Regulacje kryptowalut w Indiach

1 234

Urzędnik wysokiego szczebla z Ministerstwa Finansów Indii stwierdził, że rząd wyda szczegółowe wytyczne dotyczące kryptowalut do września. Konsultacje ze wszystkimi zainteresowanymi stronami, w tym z bankiem centralnym, już się rozpoczęły. Ogłoszenie stworzenia wytycznych jest niezależne od rozpatrzenia przez sąd najwyższy petycji przeciwko zakazowi obrotu kryptowalutami w Indiach.

Rozporządzenie oczekiwane do września

Rząd indyjski podobno zakończył opracowywanie ram regulacyjnych kryptowalut. New Indian Express napisał 21.07.2018, że rząd „najprawdopodobniej wyda wytyczne dotyczące kryptowalut do września„.

Sekretarza ds. Gospodarki, Subhash Garg, potwierdza, że projekt ustawy będzie gotowy do połowy lipca

Jesteśmy dość blisko opracowania pewnego rodzaju szablonu, który naszym zdaniem może być w najlepszym interesie naszego kraju. Przygotowaliśmy projekt, który zamierzamy omówić z członkami komisji w pierwszym tygodniu lipca.

Anonimowy wyższy rangą urzędnik Ministerstwa Finansów powiedział: „Ministerstwo powołało komisję interdyscyplinarną pod przewodnictwem Specjalnego Sekretarza ds. Ekonomicznych, aby zbadać ramy regulacyjne dotyczące cyfrowych walut” – czytamy w publikacji.

Interesariuszami w procesie są ważne instytucje państwowe: Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEBI), Bank Rezerw Indii (RBI) oraz Internetowe i Mobilne Stowarzyszenia Indii (IAMAI). „SEBI i RBI  już wyraziły pewne zastrzeżenia dotyczące klauzul w pierwotnym projekcie”.

Jak należy regulować Kryptowaluty?

Anonimowy  urzędnik został zacytowany przez New Indian Express:

„Kryptowaluty to nowe zjawisko i, naturalnie, rządy na całym świecie borykają się z tym.” Wyjaśnił dalej: „Większość urzędników ma poważne zastrzeżenia przeciwko temu, co wszyscy zgadzam się z … chcemy dojść do wspólnego wniosku. Musi istnieć odpowiedni mechanizm regulacyjny.”

Chociaż nie jest jeszcze potwierdzone, w jaki sposób ma być regulowany rynek kryptowalutowy, Quartz poinformował, że wyższy urzędnik państwowy, który jest zaznajomiony z tą sprawą, wskazywał, że może być regulowany jako towar. „Nie sądzę, by ktokolwiek naprawdę myślał o tym, by go całkowicie zakazać (kryptowalut). Kwestia tutaj dotyczy normalizacji handlu i musimy wiedzieć, skąd pochodzą pieniądze. Dopuszczenie tego jako  towaru może pozwolić nam lepiej zrozumieć handel i dlatego jest ono rozpatrywane „

Musi istnieć mechanizm, który zapewni, że użyte pieniądze nie są nielegalnymi pieniędzmi, a śledzenie ich jest najważniejsze.

Przesłuchanie Sądu Najwyższego również we wrześniu

Sąd Najwyższy Indii 20 lipca wyznaczył ostateczny termin rozprawy w sprawie wszystkich petycji dotyczących przepisów kryptowalutowych do 11 września. Rozprawa jest odpowiedzią na wydany dokument przez Reserve Bank of India (RBI) 6 kwietnia, zakazujący bankom i wszystkim instytucjom finansowym będącym pod jego kontrolą świadczenia usług wymiany kryptowalut.

Dzień sądu

Sąd Najwyższy miał rozpatrzyć wszystkie petycje dotyczące kryptowalut do 20 lipca. Jednakże niektóre organy rządowe, takie jak  Securities and Exchange Board of India (SEBI), nie dostarczyły wszystkich informacji do tego czasu.

Stanowisko trzech sędziów pod przewodnictwem Sędziego Głównego Dipaka Miśry było zgodne z wnioskiem złożonym przez składających petycję, a sprawa została przełożona w celu ostatecznego rozpatrzenia 11 września.

Zakłady sportowe i kryptowaluty

Debata wokół zakładów sportowych nasiliła się wraz ze skandalem z 2013 r. Związanym z turniejem krykieta Indian Premier League (IPL), najbardziej oglądanym wydarzeniem sportowym w kraju . Po skandalu doszło do kilku głośnych aresztowań , w związku z nielegalnymi zakładami i zmową bukmacherów.

Aktualnie zawieranie zakładów sportowych w Indiach jest nielegalne. Jednak zakaz hazardu sprawia, że szara strefa wyłącznie rośnie. Rząd Indyjski postanowił to zmienić i wdraża działania, mające uregulować rynek. W związku z tym  Komisja Prawna Rządu Indii (Goverment of India Law Commision of India) wydała raport, w którym zaleca zawieranie transakcji na rynku hazardowym bezgotówkowo. Wśród zlecanych form płatności wymieniono krytpowaluty.

Komisja Prawna jest organem doradczym wykonawczym ustanowionym przez rząd i została poproszona przez sąd apelacyjny w lipcu 2016 r. O zbadanie, czy zakłady powinny być zalegalizowane w Indiach.

„Transakcje związane z hazardem powinny być dokonywane bezgotówkowo, przy użyciu elektronicznych środków płatniczych, takich jak karty kredytowe, karty debetowe, bankowość internetowa, waluty wirtualne (VC lub krypto walutowe) itp.”

Komisja przesłała swój raport r do Sądu Najwyższyego Indii na początku tego miesiąca (pdf) .

Mohammed duński w Delhi i ekspert ds. Regulacji w Crypto Kanoon, platformie zajmującej się analizą prawną oraz podnoszenie wiedzy prawnej na temat walut cyfrowych w Indiach.

Wspomnienie Komisji o kryptowalutach wraz z innymi uznanymi sposobami płatności ma duże znaczenie, ponieważ zostało dokonane w sekcji zaleceń raportu.

Tuhina Joshi, pracownik prawny TRA, który reprezentuje kilka giełd.

Komisja prawna zaleca, aby regulowanie hazardu było lepsze niż zwykły zakaz. To ten sam argument, który robimy w kontekście kryptowalut

Jednym ze sposobów regulacji jest śledzenie funduszy. Komisja zauważyła, że ​​kryptowaluty i tak sprawiły, że hazard internetowy jest łatwiejszy, ponieważ transakcje są trudne do wykrycia.

Quischowi Nischal Shetty, założyciel i dyrektor generalny wirtualnej wymiany walut WazirX

„Po raz pierwszy organ wyznaczony przez rząd dał zielone światło cyfrowym walutom, które mają wartość i mogą być wykorzystane do transakcji”. „Dlatego jest to bardzo pozytywny sygnał, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że raport powstał po wielu naradach”.

Wrzesień kluczowym miesiącem dla regulacji kryptowalut

Wrzesień będzie bardzo ważnym  miesiącem dla inwestorów kryptowalutowych. Rząd Indii wyda szczegółowe wytyczne, dotyczące kryptowalut oraz Sąd Najwyższy Indii rozstrzygnie, czy zakaz ich wymiany był zasadny. Rozprawa sądu najwyższego została wyznaczona na 11 września a 21 września Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) podejmie decyzję w sprawie zatwierdzenia pięciu funduszy ETF na Bitcoinie. Jak będzie wyglądał kurs Bitcoina we wrześniu? Czekamy na wasze opinie.

Komentarze