Złoto i bitcoin do góry po podwyżce stóp procentowych w USA

Ceny złota i bitcoina wzrosły, gdy Powell z Fed zapowiedział, że nie zamierza podnosić stóp procentowych w czerwcu o 75 punktów bazowych.

Cena złota i bitcoina odnotowały znaczny wzrost, ponieważ przewodniczący Rezerwy Federalnej, Jerome Powell, wykluczył podwyżkę stóp procentowych o 75 punktów bazowych na nadchodzących spotkaniach, czego rynek oczekiwał na czerwcowym posiedzeniu Fed.

Powell wypowiedział się w środę na konferencji prasowej, która nastąpiła po decyzji Fed o podniesieniu stóp o 50 punktów bazowych – największej podwyżce stóp od 2000 roku.

„Wzrost o 75 punktów bazowych nie jest czymś, co komisja aktywnie rozważa” – powiedział w środę dziennikarzom Powell. „Zmierzamy szybko do bardziej normalnych poziomów. Dodatkowe podwyżki o 50 punktów bazowych powinny być na stole na kilku następnych spotkaniach. Decyzje będą podejmowane w kolejnych spotkaniach, gdy dowiemy się więcej o perspektywach gospodarki. Chcemy obniżyć inflację do celu 2%”.

Mimo że gospodarka USA skurczyła się o 1,4% w pierwszym kwartale, Powell powiedział, że gospodarka ma „dobrą szansę” na „miękkie lądowanie”, ponieważ w tym roku Fed agresywnie zaostrza politykę pieniężną.

„Gospodarstwa domowe i firmy są w dobrej kondycji finansowej, rynek pracy jest bardzo silny, gospodarka jest silna i jest dobrze przygotowana do radzenia sobie z zaostrzoną polityką monetarną. Ale będzie to bardzo trudne i nie będzie łatwe. Wiele czynników jest poza naszą kontrolą” – powiedział. „Dziś podnieśliśmy o 50 punktów bazowych, a w komisji panuje szerokie przekonanie, że dodatkowe 50 punktów bazowych powinno być przy stole na kilka następnych posiedzeń.”

Przed powrotem do podwyżek o 25 punktów bazowych Powell chciałby zobaczyć prawdziwy postęp na froncie walki z inflacją.

„Chcemy zobaczyć dowody na to, że inflacja spada. Musimy naprawdę zobaczyć, że inflacja jest pod kontrolą i zaczyna spadać. Dane z jednego miesiąca nie wystarczą. A potem nie przestaniemy zacieśniać; wrócimy do 25 pb”.

Niektóre elementy pozostaną poza kontrolą Fed, takie jak presja na wzrost inflacji spowodowana inwazją Rosji na Ukrainę i blokady gospodarki spowodowane COVID w Chinach.

Ale nic nie wskazuje na to, że gospodarka USA jest „podatna na recesję” lub nie może sobie poradzić z wyższymi stopami, dodał Powell. Przyznał jednak, że biorąc pod uwagę wydarzenia na świecie i bardziej restrykcyjną politykę monetarną, gospodarka amerykańska może odnotować wolniejszy wzrost.

„Zostaliśmy dotknięci historycznie dużymi wstrząsami inflacyjnymi od czasu pandemii. Mieliśmy pandemię. Mieliśmy najwyższe bezrobocie od czasu depresji, potem mamy tę przesadną reakcję ze strony polityki fiskalnej i monetarnej. Mamy wojnę na Ukrainie, która negatywnie wpływa na łańcuchy dostaw. A teraz mamy te zamknięcia w Chinach. Więc była to seria szoków inflacyjnych, które naprawdę różnią się od wszystkiego, co ludzie widzieli od 40 lat „- opisał Powell.

Według CME FedWatch Tool przed spotkaniem uczestnicy rynku dawali prawie 100% szans na podwyżkę stóp procentowych o 75 punktów bazowych na czerwcowym posiedzeniu. Po ogłoszeniu te oczekiwania spadły do ​​75%.

W odpowiedzi na nieco bardziej przychylne komentarze Powella, złoto, bitcoin i amerykański rynek akcji zazieleniły się, ponieważ rynki przeszacowały oczekiwania dotyczące przyszłych podwyżek stóp procentowych.

Czerwcowe kontrakty terminowe na złoto Comex wzrosły w ciągu dnia o 20 USD, gdy przemawiał Powell, ostatnie ceny to 1885,30 USD, co oznacza wzrost o 0,79% w ciągu dnia. Bitcoin wzrósł w ciągu dnia o ponad 5%, cena w chwili pisania to 39 893 USD. Dow zyskał 2,7%, S&P 500 2,8%, a Nasdaq 2,8%.

To jest bardzo potrzebny lekki powiem optymizmu kiedy dookoła w ostatnim czasie docierały na rynek same ostrzeżenia i negatywne prognozy. Jednak jak spadało to wszystko naraz a dzisiaj wzrosty dotykają także wszystkiego, nawet ropy WTI o ponad 4 %. To nie są standardowe reakcje i pokazują, że niepewność dominuje.

Może Cię zainteresuje:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx