Czy Ethereum jest najlepszy do DAO?

2 963

Czy Ethereum naprawdę jest najlepszym blockchainem do utworzenia DAO?

Dominacja Ethereum jako blockchainu z wyboru dla DAO pozostaje silna, ale istnieją argumenty za innymi łańcuchami, które mogą być lepiej dopasowane.

Społeczność kryptograficzna i branża wybrały Ethereum jako preferowany łańcuch dla większości zdecentralizowanych aplikacji opartych na blockchain (DApps), ale inne łańcuchy mogą być lepiej dostosowane do obsługi obciążenia dla zdecentralizowanych organizacji autonomicznych (DAO).

Zalety techniczne i tańsze transakcje muszą stać się głównym czynnikiem przyciągającym łańcuchy maszyn wirtualnych Ethereum (EVM). Kompatybilność z EVM umożliwia sieciom korzystanie z funkcji bezpieczeństwa Ethereum.

Ethereum i jego kompatybilne łańcuchy mają wyraźną przewagę pod względem liczby DAO w porównaniu z jakimikolwiek innymi. Zgodnie z danymi z platformy do głosowania blockchain Snapshot, mieszczą one ponad 4200 DAO i protokołów wymagających uczestników nadzoru .

Dla porównania, ekosystem Solana ma tylko 140, Cardano ma 10 DAO a Polkadot Substrate mówi, że ma tylko osiem. Nie można pominąć faktu, że wśród 10 najlepszych DAO pod względem decyzji wyboru sieci podjętych w ciągu ostatnich siedmiu dni, DeepDAO tracker DAO wskazuje, że trzy opierają się na Solanie.

Górowanie Ethereum nad resztą może wynikać z prostych, ale praktycznych powodów.

Według dyrektora wykonawczego DAO DeepDAO, Eyala Eithcowicha, pozycję lidera przypisana jest do Ethereum ponieważ jest to „łańcuch, od którego rozpoczął się ruch DAO”.

Mówi on, że:

„Co ważniejsze, Ethereum jest najbardziej dojrzałym ekosystemem pod względem narzędzi do uruchamiania i zarządzania wszystkimi aspektami DAO, głównie finansowymi, ale nie tylko. To może się zmienić, gdy inne sieci będą zyskiwać na popularności. Z drugiej strony wskazał na wysokie opłaty za gaz jako na mankament Ethereum. Dodał, że Solana pozwala DAO na dokonywanie szybkich i tanich transakcji, „Ale znowu funkcje i narzędzia wspierające w ekosystemie Solany nie są tak niezawodne jak w ETH”.

Solana stała się podatna na rzadkie awarie sieci.

Saro McKenna, współzałożycielka gry (NFT) w opartej na EOSIO sieci WAX Alien Worlds, powiedziała w zeszłym tygodniu, że wierzy w EOSIO bo jej zdaniem jest lepsze do budowania DAO.

Tłumaczy, że Ethereum jest zbyt drogie i zostało zaprojektowane jako „łańcuch bloków ogólnego przeznaczenia” do obsługi dowolnej liczby różnych zadań. Kontrastuje to z EOSIO, który jak powiedziała McKenna, „został tylko częściowo zbudowany na potrzeby DAO i ma dodatkowe zalety”.

„Baza kodu EOSIO jest niezwykle potężna, pozwalając na warstwowe uprawnienia multisig i dynamiczne mechanizmy wyboru kolekcji, które są krytyczne dla prawidłowego działania DAO”.

Opłaty za gaz od dawna stanowią problem dla użytkowników Ethereum, ale w marcu opłaty były na najniższym poziomie od sierpnia ubiegłego roku.

Jednak dyrektor generalny firmy konsultingowej ds. blockchain Koinos Andrew Levine zwrócił uwagę na krytykę EOSIO, która może wyjaśnić, dlaczego nie osiąga on tempa adopcji Ethereum.

W lutym napisał, że chociaż transakcje EOS są praktycznie bez opłat, istnieje opłata za utworzenie konta. Ponadto posiadanie monet na koncie jest dość skomplikowane w porównaniu z Ethereum:

„Baza danych EOS jest zbudowana na czymś, co nazywa się »plikami zmapowanymi w pamięci«, kolejnym śladem projektu Steema, którego ważną konsekwencją jest to, że jest zaprojektowany do korzystania z najdroższej możliwej formy przechowywania: pamięci o dostępie swobodnym”.

Rywalizacja o najlepszy blockchain do tworzenia DAO będzie się rozwijała. Rzeczywiście opłaty związane z użytkowaniem ETH potrafią zniechęcać i jest to bardzo poważna wada tej sieci. Trwają prace w innych sieciach, które będą mogły rywalizować z ETH, gdzie szybkość i opłaty są bardzo konkurencyjne. Jednak lekcje z marketingu Etherum odrobił najlepiej ze wszystkich i jeszcze trochę może porządzić.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze