Podział nagród w kryptowalutach #1 | Monero, Dash, Decred

Zapraszamy Was do kolejnego cyklu artykułów, jaki będziemy prowadzić na łamach naszego serwisu. W 15 i 30 dzień każdego miesiąca opublikujemy materiał na temat trzech innych kryptowalut, starannie wyselekcjonowanych wedle zainteresowań społeczności.
Przedstawimy Wam mechanizm podziału nagród poszczególnych kryptowalut i zmieniającą się ich wartość w czasie. Nagród, o które walczą strażnicy sieci, chciwi i żądni zysku górnicy kryptowalut każdego dnia. W Bitcoinie nazywamy to halvingiem, przepołowieniem nagrody, która występuje mniej więcej co 4 lata. Jak to zatem wygląda w innych projektach?


Zaznaczam: w tym cyklu nie znajdziecie zbyt wielu informacji o Bitcoinie i tam też zastosowanym rozwiązaniu podziału nagród (halving). Nie odeślemy Was jednak z pustymi rękoma, poniżej znajdziecie dwa artykuły: opisujące podział nagród w Bitcoinie i perspektywy tegoż mechanizmu na przyszłość.


Charakteryzacja

Zacznijmy od pewnego postanowienia, otóż, nie będziemy opisywać kryptowalut, które charakteryzują się podziałem nagród identycznym jak w Bitcoinie. Nie będziemy też brali pod uwagę walut, gdzie podział nagród jest niezmienny, bądź scentralizowany.

Informacje o tym, jak działa podział nagród w Bitcoinie, ale również w Litecoinie, Bitcoin Cash, Bitcoin SV, Zcash itp. znajdziecie w wyżej wspomnianych artykułach. Niezmienne nagrody z kolei występują na przykład w Ethereum Classic, które “nigdy” się nie zmienią. Inne platformy, jak Ethereum jest w pewnym stopniu scentralizowane z uwagi na swoje stadium rozwoju. Oznacza to, że zmiana podziału nagród w czasie może być korygowana przez społeczność i deweloperów w zależności od sytuacji, co stwarza nieprzewidywalną zmianę wartości nagrody.

Monero

Projektów kryptowalutowych dostarczających, w mniej lub bardziej konsekwentny sposób prywatność w sferze wymiany pieniądza jest wiele. Jednakże to Monero (XMR) jest w czołówce tak zwanych “privacy coins” i to od wielu lat.

Podział nagród w Monero nie jest tak prosty do rozpatrzenia, jak w przypadku Bitcoina. Tu nic nie jest stałe, powiem więcej: zmienia się z każdym dniem. Jak wiemy, dzienna emisja i nagroda za blok (block reward) w Bitcoinie jest niezmienna przez dłuższy okres, jednak w XMR sprawa wygląda zgoła odmiennie.

Protokół Monero oparty jest na algorytmie Cryptonight, gdzie nagroda za blok jest inna, maleje z każdym kolejno wydobytym blokiem. Podaż XMR, rzecz jasna, rośnie z każdym dniem, choć jednocześnie dzienna emisja maleje. Odpowiadają za to algorytmy zastosowane w protokole Monero, które poznamy, czytając białą księgę CryptoNote (whitepaper).

Górna granica wszystkich monet XMR nie jest jednoznaczna i wynosi:
MSupply = 264 – 1 jednostek atomowych,

Jednakże zapewnienie płynności procesu emisji wymaga zastosowania następującej formuły:
BaseReward = (MSupply – A) >> 18; gdzie A to liczba wcześniej wygenerowanych monet,

Upraszczając: nagroda za blok Monero = (M – A) * 2-20 * 10-12; gdzie A = obecnemu obiegowi monet.



Podział nagród XMR

Z dostępnych danych, rysujemy wykres obrazujący politykę monetarną Monero i Bitcoina.


Wynika z tego nieregularnie postępująca podaż w każdym kolejnym roku produkcji XMR. Wygląda to mniej więcej tak:

  • 2014 – 5,5 miliona XMR
  • 2015 – 5,1 miliona XMR
  • 2016 – 3,1 miliona XMR
  • 2017 – 1,8 miliona XMR
  • 2018 – 1,1 miliona XMR
  • 2019 – 685 000 XMR
  • 2020 – 415 000 XMR
  • 2021 – 251 000 XMR
  • 2022 – 164 000 XMR
  • 2023 i kolejne lata – 158 000 XMR (rocznie)


Dokładnie 29 maja 2022 roku nastąpi tzw. “Bootstrap” Monero, oznacza to zakończenie emisji, w pewnym sensie. Począwszy od tej daty, z każdym kolejnym rokiem pojawi się dokładnie 157 680 XMR rocznie. Od tej pory nagroda za każdy blok wyniesie 0,6 XMR, co pozwoli na wydobycie 432 XMR dziennie.

Dla tych bardziej dociekliwych polecam zajrzeć w dokument Excel, formułę porównującą dzienną emisję BTC i XMR.



Dash

Powyżej omawiana waluta w żadnym razie nie była forkiem Bitcoina, jednak z cyfrową gotówką Dash (Digital Cash) jest inaczej. Twórcy Dash ewidentnie inspirowali się protokołem cyfrowego złota, dodali jednak wiele znamienitych funkcjonalności, chyba najbardziej wyróżniającą jest funkcja masternode.

Podział nagród w kryptowalucie, blockchainie Dash jest znacznie bardziej precyzyjny, przejrzysty i przewidywalny. Podaż Dasha zmienia się, a właściwie zmniejsza z każdym rokiem o 7%. Obecna nagroda za blok wynosi ok. 1,55 DASH. Rzecz jasna jest to zmienna, zależna m.in. od trudności wydobywania bloków.

Więcej dowiemy się z opracowania technicznego projektu:

[…] podaż bloków jest powiązana z liczbą kopaczy w sieci. Oznacza to, że im więcej jest kopaczy, tym mniejsze są wynagrodzenia za wydobycie bloku.



Co ciekawe, nie wiemy dokładnie ile zostanie wydobytych monet Dash, choć wiemy, iż emisja zakończy się, prawdopodobnie około roku 2150.



Decred

Jak zapewne wielu z Was wie, podział nagród występuje jedynie w projektach obarczonych metodą osiągania konsensusu Proof of Work. Jednakże Decred (DCR) również podlega tym działaniom, ponieważ jest hybrydą PoS i PoW.

Podział nagród w kryptowalucie Decred zmniejsza się o 1%, co 3 tygodnie (21 dni) i jest nieco podobny do halvingu bitcoinowego. Na poniższym wykresie zobaczycie, w porównaniu z BTC, postępującą podaż począwszy od genezy każdego z projektów.



Obecna nagroda za wydobycie bloku Decred wynosi ok. 18 DCR, a bloki są generowane w czasie krótszym o połowę od BTC (5 min.). To, co Decred ma wspólnego z Bitcoinem to maksymalna podaż monet, która będzie wynosić 21 milionów. W 23 roku działalności sieci Bitcoin zostanie wydobyte 97% wszystkich monet, w przypadku DCR będzie to 98%, rzecz jasna, poczyniając pewne stałe założenia.

Co więcej, Decred dzieli wydobyte wartości, wedle reguły:

  • Górnicy PoW – 60%
  • Głosujący PoS – 30%
  • Skarbiec Decred – 10%
  • + airdrop, premine




Co myślicie o naszym nowym cyklu – Podział nagród w kryptowalutach? Czy interesują Was tego typu zagadnienia, może czegoś brakuje? Jakie kryptowaluty chcielibyście zobaczyć w kolejnej części cyklu? Zapraszamy do wymiany myśli w komentarzach!

 

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.