Chiński Prezydent Wspiera Rozwój Blockchain

699

Chiński Prezydent Wspiera Rozwój Blockchain

Opisując „nową rundę naukowych i technologicznych rewolucji”, chiński prezydent Xi Jinping zauważył znaczenie technologii blockchain. W przemówieniu przekazanym naukowcom i inżynierom na początku tego tygodnia wyraźnie zaznaczył, iż rozwój rejestrów rozproszonych jest w strategii Chińskiej Republiki Ludowej.

W tym, co brzmi jak porywające i motywujące przemówienie, które miało miejsce 28 maja. Prezydent Chin Xi Jinping jednocześnie przemówił do 19. akademickich spotkań Chińskiej Akademii Nauk wraz z XIV Akademickim Spotkaniem Chińskiej Akademii Inżynieryjnej. Podkreślił, iż on osobiście — a nawet cały świat liderów gospodarczy — wierzy w potencjał technologii blockchain.

„Od czasu wkroczenia w XXI wiek globalne innowacje naukowe i technologiczne weszły w bezprecedensowy okres intensywnej aktywności” – zaznaczył Jinping. „Nowa runda naukowych i technologicznych rewolucji i zmian w przemyśle rekonstruuje globalną mapę innowacji i przekształca globalną strukturę gospodarczą”.

Później kontynuował

„Nowa generacja technologii informatycznych reprezentowana przez sztuczną inteligencję, informacje kwantowe, mobilną komunikację, Internet rzeczy i blockchain przyspiesza. Przełom w ich stosowaniu wyhodował nowe dziedziny nauk przyrodniczych reprezentowane przez biologię syntetyczną, edycję genów i medycynę regeneracyjną”.

Komentarze Inpinga odzwierciedlały koncepcję „IV Rewolucji Przemysłowej”. Rozpoczynającej się epoki, wyznaczonej przez połączenie postępów technologii cyfrowej z technologiami trzech poprzednich rewolucji przemysłowych, napędzanych parą, elektrycznością i komputerami.

To Bitcoin utorował drogę do adaptacji kryptowalut i rozwoju blockchain w kraju otoczonym Wielkim Murem. Chińskie firmy poczyniły już znaczne postępy w sferze krypto, a rząd tego kraju kilkakrotnie wyraził zainteresowanie pionierskimi rozwiązaniami blockchain. Chiński konglomerat Huawei jest w trakcie zaawansowanych prac nad stworzeniem własnego rejestru rozproszonego do obsługi urządzeń mobilnych.

W tym samym dniu, w którym prezes Jinping zwrócił się do akademii. Chiński instytut badawczy Blockchain, znany jako Banknote Blockchain Technology Research, opublikował platformę typu Blockchain-as-a-Service. Projekt o nazwie Open Block Open Platform stworzony został do śledzenia łańcucha dostaw i zarządzania tożsamością elektroniczną.

Pomimo chińskiego zakazu stosowania ICO, Chiny pozostaje jedną z najgorętszych lokalizacji dla blockchain i kryptowalut. Być może wyprzedzając konkurencyjne narody, ponieważ coraz bardziej koncentruje się na krajowych inicjatywach związanych z blockchain.

 

Tomasz Kurowski, maj 2018.

Źródła i referencje:

  1. https://www.ethnews.com/president-xi-jinping-highlights-blockchain-in-speech-to-chinese-academy-of-sciences – Portal ETH News donosi o rozwoju blockchain w Chinach.
Komentarze