SEC zatwierdza ETF futures na BTC dla Valkyrie

SEC zatwierdza ETF kontraktów terminowych na BTC dla Valkyrie, która o to wnioskowała.

W zeszłym miesiącu organ nadzorczy poparł ETF kontraktów terminowych na bitcoiny Teucrium, który jest pierwszym takim instrumentem zatwierdzonym na mocy ustawy z 1933 roku.

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) dała zielone światło dla wniosku Valkyrie o fundusze typu futures na giełdzie BTC. Jest to kolejny ETF jaki został zatwierdzony przez SEC, który wcześniej akceptował fundusze typu futures ETF, ale nie zaakceptował jeszcze ETF na rynku spotowym.

Valkyrie Funds to wiodąca firma świadcząca usługi finansowe, koncentrująca się na aktywach cyfrowych. Zespół Valkyrie z siedzibą w Nashville łączy głęboką wiedzę techniczną w tej wschodzącej klasie aktywów z wieloletnim doświadczeniem we wprowadzaniu instrumentów inwestycyjnych dla szerokiej gamy uczestników rynków. Firmą kierują weterani branży finansowej z wieloletnim doświadczeniem w firmach, w tym Guggenheim Partners, UBS, Chicago Board of Trade, Chicago Mercantile Exchange i The World Bank.

Zgodnie z dokumentem SEC opublikowanym w czwartek, wniosek został złożony zgodnie z ustawą o giełdzie papierów wartościowych z 1934 r. przy użyciu formularza 19b-4, tego samego prawa, na którym opierają się perspektywy ETF Bitcoin (BTC) – aczkolwiek jak dotąd z niewielkim powodzeniem. W zeszłym miesiącu organ nadzorczy poparł ETF kontraktów terminowych na bitcoiny Teucrium, który jest pierwszym takim instrumentem zatwierdzonym na mocy ustawy z 1933 roku.

https://twitter.com/BTC_Archive/status/1522512511924375552?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1522512511924375552%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fcointelegraph.com%2Fnews%2Fsec-approves-valkyrie-s-bitcoin-futures-etf

Po raz pierwszy złożony był przez Valkyrie w sierpniu 2021 r. Valkyrie XBTO Bitcoin Futures Fund śledzi kontrakty terminowe BTC. Agencja również dała zielone światło dla ETF-ów futures na Bitcoiny od ProShares i VanEck, ale jak dotąd odmawiała wszelkim aplikacjom ustanowienia spot Bitcoin ETF. Kilka krajów ma Bitcoinowe ETF-y, w tym Kanada, Europa i Ameryka Łacińska.

W ubiegłym roku pojawiło się mnóstwo wniosków o fundusze ETF, a kilka firm wycofało swoje aplikacje, takie jak Bitwise, który zamiast tego skierował uwagę na fundusz typu spot. Fundusze radziły sobie jak dotąd dobrze, chociaż wiele osób ma nadzieję na większy sukces w przyszłości dzięki wprowadzeniu spot ETF. Niedawny sondaż Nasdaq wykazał, że kasowy fundusz giełdowy Bitcoin może doprowadzić do tego, że więcej doradców finansowych przyjmie i adobptuje kryptowaluty do swojej działaności.

Według analityków Bloomberga, Erica Balchunasa i Jamesa Seyffarta, w marcu SEC mże zaakceptować spot Bitcoin ETF już w połowie 2023 roku, w oparciu o proponowaną poprawkę zmieniającą definicję „wymiany” w przepisach regulatora. Jednak według ankiety przeprowadzonej przez Nasdaq tylko 38% doradców finansowych uważało za prawdopodobne, że SEC ostatecznie zatwierdzi spot kryptowalutowy ETF, przy czym 31% było zdania przeciwnego.

ETF spot na BTC w Stanach Zjednoczonych to ważny temat z uwagi na wagę rynku i możliwości jaki prezentuje. Oczekiwanie na zgodę na wprowadzenie ETF na BTC staje się nieznośne ale warto czekać, gdyż można spodziewać się jeszcze większego spopularyzowania kryptowalut a także zwiększenia strumienia inwestycji. Warto odnotować fakt, że spot ETF może odegrać także rolę stabilizacyjną na rynku BTC co z pewnością ucieszy wielu inwestorów, którzy nie radzą sobie z emocjami typu roller coaster.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze