SegWit nadzieją Bitcoina

Wprowadzony do obiegu SegWit w poprzednim roku ma szanse otrzymać teraz kolejnego przyśpieszenia w realizacji dzięki nowej aktualizacji 0.16., która ma wprowadzić szybkie transakcje na Bitcoinie.

Od jakiegoś czasu, Bitcoin walczy z problemem powolności swojej sieci. Remedium na te problemy ma być SegWit. Najnowsza wersja ma dać już możliwości korzystania z szybkich i tanich transakcji. Do tej pory celem nowego usprawnienia było zapoznanie się z nim przez społeczność, która miała zrozumieć jego zasady. Teraz wysyłka środków z dowolnego portfela będzie możliwa przez tą technologię. Adresy portfeli SegWitu są do tego momentu ukryte. Dzięki automatycznemu tworzeniu adresów SegWit użytkownicy portfela powinni wkrótce odczuć niższe opłaty.  Nowa wersja 0.16.0 jest również pierwszą wersją obsługującą „macierzyste adresy SegWit”, zwane również adresami bech32, których pionierami byli twórcy Bitcoin Core, Pieter Wuille i Greg Maxwella. Ich charakter jest bardziej przyjazny dla użytkownika niż starsze typy adresów i automatycznie obsługuje SegWit. A postęp może mieć szersze implikacje. Dlaczego zatem działania te są spowolnione? Po pierwsze, zespół twierdzi, że chciał zobaczyć, jak SegWit rzeczywiście pracował w sieci przez chwilę, zanim wesprze go, na wypadek gdyby były luki w zabezpieczeniach lub inne problemy. Po drugie, polityka co do tego rozwiązania była mocno rozproszona i nie ustalono jednolitego stanowiska.

Kamienie milowe

Środowisko obserwuje bacznie postępy w wprowadzeniu nowej, lepszej sieci, która dzięki szybkości i niskim kosztom ma nie tylko dać nowe życie Bitcoinowi ale również go rozwinąć. Skutkiem może być również większe zainteresowanie zakupem tej kryptowaluty. Poprzedni rok był dla SegWitu postępowy. Początkowo poparcie dla tego rozwiązania przekazywała jedna z kopalni. Jednak w miesiącu następnym to społeczność Bitcoin’a wyraziła aprobatę do wprowadzenia tej technologii. Czerwiec 2016 to wprowadzenie Segwit 2X. Nie można też pominąć części społeczności, która zdecydowanie opowiadała się za większym rozmiarem bloku i w następstwie tego powstał odłam (fork), którego nazwano Bitcoin Cash. Jak dalej potoczą się losy tak ważnego dla Bitcoina rozwiązania?

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
2 komentarzy
  1. nejel napisał

    Nie wspomniałeś, że chodzi o nową wersję portfela Bitcoin Core.
    Obsługa adresów SegWit skutkować będzie mniejszymi opłatami, ale szybsze transakcje to naciągana teoria. Z tym bedzie trzeba poczekać na Lightning.

  2. nejel napisał

    Nie wspomniałeś, że chodzi o nową wersję portfela Bitcoin Core.
    Obsługa adresów SegWit skutkować będzie mniejszymi opłatami, ale szybsze transakcje to naciągana teoria. Z tym bedzie trzeba poczekać na Lightning.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.