Status Prawny Kryptowalut na Świecie
Niepewny status kryptowalut
Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na kryptowaluty globalne organy regulacyjne są podzielone co do tego, jak ująć te innowacyjne instrumenty. Większość walut cyfrowych nie jest wspierana przez żaden rząd centralny, co oznacza, że podlegają pod jurysdykcje różnych krajów. Każde pozornie małe obwieszczenie w sprawie ich regulacji spowodowało zmianę cen Bitcoinów i innych kryptowalut w pierwszym kwartale 2018 r. W tym artykule przeprowadzę ogólny przegląd podejścia wybranych regulatorów do usankcjonowania zagadnienia kryptowalut oraz ich aktualny status od strony prawnej.
Regulatorzy na stopniu globalnym
W tym momencie nie istnieje na świecie żaden nadrzędny organ regulujący rynek finansowy. Toteż niemożliwym jest, aby waluty cyfrowe posiadały jedną wspólną definicję oraz tożsamy status w różnych regionach globu. Jednakże istnieje kilka instytucji o charakterze ponadnarodowym, które zdecydowały się zaopiniować status kryptowalut. Pierwszym organem jest G20, czyli grupa dwudziestu największym gospodarek świata. Na ostatnim marcowym szczycie w Argentynie gremium wystosowało wspólne stanowisko nt. walut cyfrowych. Rada Stabilności Finansowej, globalny organ nadzorujący, który zarządza finansami w gospodarkach G-20, podjęła ostrożny ton, reagując na wezwania z niektórych krajów, aby zaatakować waluty cyfrowe.
„Wstępna ocena Rady głosi, że krypto-aktywa nie stanowią obecnie zagrożenia dla globalnej stabilności finansowej”.
Powiedział przewodniczący Rady Mark Carney w liście z 18 marca. Carney, który jest również gubernatorem Banku Anglii, wskazał na niewielki udział kryptowalut w porównaniu do całego systemu finansowego.
„Nawet na ostatnim szczycie ich łączna wartość rynkowa na świecie wynosiła mniej niż 1 procent światowego PKB” – dodał ekonomista.
Międzynarodowy Fundusz Walutowy również wezwał do zwiększenia współpracy. Dyrektor zarządzająca MFW Christine Lagarde podkreśliła potencjał kryptowalut jako narzędzi do płatności. Przypomniała także, iż są podejrzenia, że waluty cyfrowe mogą być używane do prania brudnych pieniędzy. W marcu Lagarde wezwała do opracowania zasad, które chronią konsumentów kryptowalut w taki sam sposób, jak tradycyjny sektor finansowy.
Stany Zjednoczone
Rząd federalny USA nie nałożył formalnie krajowych ram prawnych dotyczących kryptowalut. Według amerykańskiego urzędu skarbowego kryptowaluty traktowane są jak własność dla celów podatku federalnego USA. Wydaje się, że Stany Zjednoczone wyprzedzają większość innych krajów, regulując handel bitcoinami na rynku instrumentów pochodnych. Commodity Futures Trading Commission oficjalnie zezwoliło CBOE i CME na rozpoczęcie handlu kontraktami terminowymi na Bitcoin przed końcem roku. Natomiast Nasdaq zaplanował taki ruch na pierwszą połowę 2018 roku. Pamiętać warto także, że na razie kryptowalut nie uzyskały statusu legalnego środka płatniczego w Stanach Zjednoczonych. SEC wskazał, że postrzega waluty cyfrowe jako papiery wartościowe. Wcześniej w marcu agencja rozszerzyła swoją analizę i oświadczyła, że chce zastosować przepisy dotyczące papierów wartościowych do wszystkich dziedzin. Od giełd kryptowalutowych, po firmy zajmujące się depozytem zasobów cyfrowych tzw. portfeli kryptowalutowych. Agencja skupiła się na początkowych ofertach monet (ICO), które mogą nosić znamiona oferty publicznej w rozumieniu prawa amerykańskiego.
Japonia
Japonia wykazała stopniowe podejście do regulacji kryptowalut. Regulatorzy zatwierdzili cztery nowe giełdy kryptowalut, które prawdopodobnie zostały uruchomione na początku tego roku. Konkretnie, wsparcie Japonii dla lokalnego przemysłu Bitcoin zwiększyło wolumen obrotu w kraju. Odpowiadającego za prawie połowę światowego wolumenu wymiany bitcoinów. Urzędnicy uznają również Bitcoin za legalny środek płatniczy od kwietnia 2017 r. Wiele firm integruje płatności Bitcoin w swoje usługi i obstawia sukcesy kontraktów na instrumenty pochodne, takie jak „obligacja Bitcoin”, która zadebiutowała w sierpniu 2017 r. Z drugiej strony, decydenci bardzo nieufnie podchodzą do wstępnych ofert monetarnych (ICO), powołując się na zmienność cen i potencjalne oszustwa jako ich główny problem. Oczywiście obawy te są zrozumiałe. Kradzieże i włamania na giełdy kryptowalutowe są ogromnym problemem w Japonii i innych krajach. To właśnie w Kraju Kwitnącej Wiśni doszło do oszustwa związanego z Mt. Gox. Czy tegorocznej kradzieży NEM o wartości 530 milionów dolarów z parkietu Coincheck.
Chiny
Urzędnicy narzucili swoją pozycję, że rząd powinien przejąć pełną kontrolę nad emisją kryptowalut. Na początku tego roku Chiny rozpoczęły krucjatę względem krajowych giełdach kryptowalut i zakazały ICO. Pomimo chińskiego zakazu handlu kryptowalutami za pośrednictwem giełd, apetyt chińskich inwestorów wciąż rośnie. Duża część transakcji BTC / CNY przeniosła się na rynki zagraniczne, np. międzynarodowe giełdy z Korei i Ameryki Północnej. Chiński rząd eksperymentuje z dalszym rozwojem aplikacji kryptowalutowych, chociaż nie ma ostatecznych planów, kiedy zostaną one wydane publicznie.
Szwajcaria
Szwajcaria otwarcie przyjęła pojawienie się kryptowalut. Szwajcarskie organy regulacyjne opracowują lekki system regulacyjny, który umożliwia rozwój rynku bez ograniczania innowacji. Gotowość kraju do eksperymentowania z kryptowalutami jako płatnościami za usługi komunalne pokazała w kantonie ze stolicą w Zug. Zwiększyła możliwości większej integracji kryptowalut jako pełnej opcji płatności w przyszłości. Szwajcarzy przygotowują także pierwszy na świecie kanon dobrych praktyk związany z przeprowadzaniem ICO. Powstaje on przy współpracy firm z tzw. Doliny Kryptowalutowej.
Niemcy
Urzędnicy uznają Bitcoin za formę prywatnego pieniądza lub „jednostkę rozliczeniową”. Całkowicie zezwalają na jego wykorzystanie w sprzedaży komercyjnej i prywatnej. Najwyższy organ regulacyjny w kraju oświadczył, że kryptowaluty nie są prawnym środkiem płatniczym, a zatem nie muszą podlegać centralnej regulacji. Podejście oddolne organu regulacyjnego może znaleźć się pod presją rosnącego zapotrzebowania na bardziej konkretny nadzór w najbliższej przyszłości. Przykładowo dokładne wytyczne prawne dotyczące obchodzenia się z krypto-aktywami na szczeblu europejskim. Berlin jest zdecydowanym centrum w Niemczech, jeżeli chodzi o możliwość praktycznego użycia kryptowalut.
Korea Południowa
Urzędnicy proponują surowsze regulacje w celu ograniczenia rosnącej spekulacji kryptowalutami. Handel będzie ograniczony do kwalifikowanych giełd, które wspierają ochronę inwestorów i przejrzystość transakcji. Nieletni i zagraniczni cudzoziemcy będą mieli zakaz handlu na giełdach, podczas gdy instytucje finansowe nie będą w stanie posiadać ani inwestować w kryptowaluty. Obecnie rząd uważa, że kryptowaluty nie są ani pieniędzmi, ani walutami, ani produktami finansowymi i zakazały ICO. Regulatorzy ogłosili również, że handel instrumentami pochodnymi bitcoin, takimi jak futures czy opcje, nie będzie dozwolony.
Rosja
Urzędnicy prawdopodobnie nie zalegalizują wykorzystania Bitcoin jako oficjalnej waluty w najbliższym czasie. Odbyły się jednak rozległe dyskusje między organami rządowymi na temat legislacyjnego podejścia kraju do kryptowalut. Moscow Exchange, największa giełda papierów wartościowych w Rosji, buduje infrastrukturę do handlowania kryptowalutami. Jest mało prawdopodobne, że giełda uruchomi kontrakty typu Bitcoin futures, dopóki Rosja nie wdroży formalnej struktury regulacyjnej kryptowaluty. W tym samym czasie urzędnicy ogłosili, że popierają cyfrową formę waluty wspieranej przez państwo, która będzie rozpowszechniana i kontrolowana przez rząd federalny.
Reszta świata
Kraje, które z pewnością zasługują na wspomnienie w ramach legislacji związanych z kryptowalutami to Francja i Wielka Brytania. Dwa duże i silne gospodarczo kraje, które do tematu walut cyfrowych podchodzą bardzo ostrożnie. Do początku roku 2018 Francja w zasadzie nie wykazywała żadnych ruchów regulacyjnych w stosunku do Bitcoina i altcoinów. Dopiero w ostatnich miesiącach dochodzą głosy, iż Francuzi chcą zastosować stosunkowo liberalne przepisy regulujące kryptowaluty. W jednym z komunikatów lokalnego regulatora finansowego otworzono dyskusję, iż Francja może jako jeden z pierwszych krajów na świecie całkowicie zalegalizować ICO. Natomiast Wielka Brytania w latach 2015-2016 przodowała w adopcji kryptowalut. Bank Anglii był w trakcie pilotażowego projektu opracowania kryptowaluty wspieranej przez bank centralny. Jednakże wraz z pojawieniem się zagrożeń i wyzwań związanych z Brexitem, rynek kryptowalut przestał pojawiać się w dyskusji publicznej. Z pewnością sytuacja wyklaruje się w drugiej połowie 2019, jak tylko Wielka Brytania zakończy proces wyjścia z Unii Europejskiej. Będzie to idealny moment na przyciągniecie majętnych inwestorów, poszukujących innowacyjnych sposobów rozwijania kolejnych biznesów.
Status prawny Bitcoina na świecie można przeanalizować na podstawie poniższego obrazu (stan na koniec stycznia 2018).
Tomasz Kurowski, Kwiecień 2018.
Źródła i Bibliografia
- https://www.cnbc.com/2018/03/27/a-complete-guide-to-cyprocurrency-regulations-around-the-world.html – Status kryptowalut na świecie
- https://bitcoinmagazine.com/articles/cryptocurrency-regulation-2018-where-world-stands-right-now/ – Status kryptowalut na świecie
- https://howmuch.net/articles/bitcoin-legality-around-the-world – Źródło obrazu