Blockchainowa rewolucja w motoryzacji

Czym jest blockchain i co może wnieść do branży motoryzacyjnej ? Oto jest pytanie, na które producenci samochodów odpowiadają przedstawiając swoje największe i najnowocześniejsze wizje. Wizje, które będą miały zastosowania w autach przyszłości. Dotyczy to równie aut, które są już wyprodukowane, ale również tych, o których nawet sami inżynierowie jeszcze nie myśleli. Będzie to istna blockchainowa rewolucja w motoryzacji.

Więc co oznacza ten Blockchain ?

Blockchain to zbiór chronologicznie posegregowanych danych, który przechowuje stale rosnącą ilość informacji. Każdy blok posiada oznaczenie czasowe oraz link do poprzedniego bloku, będący zaszyfrowanym „streszczeniem” jego zawartości. 

Blockchain jest zdecentralizowany. Jego węzły znajdują się w wielu niezależnych od siebie miejscach na całym świecie. To oznacza, że jest mniej podatny na wszelkie włamania i próby wyłudzenia danych niż tradycyjne bazy danych. Informacje raz wprowadzone do sieci zostają tam na zawsze. Wszelkie poprawki czy modyfikacje wprowadzone do systemu będą pokazane niczym historia transakcji bankowych. W przypadku wszelkich płatności lub też próby kradzieży technologia blockchain przeważa transparentnością wszystkich danych. Próba złamania kodu do sieci jest niemożliwa co podkreśla znaczenie blockchaina w otaczającym nas świecie.

Co na to branża motoryzacyjna ?

Obecnie na rynku motoryzacyjnym toczy się prawdziwa batalia o względy nowych nabywców. Samochody posiadają coraz odważniejsze kształty oraz coraz więcej niecodziennych funkcji. Należy wspomnieć, że branża motoryzacyjna jest bardzo znaczącą we wszystkich światowych gospodarkach. Rozwój tej branży ma nie tylko znaczenie ekonomiczne, ale także poprawia bezpieczeństwo użytkowników aut. Kilka lat temu rewolucją było dodanie turbosprężarki do samochodu lub też zamiana analogowych zegarów na elektroniczne. Co równie rewolucyjne może okazać się dzisiaj ?

Idealnym rozwiązaniem jest użycie technologii blockchain. Zważając na fakt, iż ta technologia posiada wiele zalet i może być wszechstronna, idealnie łączy ze sobą innowacje z bezpieczeństwem. Teraz nasuwa się pytanie, co konkretnie ta technologia wniesie do tych aut ?

Blockchainowa rewolucja w motoryzacji
Auto przyszłości, czyli Blockchainowa rewolucja w motoryzacji.

Wyobrażenia a rzeczywistość…

Gdyby zapytać jakąkolwiek osobę 20 lat temu: jak wyobraża sobie auta przyszłej dekady? Ta z pewnością odpowiedziałaby, że latający pojazd z niezliczoną ilością przycisków, lampek i funkcji. W skrócie opis auta przedstawionego w popularnym filmie takim jak „Powrót do przyszłości” lub bajce takiej jak „Kosmiczna rodzinka”. Z drugiej jednak strony nikt nie przewidział samo-parkujących samochodów ani też funkcji autopilota. Jeszcze kilka lat temu, mimo ponadczasowej rewolucji branży IT, auto elektryczne wydawało się tylko mało znaczącym szkicem. Ponadto oddaloną w czasie wizją autora. A JEDNAK POWSTAŁO. 

Obecna rewolucja w motoryzacji

Producenci samochodów starają się nie tylko być bardziej eco, ale dodatkowo szukają sposobów na dostarczenie użytkownikowi maksymalnych udogodnień, poprawiając bezpieczeństwo oraz komfort użytkowania. Auta za sprawą odpowiednich systemów mogą analizować style jazdy użytkowników oraz sprawdzać stan poszczególnych elementów. Mogą dostarczać tym samym właścicielowi danego auta, jak i innym użytkownikom pewne dane, które mogą poprawić bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Wystarczy sobie tylko wyobrazić, ile kolizji zostałoby unikniętych, gdyby systemy samochodów wykrywały przejazd innego auta na czerwonym świetle. Automatycznie w tym samym momencie informacja ta zostałaby przekazana wszystkim innym użytkownikom w pobliżu. To wszystko za sprawą blockchaina który dostarcza błyskawicznie zweryfikowane dane. Kolejnym ważnym aspektem zastosowania blockchaina jest możliwość używania auta jako środka płatności np. na autostradach. Jest to bezpieczny sposób płatności, gdyż można prześledzić pełną historię wszystkich transakcji.

Blockchainowa rewolucja w autach elektrycznych

Bardzo przydatną funkcją może być również dostarczanie informacji o aktualnych warunkach na drodze. Byłoby to użyteczne w przypadku korków oraz pozwalałoby na uniknięcie nieszczęśliwych zdarzeń. Dodatkowym atutem byłoby skanowanie terenu po którym porusza się użytkownik. Takie informacje są bardzo potrzebne szczególnie użytkownikom aut elektrycznych. Wszelkie tego typu informacje zaoszczędziłyby część baterii.

Wracając jeszcze na moment do elektryków, technologia blockchain jest pewnego rodzaju zabezpieczeniem przed wykorzystywaniem dzieci do pracy w kopalniach surowców potrzebnych do baterii aut elektrycznych. Obecnie jest to problem, gdyż kopalnie posiadają systemy podatne na modyfikacje danych przez człowieka. Blockchain zaś zapewnia kontrolę nad danymi. Informacje raz wprowadzone do systemu zapewniają pełną transparentność niepożądanych modyfikacji.

Kim jestem i co chcę Wam przekazać?

Na zakończenie chciałbym dodać kilka słów o sobie oraz podziękować każdemu Czytelnikowi za czas poświęcony na przeczytanie mojego pierwszego artykułu. Nazywam się Adrian Zwaliński, moją pasją jest motoryzacja oraz zastosowanie w niej nowoczesnych technologii. Artykuł ten otwiera zupełnie nową serię o tematyce motoryzacyjnej i co dwa tygodnie będę starał się dostarczyć nowych informacji z tej branży. Zachęcam Was do komentowania, jak Wam się podoba nowy format oraz o czym chcielibyście się więcej dowiedzieć. Już za dwa tygodnie przedstawię Wam najnowsze rozwiązania, nad którymi pracują takie marki jak BMW czy Porsche.

Do usłyszenia!

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze