DAO a finansowanie społecznościowe

Warto dobrze poznać ideę i możliwości DAO bo ma przed sobą kolosalną przyszłość. Niektórzy widzą w DAO nowe formy spółek kapitałowych.

Ale DAO to także oparty na blockchain zamiennik tradycyjnego finansowania społecznościowego.

Zdecentralizowane organizacje autonomiczne łatwiej radzą sobie z problemami tradycyjnych firm pozyskujących fundusze.

Przestrzeń kryptowalut była świadkiem fenomenalnego wzrostu w 2021 roku.

Niewymienne tokeny (NFT), zdecentralizowane finanse (DeFi) i Metaverse, przebiły się do głównego nurtu i osiągnęły szczyt na rynku kryptowalut, który w listopadzie 2021 r. osiągnął ponad 3 biliony dolarów.

NFT na nowo zdefiniowały sztukę i sposób jej nabywania. DeFi zrewolucjonizowało sposób, w jaki pożyczamy. Metaverse tworzy alternatywny wszechświat, w którym wszyscy będziemy żyć i pracować wirtualnie. Gry typu „play-to-earn” (P2E) płacą graczom, którzy robią to, co kochają.

Zdecentralizowane organizacje autonomiczne, czyli DAO, również miały swoje 5 minut

Jedna z najbardziej nietypowych inicjatyw w 2021 roku to prawdopodobnie ConstitutionDAO. Pospiesznie zebrana grupa amerykańskich zwolenników kryptografii, kochających – konstytucję. Grupa zebrała ponad 47 milionów dolarów w Ether (ETH), aby kupić oryginalną kopię konstytucji Stanów Zjednoczonych na aukcji. Grupa ostatecznie nie spełniła swoich oczekiwań, ale śmiałość tego przedsięwzięcia zwróciła uwagę DAO na finansowanie społecznościowe.

Pomysłowość tego posunięcia i to, co prawie osiągnięto, stanowi szablon, w jaki sposób można lepiej zarządzać tradycyjnym finansowaniem społecznościowym. ConstitutionDAO pozyskało dziesiątki tysięcy adresów, aby przekazać 47 milionów dolarów bez zespołu marketingowego lub dedykowanego dyrektora ds. rozwoju.

Pokonać GoFundMe

Według danych DeepDAO organizacje DAO mają obecnie ponad 10,5 miliarda dolarów zebranych od inwestorów z ponad 1,7 milionami posiadaczy tokenów. Ale czym DAO właściwie są?

DAO to system zakodowanych na sztywno reguł, które definiują, jakie działania podejmie zdecentralizowana organizacja. Są to społeczności bez przywódców, których właścicielami są członkowie DAO.

DAO to zasadniczo spółdzielnia, która rządzi się sama za pomocą głosów zebranych przez technologię blockchain. Inteligentne kontrakty zarządzają całą grupą. Token natywny jest zwykle opracowywany dla DAO i używany przez członków do głosowania nad propozycjami.

DAO są następne na drabinie nowoczesnego finansowania społecznościowego

Cyfrowe platformy crowdfundingowe, takie jak GoFundMe, Patreon i Kickstarter, cieszą się ogromnym patronatem w ciągu ostatnich 10 lat. Wzrost ten można przypisać przede wszystkim charakterowi finansowania społecznościowego, które jest tworzone przy minimalnym ryzyku. Ryzyko to rozkłada się na wszystkich współtwórców konkretnego pomysłu lub startupu.

Start-upy z potrzebami finansowymi przekonają się, że uzyskanie finansowania od tradycyjnych instytucji nie jest łatwym zadaniem. Instytucje te biorą na siebie dość duże ryzyko związane z finansowaniem pomysłów biznesowych, które mogą się źle skończyć. Ponieważ globalna gospodarka wciąż chwieje się po pandemii, dostępność i znacznie mniej biurokratyczny charakter DAO jako narzędzia finansowania społecznościowego były głównym czynnikiem jej wzrostu.

Zdigitalizowane finansowanie społecznościowe w postaci DAO wyeliminowało niektóre tradycyjne ograniczenia formy finansowania. Prostota sprawia, że ​​jest to siła zakłócająca tradycyjne metody finansowania społecznościowego.

Emmet Halm porzucił Harvard, aby założyć DAOHQ.

DAOHQ reklamuje się jako pierwszy rynek dla DAO, na którym użytkownicy mogą znaleźć informacje o dowolnym DAO. Startup niedawno zapewnił ponad 1 milion dolarów finansowania na rozwój projektu.

Halm powiedział Cointelegraph, że centralizacja tradycyjnych witryn crowdfundingowych, takich jak Gofundme, uczyni DAO lepszą alternatywą dla inwestorów.

„Nie sądzę, aby DAO zastąpią strony crowdfundingowe, myślę, że już je zastąpiły”,


powiedział, dodając:


„Jeśli spojrzysz na rodzaj presji politycznej, jaką wywierają strony takie jak GoFundMe na pewne rodzaje zbiórek, to czyni je mniej atrakcyjnymi do pozyskiwania funduszy.”

Technologia Blockchain pozwala na większy zasięg działania

Jedną z zalet technologii blockchain jest to, że jest odporna na cenzurę. Dzięki temu wszystkie aplikacje oparte na blockchainach są również odporne na cenzurę. Usuwa to ograniczenia, które tradycyjne strony finansowania społecznościowego mogłyby w innym przypadku nałożyć na osoby fizyczne lub firmy. W Stanach Zjednoczonych firmy nie mogą zebrać więcej niż 5 milionów dolarów rocznie ze stron crowdfundingowych.

GoFundMe nie przetwarza płatności z Chin, Nigerii, Rosji, Libanu, Iranu i wielu innych krajów. Nigeria jest największą gospodarką Afryki, podczas gdy Chiny są drugą co do wielkości gospodarką świata, jednak mieszkańcy obu gospodarek nie mają dostępu do największej platformy finansowania społecznościowego na świecie. Dzięki technologii blockchain inwestorzy lub darczyńcy z tych krajów mogą łatwo znaleźć się w DAO.

Wysoka elastyczność i niska regulacja

Główny cel crowdfundingu, czyli pozyskanie kapitału na wsparcie jakiejś inicjatywy, może być utrudniony przez surowe przepisy. Przepisy te mają na celu zapewnienie, że wszystkie osoby zaangażowane w projekt są zabezpieczone przed ryzykiem związanym z finansowaniem start-upu. Działania te przynoszą głównie start-upom efekt przeciwny do zamierzonego ze względu na niestabilny charakter gospodarek na całym świecie. Co minutę pojawiają się nowe przepisy i zalecenia biznesowe oraz sankcje gospodarcze, które mogą mieć znaczenie dla start-upów.

DAO są bardzo elastyczne i jak dotąd są odporne na regulacje ze strony władz. Każdy nowy uczestnik, który przystępuje do DAO, ma udział w ryzyku (w zależności od swoich wkładów finansowych) w przypadku, gdyby cel DAO się nie urzeczywistnił. Członkowie wspomnianej wcześniej ConstitutionDAO, którzy zwrócili się o zwrot pieniędzy, otrzymali zwrot pieniędzy, chociaż opłaty za gaz zostały utracone.

DAO jest pozbawione uczuć i nie posiada przywódcy

Większość platform crowdfundingowych to firmy nastawione na zysk. Nie zbierasz funduszy na ich platformie za darmo. Korzystanie z konwencjonalnych platform finansowania społecznościowego naraża uczestników na opłaty, które różnią się w zależności od platformy i mogą stanowić ułamek kwoty, którą przesyłanej na projekt. Dzięki nowoczesnemu ekosystemowi i protokołom kryptowalutowym można wysyłać pieniądze za granicę bez ponoszenia karkołomnych opłat transakcyjnych.

DAO zachęcają również do udziału społeczeństwa w projekcie, ponieważ pozostawia wszystkie procesy decyzyjne w gestii wszystkich uczestników. Dzięki temu uczestnicy mają poczucie bycia godnymi uwagi i mogą być odpowiedzialni za podejmowanie własnych decyzji w oparciu o powszechne poparcie lub głosowanie w tym przypadku tokenem DAO.

Ponadto różne platformy finansowania społecznościowego mają ograniczenia dotyczące rodzaju marketingu, który możesz prowadzić, aby sfinansować swoją sprawę. W lutym 2022 r. GoFundMe zamroziło prawie 8 milionów dolarów na koncie z powodu protestów kanadyjskich kierowców ciężarówek przeciwko nakazom szczepień przeciwko COVID-19. W przypadku DAO takie ograniczenie jest praktycznie niemożliwe. Żadna strona trzecia nie ustala zasad poza członkami samego DAO.

Jest jeszcze dużo do zrobienia

Finansowanie społecznościowe jest narzędziem rozwoju społecznego, a organizacje DAO podnoszą poprzeczkę, zyskując legitymację z dnia na dzień oraz badając różne możliwości i przekraczając granice. Wraz ze wzrostem popularności kryptowalut inwestorzy będą chcieli zbadać dotychczas niezbadane nisze w branży. DAO to innowacja, której czas nadszedł.

Zdecentralizowany charakter finansowania społecznościowego sprawił, że z biegiem lat DAO stały się bardziej popularne. W kwietniu 2022 r. istniało ponad 6000 DAO o wartości 10 miliardów dolarów.

Jednak DAO są dalekie od ideału. Decyzje często wymagają kilku rund dyskusji, zanim zostaną zakończone. Anonimowość członków platformy DAO również sama w sobie stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa.

W zeszłym roku inwestorzy wlali Ether o wartości prawie 57 milionów dolarów do forka OlympusDAO o tematyce psów, AnubisDAO, tylko po to, aby ich fundusze zostały skradzione.

Wspomniane wyżej obawy skłoniły niektórych do pytania: czy wszystkie DAO mogą to zrobić?

Ponieważ tysiące DAO już istnieje, a każdego dnia jest ich coraz więcej, wielu zastanawia się, kiedy/czy pęknie bańka DAO.

Dla Emmeta Halma w grę wchodzi tak zwana zasada „80-20”:

„Myślę, że DAO powstają aby działać ale możemy mieć sytuację 80-20, w której 20% DAO uzyskuje 80% wyniku, skazując pozostałe 80% DAO na upadek”.



Może Cię zainteresuje:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze