VanEck przewiduje BTC po 1,3 mln USD

45 988

VanEck spodziewa się ekstremalnego scenariusza, w którym złoto kosztuje 31 000 USD, a bitcoin 1,3 mln USD

Wojna Rosji na Ukrainie spowodowała coś, co niektórzy ekonomiści postrzegają jako nieodwołalne zmiany w krajobrazie geopolitycznym; między sojusznikami i przeciwnikami rysowane są granice, których nie da się łatwo cofnąć.

Menedżerowie funduszy globalnej firmy inwestycyjnej VanEck przyjrzeli się, jak ten nowy krajobraz wpłynie na rynki finansowe i strukturę walut rezerwowych, gdy narody będą chciały zdywersyfikować swoje zasoby. Doprowadzając obecny trend do skrajnego punktu widzenia, Natalia Gurushina i Eric Fine, autorzy najnowszego raportu, widzą znaczące korzyści dla Bitcoina i złota.

„Najważniejsze jest to, że wzrost cen złota i bitcoina jest potencjalnie dramatyczny. W szczególności szacujemy ceny złota na około 31 000 USD za uncję i potencjalnie cenę bitcoina na około 1 300 000 USD za sztukę” – wskazał analityk w swoim raporcie.


„Metale szlachetne są oryginalnymi aktywami rezerwowymi, ale kryptowaluty są możliwym dodatkiem, zamiennikiem lub częścią aktywów rezerwowych”.

Gurushina i Fine zauważyli, że po raz pierwszy w najnowszej historii na światowe mocarstwo nałożono znaczące sankcje gospodarcze.

„Zdarzyło się coś wielkiego i próbujemy określić wpływ sankcji i sam fakt nałożenia sankcji” – powiedzieli analitycy.

„Chiny obserwują jak USA, strefa euro i Japonia, poszły w kierunku nałożenia na Rosję „nuklearnych sankcji”. Ta sytuacja zbuduje nową historię świata finansów.

VanEck opracował scenariusze cen złota i bitcoinów, porównując obecne rezerwy złota z globalną podażą pieniądza: M0 i M2. Firma zarządzająca aktywami zauważyła, że ​​istnieje wiele banków centralnych, które nie posiadają złota. Na przykład zakładana cena złota w Japonii wyniosłaby prawie 200 000 USD. W przypadku Wielkiej Brytanii implikowana cena złota wyniosłaby ponad 133 000 USD.

„Jeśli chodzi o poszczególne kraje to Japonia posiada dużo pieniędzy i bardzo mało złota” – powiedzieli analitycy”.


„Wielka Brytania to kolejny rozwinięty rynek (DM) z bardzo niskimi rezerwami złota w stosunku do zobowiązań pieniężnych. Rezerwy złota Chin również wydają się niskie w stosunku do ich zobowiązań pieniężnych”.

Korzystając z tych samych obliczeń opartych na globalnej podaży pieniądza M0, VanEck dostrzega ekstremalną cenę Bitcoina w wysokości 1,3 miliona dolarów. W tym samym czasie, korzystając z obliczeń opartych na globalnej podaży pieniądza M2, cena skacze do 4,8 miliona dolarów.

Chociaż Bitcoin przedstawia znacznie więcej korzyści niż złoto, VanEck powiedział, że banki centralne prawdopodobnie wolałyby metal szlachetny od waluty cyfrowej.

„Nasza opinia jest taka, że złoto jest najpewniejszym aktywem dla banków centralnych” – powiedzieli analitycy”.

Gurushina i Fine wielokrotnie powtarzali w raporcie, że ich perspektywa opiera się na skrajnych scenariuszach ale jak najbardziej prawdopodobnych.

Ciekawa analiza, szczególnie gdy notowania BTC spadają od dwóch dni. Silnie skorelowana cena BTC z notowaniami indeksu S&P500 nie pozwala na oderwanie się od myśli, że kurs bitcoina będzie podążał za indeksem. Jednak ta korelacja może się skończyć i rozjechać akurat wtedy kiedy nadchodzące pogorszenie koniunktury w USA spowoduje znaczącą alokację aktywów na korzyść BTC. Taki scenariusz jest prawdopodobny, nie wiadomo tylko na jakim poziomie cenowym.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze