Czy Warren Buffet przekona się kiedyś do bitcoina ?

2 022

Świat kryptowalut reaguje na to, że Buffett i Munger rzucają bitcoinami jako bezwartościowe, „głupie” i „złe”.

Dyrektor generalny Berkshire Hathaway Warren Buffett i wiceprzewodniczący Charlie Munger powiedzieli kilka ostrych słów na temat bitcoina podczas dorocznego spotkania akcjonariuszy w weekend. Ale oto jak świat kryptowalut zareagował na kolejne uderzenie legendarnych inwestorów.

Wyjaśnienia Buffetta, dlaczego nie lubi bitcoina były najbardziej skomplikowane w porównaniu ze wszystkimi jego uzasadnieniami w historii. Cały świat wie, że akurat ten inwestor nie znajzduje żadnego pozytywnego uzasadnienia dla kryptowalut. Tym razem stwierdził, że nie zapłaciłby nawet 25 dolarów za wszystkie bitcoiny na świecie.

„Gdybyś powiedział mi, że posiada wszystkie bitcoiny na świecie i zaoferował mi je za 25 dolarów, nie wziąłbym tego” – powiedział Buffett. „Co bym z tym zrobił? Musiałbym to odsprzedać w taki czy inny sposób. To nic nie da”.

Buffett kontynuował swoją krytykę:

„Nie wiem, czy wzrośnie, czy spadnie w następnym roku, czy w ciągu pięciu lub dziesięciu lat. Ale jestem pewien, że niczego nie wytwarza. To jest magia, a ludzie przywiązują magię do wielu rzeczy”.

Dodał, że wolałby posiadać grunty rolne lub mieszkania, ponieważ mogą one produkować żywność lub czynsz.

„Jeśli ktoś mi powie, że za 1% udziałów w całej ziemi uprawnej w Stanach Zjednoczonych, mam zapłacić 25 miliardów dolarów, wypiszę czek dziś po południu” – powiedział Buffett. „Za 25 miliardów dolarów mam teraz 1% ziemi uprawnej. Jeśli zaoferują mi 1% wszystkich domów mieszkalnych w kraju i za kolejne 25 miliardów dolarów, wypiszę czek, to bardzo proste. „

W międzyczasie Munger był jeszcze bardziej wrogo nastawiony, potępiając największą na świecie kryptowalutę jako „złą” i „głupią”.

„W moim życiu staram się unikać rzeczy, które są głupie i złe i sprawiają, że wyglądam źle w porównaniu z kimś innym – a bitcoin robi wszystkie trzy złe rzeczy jednocześnie” – powiedział Munger.


„Po pierwsze, jest głupi, ponieważ prawdopodobnie spadnie do zera. Jest zły, ponieważ podkopuje system Rezerwy Federalnej… i po trzecie, sprawia, że ​​wyglądamy głupio w porównaniu z komunistycznym przywódcą w Chinach, który zakazał bitcoinów w Chinach”.

Buffett i Munger są dobrze znani ze swoich skrajnych poglądów na temat kryptowalut.

W przeszłości Buffett określał Bitcoina jako „prawdopodobnie trutkę na szczury do kwadratu”.

Odkąd Buffett wygłosił komentarz o „truciźnie na szczury” podczas dorocznego zgromadzenia akcjonariuszy w 2018 r., bitcoin wzrósł z 9500 USD do 38 808 USD, co jest poziomem, na którym handlowano kryptowalutą w momencie pisania tego tekstu. To wzrost o 308% na jednym bitcoinie w ciągu ostatnich czterech lat.

Najnowsze oświadczenia nie wykazują zmian w ich poglądach, nawet pomimo ogromnej adopcji bitcoina w ciągu ostatnich kilku lat.

Jednak świat kryptograficzny jest niewzruszony poglądami Buffeta i Mungera, odrzuca ich komentarze i prawie rezygnuje z tych, którzy nie rozumieją bitcoina.

„To smutne widzieć Buffeta gadającego na temat, którego wyraźnie nie rozumie. Dlatego przyszłość ZAWSZE należy do młodych, a nie STARYCH” – napisał na Twitterze meksykański miliarder Ricardo Salinas Pliego.

CEO Binance, Changpeng Zhao, powiedział, że Bitcoin i Buffett „nie potrzebują się nawzajem”.

„Warren ma wystarczająco dużo papierowych pieniędzy i jest szczęśliwy. #Bitcoin ma wystarczająco dużo zwolenników i rośnie”, napisał na Twitterze CZ.

https://twitter.com/cz_binance/status/1520821354710409216?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1520821354710409216%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.kitco.com%2Fnews%2F2022-05-02%2FCrypto-world-reacts-to-Buffett-and-Munger-slamming-Bitcoin-as-worthless-stupid-and-evil.html

Później wyjaśnił, że nie ma potrzeby sprzedawania lub promowania bitcoina wśród osób, które już zdecydowały, że go nie chcą.

„Nie potrzebujemy 100% adopcji. Obecnie adopcja wynosi prawdopodobnie mniej niż 5%. Naucz innych, którzy mogą potrzebować bitcoina” – dodał.


„Tylko dlatego, że ktoś inny czegoś chce, nie oznacza to, że musisz to mieć. To, że ktoś czegoś nie chce, nie oznacza, że ​​powinieneś to odrzucić”.

Dyrektor generalny Tesli i SpaceX, Elon Musk, wydawał się wyśmiewać Buffetta, odpowiadając: „haha, tyle razy mówi o „bitcoinie” w dyskusji na Twitterze z inwestorem venture capital Markiem Andreessenem.

Musk zareagował na klip z podpisem Buffetta i Andreessena, który mówił:

„To takie dzikie, że mówi to, podczas gdy zasila swoją cukrzycę”. Andreessen miał na myśli pudełka cukierków, które otaczały Buffetta, gdy przemawiał na scenie.

Warren Buffet nie wypowiada się z uznaniem na temat rewolucji jaką rozpoczął bitcoin ale gołym okiem widać, że wyzwala u niego wielkie emocje. Mówi o bitcoinie często i zawsze pogardliwie. To znaczy że, go nie rozumie ale nie może o nim zapomnieć i spokojnie robić swoje. Ciężko to wyjaśnić. Tym bardziej, że opinia jednego z największych inwestorów naszych czasów nie jest bez znaczenia.

Ale czy wszystko musimy od razu rozumieć ? Nawet Warren Buffet może się mylić.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze