Porównanie giełd kryptowalut i ich cech

4 237

Giełdy kryptowalut i ich funkcjonalności…

W tym artykule opiszemy różnice między najpopularniejszymi giełdami kryptowalutowymi na Świecie jak i w Polsce. Dla każdego inwestora ważne jest na jakich platformach pracuje. Wypunktujemy ich wady i zalety, które wpływają na możliwości inwestycyjne (trading) oraz wygodę użytkowania. Wymienimy też opinie dotyczące obsługi klienta, kwestie opłat transakcyjnych czy możliwości różnej formy wypłat (np. FIAT). Zestawienie to obejmuje tylko część giełd.

Binance

Binance to giełda pochodząca z Japonii. Co ważne, na tej platformie nie wpłacimy żadnej waluty FIAT aby kupić kryptowaluty. Jedynymi odniesieniami inwestycyjnymi są takie coiny jak: ETH, BTC, USDT. Posiada swój osobisty token Binance Coin, który umożliwia tańszą wymianę różnych tokenów, w porównaniu do wymienionych już kryptowalut stanowiących bazę wymiany. CEO podmiotu Zhao Changpeng jest osobą znaną w branży i jedną z najbogatszych. Binance jesli chodzi o interfejs ma on niezbyt prosty i trzeba się połapać w wielu funkcjach.  Opłaty transakcyjne wynoszą od 0,05 do 0,1 procenta. Środki bezpieczeństwa: 2FA, potwierdzanie mailem itp. Dodatkowo Binance umożliwia nam korzystanie z giełdy za pomocą programu na komputer i aplikacji mobilnej. Giełda bardzo funkcjonalna i posiadająca sporo możliwości. Czasami użytkownicy narzekają na problemy z wypłatami.

Bittrex

Bittrex to amerykańska giełda z siedzibą w Las Vegas. W porównaniu do poprzednika również nie wymienimy tu dolarów np. na Bitcoina. Bittrex jednak nie ma własnej „giełdowej” kryptowaluty a jej opłata transakcyjna – 0,25% stawia ją w czołówce najdroższych platform wymiany kryptowalut. Zaletą niewątpliwą jest wachlarz narzędzi do analizy technicznej. Sam interfejs nie wyróżnia się niczym szczególnym. Niestety wizerunkowo Bittrex miał spore wpadki związane z trudną obsługą klienta czy też często zawieszaniem portfeli giełdowych. Wybór tokenów do wymiany jest jednak duży. Środki bezpieczeństwa podobne jak w Binance. Obsługa klienta to problem giełdy.

Poloniex

Amerykańska giełda Poloniex to jedna z największych giełd. Podobnie jak poprzednie nie posiada obsługi walut FIAT. Nie zawiedzie nas też w kwestii ilości narzędzi do wykonywania analiz technicznych. Interfejs tej giełdy jest najbardziej przyjazny, ponieważ nietrudno trafić do podstawowych funkcji. Opłaty transakcyjne są wagowane w zależności od ilości kupowanych i sprzedawanych kryptowalut. Przy sprzedaży wynosi ona dla drobnych inwestorów – 0,15% a dla kupujących – 0,25%. Niestety, Poloniex nie jest bogaty w ilość par kryptowalutowych, która wynosi w okolicach 100,  co stanowi zdecydowanie mniej niż w przypadku dwóch poprzednich. Środki bezpieczeństwa podobne jak w Bittrexie.

Coinbase

Trzeba podkreślić, że pod względem prostoty dla początkowego inwestora oraz rozwiązań mobilnych to Coinbase tutaj wygrywa. Aplikacja mobilna dodaje więcej możliwości inwestowania. Tutaj wymienimy też niektóre waluty FIAT na kryptowaluty np. dolary. Z tego powodu mamy wiele rozwiązań „doładowania” konta giełdowego np. poprzez PayPal czy przelew bankowy. Interfejs jest najbardziej przyjazny ponieważ nietrudno kupić swoje pierwsze kryptowaluty właśnie tutaj. Pod względem bezpieczeństwa Coinbase nie tylko nie był ofiarą kradzieży ale na dodatek środki są gromadzone w trybie offline. Jednak największą wadą jest bardzo mała oferta kryptowalut do wymiany (BTC, ETH, LTC, BCH). Coinbase nie posiada jednolitej stawki opłat transakcyjnych i zależy od kraju z którego pochodzi inwestor. Widełki zamykają się w granicach: 1,49%-3,99% co nie jest małą kwotą. 

Kraken

Kalifornijska giełda jest kolejną z popularnych platform, gdzie jest także możliwość wymiany dolarów na kryptowaluty, co zależy od wyższego stopnia weryfikacji. Interfejs stopniuje się na Prosty, Średni i Zaawansowany. Znajdziemy tu też sporo par wymiany. Opłaty transakcyjne wynoszą do 0,36%. Jest tam również kilkadziesiąt kryptowalut, ale mniej niż np. w Binance czy Bittrex.

BitBay

Polska największa giełda pokazuje, że ma wiele interesujących opcji na platformie. Podobnie jak Coinbase można tutaj wpłacić szereg różnych walut FIAT (euro, dolar, złotówka). Jako jedyna giełda wprowadziła kartę bankomatową na wypłaty kryptowalut w formie walut oficjalnych. Sam Bitbay nie ma jednak sporej oferty kryptowalut, ale za to realizuje możliwość wymiany bezpośredniej złotówek na niektóre z nich. Interfejs giełdowy jest dość intuicyjny i podstawowe funkcje są na wyciągniecie ręki. Inną niedogodnością są opłaty przy wypłacie walut fiducjarnych. Opłaty transakcyjne wynoszą do 0,43%. Interfejs jest całkiem przyjazny dla użytkownika oraz umożliwia robienie analizy technicznej. Wiele użytkowników nie jest zadowolona z obsługi klienta, która ma limitowane godziny pracy a czasami odpowiedz jest przesyłana za długo.

Abucoins

Polska druga najpopularniejsza giełda posiada dość dużo kryptowalut jak na podmiot z naszego kraju. Zaletą są dość niskie opłaty transakcyjne (do marca część z nich była wręcz zerowa). Abucoins na dodatek ma bardzo dostępną obsługę klienta, która działa dobrze. Interfejs jest prosty, wielojęzyczny i nikt nie będzie miał problemu z „ogarnięciem” funkcji. Kolejnym dobrym elementem jest dość dużo wskaźników do analizy technicznej. Od pewnego czasu niestety nie wypłacimy walut FIAT a to stanowi pewien problem dla polskich klientów bardzo zainteresowanych jak najkrótszą drogą do wypłaty złotówki.

Bithumb

Koreańska giełda ma w swojej ofercie niewiele kryptowalut. Dodatkowo wymiana na waluty fiducjarne jest dostępna wyłącznie dla Wana Południowokoreańskiego (KRW). Tak naprawdę poza dość sporym wolumenem  to giełda ta jest niezbyt znana na Starym Kontynencie a koncentruje się na Korei Południowej. Giełda ta wprowadziła również swój giełdowy coin – Bithump Cash. Opłaty transakcyjne stanowią 0,00-0,15%. 

OKeX

Giełda OKeX nie miała ostatnio pozytywnych wiadomości, ponieważ pisaliśmy chociażby o oszustwie kapitalizacji, która manipuluje mocno OKeX . Pod względem analizy technicznej mamy tutaj bardzo podstawowe wskaźniki oraz narzędzia. Pod względem oferowanych kryptowalut mamy tutaj dość duży wybór w parach z BTC, ETH. Opłaty transakcyjne są całkiem rozsądne i wynoszą do 0,20%. Niestety, użytkownicy skarżą się dość mocno nad możliwościami wypłat, które przez giełdę nie są realizowane jak i samą obsługę klienta, która jest oceniana nisko.

Podsumowanie

Giełdy kryptowalut posiadają swoje własne rozwiązania i inwestor sam osobiście powinien przetestować każdą z nich. Interfejs dla użytkownika powinien być jak najmocniej intuicyjny i pod tym względem Bittrex przegrywa. Pozostałe interfejsy są i lepsze i gorsze, zależy od gustu. Pod względem narzędzi technicznych bardzo dobrze wypada Bittrex i Binance. Opłaty transakcyjne są najniższe na Binance. Największy wybór kryptowalut znajdziecie na Binance. Coinbase ma szeroki dostęp do giełdy, dzięki również aplikacji mobilnej. W kwestiach wypłat najlepiej wygląda BitBay gdyż możemy wyrobić sobię karte do wypłat oraz wypłacać waluty FIAT (USD, EURO, PLN). Ogólnie to właśnie Binance trzeba uznać za najlepszą giełdę, która obecnie istnieje. Zapraszamy do opisu giełd kryptowalut, w którym można osobiście porównać giełdy.

Komentarze