Enterprise Ethereum Alliance – Opis Konsorcjum – Część I

Dzisiaj chciałbym zaprezentować pierwszy artykuł z dwuczęściowej serii traktującej o genezie, procesie powstania, misji oraz prac prowadzonych przez Enterprise Ethereum Alliance. Największe stowarzyszenie blockchain na świecie, którego członkiem jest także polska jednostka w postaci Centrum Technologii Blockchain przy Uczelni Łazarskiego prowadzone przez prof. Krzysztofa Piecha.

Ethereum Alliance – słowem wstępu

Przez ostatnie kilka lat blockchain przejął szturmem świat finansów. Niektórzy widzą wschodzącą technologię jako świetlaną przyszłość FinTechu. Podczas, gdy niektórzy uważają, że oczekiwania w stosunku do niej są zbyt duża, a jej wpływ nie będzie tak znaczący. Pomimo autentycznych wątpliwości, blockchain i inne rozwiązania DLT przyciągnęły większość najbardziej znanych organizacji akademickich, finansowych i IT. Mimo, że Bitcoin jest pierwszą i najbardziej zrozumianą implementacją korzystającą z blockchain. Eksperci są zgodni, iż nie jest to system ukierunkowany na prowadzenie skomplikowanych relacji biznesowych. Bitcoin blockchain nie posiada skalowalności i funkcjonalności zdecentralizowanych skryptów, takich jak smart kontrakty.

Z drugiej strony stworzone w latach 2014 i 2015 przez Vitalika Buterina Ethereum nie tylko spełnia te oczekiwania, ale oferuje także zdecentralizowaną wirtualną maszynę Turinga nazwaną – Ethereum Virtual Machine (EVM). Od samego początku Ethereum zostało uznane za rozwiązanie, które zapewni swoim użytkownikom łatwy dostęp do oczekiwanych przezeń funkcji. Tokenizowania wartości cyfrowych na blockchain, które mogą być trwale i nierozerwalnie związane z rzeczywistymi zasobami. Przykładowo takimi jak posiadana własność, akty prawne lub instrumenty finansowe. Powyższe atrybuty zaczęły wyglądać niezwykle atrakcyjnie dla wielkich aktorów sektora przemysłu i usług, takich jak banki inwestycyjne czy firmy komputerowe. Toteż w dniu 28 lutego 2017 r. ogłoszono powstanie Enterprise Ethereum Alliance. Konsorcjum blocckhain, którego wspólnym celem jest stworzenie otwartego standardu operacyjnego dla prywatnej implementacji Ethereum. Platformy, która odpowie na realne potrzeby współczesnego rynku.

Historia

Pomysł utworzenia konsorcjum Enterprise Ethereum Alliance został powołany do życia podczas konferencji Ethereum Developers Conference Devcon II. Sympozjum odbyło się w Szanghaju w dniach 19-21 września 2016 r. Victor Wong, ówczesny deweloper Ethereum, podkreślił znaczenie utworzenia grupy jako kolektywnej pracy ukierunkowanej na rozwiązania typu enterprise oparte o Etheruem. Kilku innych prominentnych panelistów forum zgodziło się całkowicie z postawioną tezą. Co ciekawe pierwsza w historii prywatna wersja Ethereum dla firm – Quorum – została zainicjowana na Devcon I w roku 2015 r. Projekt rozpoczął się dzięki współpracy J.P. Morgan i Jeffa Wilcke z EthLab. Wyniki wczesnych prac amerykańskiego potentata bankowego zostały przedstawione podczas zebrania technicznego komitetu sterującego Hyperledgera pod koniec września 2016 r. Hyperledger jest, drugim obok EEA, największym konsorcjum blockchain na świecie. A także miesiąc później na szczycie finansowym Sibos 2016.

Od początku powstawania Quorum J.P. Morgan zamierzał, aby projekt był fundamentem szerszego rozwiązania enterprise opartego otwarty kod źródłowy. Gromadzić miało twórców Ethereum z różnych sektorów i branż na całym świecie. Samo przedsiębiorstwo Ethereum Alliance zostało ostatecznie utworzone 28 lutego 2017 r. po sześciu miesiącach inkubacji i poszukiwania członków stowarzyszenia. Szczyt inauguracyjny odbył się w Nowym Jorku w 4 MetroTech Center. Wydarzenie obejmowało kilka paneli dyskusyjnych i prezentacji poświęconych przyszłemu rozwojowi korporacyjnych zastosowań Ethereum, które mogą być oparte na wykorzystaniu kodu źródłowego i doświadczenia zdobytego w czasie budowy Quorum.

Misja

Podstawowym celem Enterprise Ethereum Alliance jest stworzenie standardu dla korporacyjnego blockchainu opartego na Ethereum o nazwie EntEth 1.0. Koalicja dąży do spełnienia wymagań biznesowych stawianych przez jej uczestników, aby móc opracować konfigurowalne rozwiązanie blockchain. Warto dodać, iż prywatne rozwiązania technologii rejestrów rozproszonych wymagają zdecydowanie innych cech, aniżeli publiczne jak Bitcoin. Zwiększony poziom poufności i enkrypcji oraz powinny być w stanie obsłużyć większą liczbę transakcji. Co więcej, solucje korporacyjne powinny być łatwo integrowane z istniejącymi systemami wewnętrznymi danych firm. Enterprise Ethereum Alliance współpracuje również z Fundacją Ethereum w zakresie budowy uniwersalnej bazy kodów (Parity i Geth). Funkcjonalność ta ma być stosowana zarówno w otwartych, jak i zamkniętych blockchainach Ethereum. Integralną częścią misji konsorcjum jest dostarczanie zainteresowanym stronom aktualnej wiedzy na temat rozwoju blockchain i jej praktycznych zastosowań w biznesie.

Ponadto Enterprise Ethereum Alliance ma wspólny cel, jakim jest stworzenie lokalnych społeczności blockchain poprzez organizację spotkań i wydarzeń branżowych. Inicjatywa konsorcjum uzyskała wsparcie od głównego kontrybutora i twórcy Ethereum, Vitalika Buterina: „Projekt Enterprise Ethereum Alliance może odegrać ważną rolę w standaryzacji podejścia do prywatności, udzielania pozwoleń i zapewniania alternatywnych algorytmów konsensusu. Szczególnie w środowisku biznesowym, które dedykując cenne zasoby pracy i kapitału w projekt powinny ogólnie przyśpieszyć rozwój ekosystemu Ethereum”. Buterin dodał także na końcu oświadczenia, iż: „Z niecierpliwością czekam na dalszą współpracę ze wszystkimi zaangażowanymi stronami”.

Członkowie EEA

Pośród uczestników stowarzyszenia Enterprise Ethereum Alliance odszukać można koncerny i fundacje z wielorakich sektorów biznesowych, w tym finansów, informatyki, administracji publicznej, farmaceutyki, robotyki, petrochemii, organizacji typu non-profit, jak i lokalne ciała samorządowe. Na stan z początku 2018 r., stowarzyszenie EEA posiada więcej niż 200 członków działających w 14 grupach roboczych.  Każda z dywizji nastawiona jest na rozwój prywatnych rozwiązań blockchain opartych o Ethereum w innej branży i polu specjalizacji. Zdecydowanie jest to jedna z największych grup rywalizujących przedsiębiorstw działających wspólnie w celu osiągnięcia jednego celu. W Enterprise Ethereum Alliance między aktywnymi członkami między innymi są: Accenture, BBVA, British Petroleum, BNY Mellon, Cisco, CME Group, Consensys, Credit Suisse, Dash, Deloitte, DTCC, Gibraltar Stock Exchange, Hewlett Packard Enterprise, Infosys, ING, Intel, J.P. Morgan, Mastercard, Melonport, Microsoft, MUFG, National Bank of Canada, Pfizer, Rabobank, Thomson Reuters, Samsung SDS, Santander, Toyota Research Institute, UBS oraz Zcash.

Decentralizacja ponad wszystko

Nie da się ukryć, iż istnienie konsorcjum takiego jak Enterprise Ethereum Alliance idealnie wpasowuje się w ideę decentralizacji, która blockchain propaguje od samego początku istnienia. Systemy rejestrów rozproszonych korzystają z błogosławieństw, jakie oferuje rozwój w oparciu o otwarty kod źródłowy, de facto, każdy może być kontrybutorem i aktywnym uczestnikiem przedsięwzięcia. W kolejne części rozważań zajmę się przedstawieniem struktury organizacyjnej EEA, kto stoi na jego czele oraz jak do niego dołączyć. Przeprowadzę także analizę rozwoju stowarzyszenia oraz projektów, które są prowadzone w ramach tejże organizacji.

Tomasz Kurowski, luty 2018.

Źródła i referencje

 1. https://www.cnbc.com/2017/07/31/blockchain-technology-considered-by-57-percent-of-big-corporations-study.html
 2. https://themerkle.com/what-is-the-ethereum-virtual-machine/
 3. https://www.fjordnet.com/conversations/the-trust-trade-off-permissioned-vs-permissionless-blockchains/
 4. https://www.broadwayworld.com/bwwgeeks/article/Newly-formed-enterprise-collaboration-drives-Ethereum-blockchain-technology-best-practices-focusing-on-security-privacy-scalability-and-interoperability-20170301
 5. https://www.merriam-webster.com/dictionary/consortium
 6. https://www.bokconsulting.com.au/blog/ethereum-devcon2-conference-in-shanghai/
 7. https://www.coindesk.com/jpmorgan-ethereum-blockchain-quorum/
 8. https://www.jpmorgan.com/global/Quorum
 9. https://www.swift.com/insights/events/sibos-2016-geneva
 10. https://www.eventbrite.com/e/enterprise-ethereum-alliance-launch-tickets-31647140449?ref=estw&utm_content=buffer9711a&utm_medium=social&utm_source=twitter.com&utm_campaign=buffer#map-target
 11. https://bitcoinmagazine.com/articles/startups-banks-and-tech-giants-launch-enterprise-ethereum-alliance/
 12. https://entethalliance.org/about/
 13. https://entethalliance.org/links/latest-news-ethereum-initiative-launched/
 14. https://spectrum.ieee.org/tech-talk/computing/networks/enterprise-ethereum-alliance-launches
 15. https://entethalliance.org/enterprise-ethereum-alliance-becomes-worlds-largest-open-source-blockchain-initiative/
 16. https://entethalliance.org/enterprise-ethereum-alliance-release-05-19-2017.pdf
 17. http://www.zdnet.com/article/cisco-among-the-34-new-members-of-enterprise-ethereum-alliance/
Komentarze