryptowalut nadal rozwijała się w czasie zbliżonym do rzeczywistego na Twitterze.

W wiadomości tekstowej do Reutersa z 12 listopada Bankman-Fried, który również nazywany jest w skrócie SBF, powiedział, że nadal przebywa na Bahamach. Kiedy Reuters zapytał go konkretnie, czy poleciał do Argentyny, jak sugerują pogłoski, odpowiedział: „Nie”.

Użytkownicy Twittera nie wierzą, że SBF nie próbuje uciekać przed odpowiedzialnością i że, nadal przebywa na Bahamas. Zaczęły roznosić się plotki o opuszczeniu wysp przez SBF kiedy użytkownicy wyśledzili współrzędne jego prywatnego odrzutowca za pomocą strony internetowej ADS-B Exchange do śledzenia lotów. Tropiciel zasugerował, że Gulfstream G450 SBF wylądował w Buenos Aires bezpośrednim lotem z Nassau na Bahamach we wczesnych godzinach 12 listopada.

Bankman-Fried mieszkał w luksusowym apartamencie w Nassau, który podobno dzieli kilku współlokatorów, w tym Caroline Ellison, dyrektor generalny Alameda Research.

https://twitter.com/0xMetaNeeR/status/1591365350930935808?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1591365350930935808%7Ctwgr%5E3332b08d1ed69a98cd0352fd96d41d7b65f561c7%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fcointelegraph.com%2Fnews%2Fsam-bankman-fried-denies-rumors-that-he-fled-to-argentin

Niegdyś uważany za sztandarowy przykład gwałtownego sukcesu na rynku kryptowalut, SBF jest teraz w centrum największego skandalu w branży. W niecały tydzień FTX przeszła z jednej z największych na świecie giełd kryptowalut z wyceną około 32 miliardów dolarów do zbankrutowanej firmy z dziurą w bilansie o wartości 8 miliardów dolarów. Według Bloomberga, wartość netto SBF spadła z 16 miliardów dolarów do zera po upadku FTX.

W ciągu ostatnich kilku lat FTX pozyskał miliardy kapitału wysokiego ryzyka, zachwalając sponsorów, takich jak Lightspeed Venture Partners, Ontario Teachers’ Pension Plan, Circle Internet Financial, Coinbase Ventures, Multicoin Capital, Paul Tudor Jones i Sequoia Capital.

Może Cię zainteresuje:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze