Droga do Halvingu Bitcoina – Stokarz Czyta Rynek #33

Halving Bitcoina będzie wyjątkowym wydarzeniem dla świata kryptowalut. U samych najgłębszych fundamentów protokołu dojdzie do kluczowych zmian, które na kilka lat ukształtują los Bitcoina. Nie sposób jest dostrzec implikacje halvingu dla nieoszlifowanego oka. Na próżno szukać w historii przykładów tak wyjątkowego wynalazku, łączącego anarchistyczną naturę internetu i XXI wiecznej ewolucji technologicznej, z twardo zaprogramowanymi regułami, egzekwowanymi przez beznamiętnie i zimny kod. Powolna redukcja emisji jednostki monetarnej jest wydarzeniem nadzwyczaj odbiegającym od norm, stosowanych w alternatywnych od Bitcoina, systemach pieniężnych.

Pośród szumu i bzyczenia użytkowników internetu, wśród tysięcy opinii i własnych przeświadczeń, stajemy dziś razem przed całkowicie nieznanym. Eksperyment zapoczątkowany przez Satoshiego Nakamoto, możemy uznać za jedną z najbardziej interesujących prób przewartościowania grup ideałów myślenia dzisiejszego człowieka. Proponując mu alternatywę i dając wybór.

Jeśli tak jak i mnie, fascynuje Cię idea alternatywnego, cyfrowego źródła wartości, jakim jest Bitcoin, serdecznie polecam Ci przeczytanie eseju: „Przekonam Cię do Bitcoina”.

Dziś jest najlepszy czas, żeby nauczyć się czym właściwie jest Bitcoin. Być może w głowie Twej przemawia drobny głos rozsądku, pytając: Czy aby na pewno mam do czynienia z czymś legalnym i „prawdziwym”? Może doświadczenie życiowe podpowiada Tobie, że cały ten Bitcoin jest grubymi nićmi szyty, a Ty nie zamierzasz skończyć naciągnięty i oszukany.

Takie pytania to pierwszy krok do zrozumienia. Brawo! Postawiłeś go. Czas teraz zagłębić się w nieco literatury i przeczytać świetnie napisany artykuł: Czym jest Bitcoin?”.

Dla Czytelników bieglej posługujących się językiem angielskim, polecam również zgłębić fenomenalny artykuł, w sposób genialny uchwycający propozycję wartości Bitcoin: „The Bullish Case for Bitcoin”.

Świat spekulacji ściska dłoń z cyfrową rewolucją – Halving tuż za rogiem

Oprócz czystej fascynacji technologią kryptowalut, naszą nowo nabytą wiedzę wykorzystać możemy w celach praktycznych. Choć inwestowanie w kryptowaluty wiąże się z ryzykiem większym, aniżeli w przypadku obcowania z tradycyjnymi klasami aktywów, to jest to cena jaką płacimy za uczestnictwo w młodym i dynamicznym rynku.

Od ponad pół roku, na łamach serii moich analiz rynkowych, mogliście przeczytać o krystalizowaniu się długoterminowej strategii inwestycyjnej, którą zamierzam wprowadzić w życie, właśnie z racji wydarzenia, jakim jest Halving Bitcoina. Zmniejszenie nagrody blokowej znacząco wpłynie na cały sektor górnictwa kryptowalut, gdyż urobek kopalni spadnie o połowę.

Halving Bitcoina a seria „Stokarz Czyta Rynek”: Krypto nie będzie czekało wiecznie – plan na 2020, Strategia na Przyszłoroczny Halving.

Dlatego dzisiejsza analiza techniczna wykresów obejmować będzie wszystko to, czego spodziewam się na rynku kryptowalut, właśnie z racji wydarzenia, jakim jest Halving Bitcoina.

Halving i Bitcoin – Analiza Techniczna

Zeszłotygodniowa analiza wykresów kryptowalut: Co dalej z rynkiem Bitcoina i Ethereum? Aktualizacja: Sugerowany przeze mnie zakup spot BTC w obszarze 8300$-8600$ się powiódł – spadająca cena aktywowała 2 z 5 ustawionych przeze mnie zleceń kupna. Te BTC dołączają do mojego długoterminowego portfolio, którego pierwszą transzę zakupiłem na poziomie $6800, drugą na $8300 (sprzedałem tysiąc dolarów wyżej), a teraz uzupełniam trzecią. Zgodnie z wcześniej objętym planem.

Wykres BTC

Analizując wolumen na różnych poziomach cenowych oraz wyciągając wnioski z mojej codziennej obserwacji wykresu BTC na niższych interwałach czasowych, spodziewam się, że w ciągu najbliższych 3-5 tygodni, cena powinna znaleźć swój dołek na poziomie niskiego $8000-$7000. Następnie podejście pod $9600, kompresja tuż przed halvingiem i mała korekta lokalna (halving przechodzi jako niewiele znaczące wydarzenie, w krótkim terminie). Dalej mamy szansę zobaczyć siłę byków, które przebiją szczyt cenowy z połowy lutego i zaprowadzą nas na $11000 oraz wyżej, rozpoczynając hossę na rynku kryptowalut, w drugim i trzecim kwartale 2020.

Przyjrzyjmy się teraz ważnym poziomom cenowym, wynikających z zastosowania analizy technicznej w postaci horyzontalnych poziomów wsparć i oporów oraz podstawowych technik Price Action.

Wykres Bitcoina w skali miesięcznej

Wykres BTC

Poziomy wsparcia:

  • niebieska linia (wsparcie wyznaczone przez zamknięcie świecy październikowej + otwarcie listopadowej): $8250-8400
  • czerwona, cienka linia (wsparcie wyznaczone przez szczyt lokalnych wzrostów latem 2018 roku): $7700 – $7900
  • czerwona, gruba linia dolna (wsparcie wyznaczone przez swing low konsolidacji kursu z okresu 2018-2019): $6300 – $6500

Poziomy  oporu:

  • czerwona, gruba linia (opór wyznaczony przez swing high świecy z kwietnia 2018 roku oraz poziom zamknięcia tegorocznej świecy styczniowej): $9400 – $9600
  • niebieska linia (opór wyznaczony przez zamknięcie świecy z czerwca 2019): $10900 – $11000

Analiza obecnej świecy miesięcznej (nie zamkniętej, dlatego należy do tego podchodzić z dużym dystansem): Długi górny knot wskazuje na silne sprzedawanie przez niedźwiedzie rynkowe (osoby grające na spadki). Po styczniowych wzrostach, przejęły one kontrolę na rynkiem, popychając cenę w dół. Sugeruje to, że zejście kursu do wymienionych przeze mnie poziomów wsparcia jest wysoce prawdopodobne (ok. 60-65% szans, korzystając z danych historycznych).

Wykres Bitcoina w skali tygodniowej i dziennej (oraz LTF)

Wykres BTC

Pragnę zwrócić uwagę Czytelnika na widoczną na wykresie kompresję wolumenu, w czasie poruszania się kursu w zakresie $10500 – $6400. Moja hipoteza brzmi następująco: jest to okres niezdecydowania i akumulacji, przed dalszą kontynuacją hossy, zapoczątkowanej w drugim kwartale 2019 roku. Cel ekspansji, jeśli hipoteza zostanie potwierdzona, wynosi $21 000 USD za jednego Bitcoina, w trzecim kwartale 2021 roku (zastosowana prosta technika mierzenia wielkości ruchu ceny, od rozpoczęcia hossy).

Wykres BTC

Zarówno wskaźniki MACD, jak i V-W Key LvLs (wskaźnik mierzący kluczowe poziomy cenowe w oparciu o wolumen handlowy „Volume Weighted”), wskazują na potwierdzenie znajdowania się silnego wsparcia na poziomach $7400 – $8200. Tam też umieszczam dalsze zlecenia kupna spot BTC oraz przygotowuję się do budowania pozycji swing long.

Interwał dzienny

Bliższe spojrzenie na poziomy wyrysowane powyżej.

Wykres BTC

Kurs znajduje się poniżej dawnym wsparciem (na czerwono), a stosowane w moim systemie handlowym średnia kroczącą (MA) oraz wykładnicza średnia krocząca (EMA) dokonały niedźwiedziego przecięcia, zatem jestem nastawiony na niedźwiedzie Price Action w nadchodzących tygodniach.

Wykres BTC

Słuszność obranych przeze mnie poziomów wsparć potwierdza również analiza, przy wykorzystaniu narzędzia Zniesienia Fibonnaciego. Na nasz „niebieski prostokąt” przypada także poziom 0.618 zniesienia ruchu kursu według Fibonnaciego.

Pomysł na zagranie short BTC

Krótkoterminowe zagranie short, podparte powyższą analizą kursu BTC:

Wykres BTC

Analiza Techniczna alternatywnych kryptowalut: ETH, LTC, BCH, XRP, TRON, XMR – Puzzle z nagrodami!

Mocno pragnę, aby ta seria przynosiła Wam nie tylko interesujące spojrzenie na wydarzenia rozgrywające się na rynku kryptowalut, lecz również stanowiła podstawę do dalszej nauki analizy technicznej oraz handlu giełdowego na jej podstawie. Opisywane przeze mnie techniki są uniwersalne i pochodzą z setek godzin spędzonych nad studiami rynków finansowych, z uwzględnieniem wielu metod, które działają na rynkach od przeszło dwustu lat. Nie ma nic nowego w spekulacji, zatem naprawdę warto jest włożyć nieco pracy i nie pozostawać jedynie biernym pochłaniaczem czyichś analiz.

Każdy pod koniec i tak wypracuje swój własny styl inwestowania, co jest piękne, jednak należy zacząć od podstaw. Seria ta ma właśnie takowe podstawy zapewnić i pomóc Wam, w Waszej dalszej przygodzie z rynkami finansowymi.

Jeśli jeszcze nie mieliście okazji przeczytać mojego poradnika, w którym to znajdziecie ponad 70 stron barwnych przykładów analizy technicznej i gry na giełdzie dostosowanej do rynku kryptowalut, serdecznie polecam! : Poradnik Analizy Technicznej Bitcoina i Alternatywnych Kryptowalut.

Dlatego w tym tygodniu, oprócz szeroko opisanej analizy technicznej kursu Bitcoina (BTC), publikuję dla Was puzzle. Czyste Price Action! Waszym zadaniem jest analiza czystej struktury kursu i wyciągnięcie własnych wniosków na temat tego, co może dalej wydarzyć się z kursami ETH, LTC, BCH, XRP, TRON oraz XMR.

Uwaga! Na wykresach zamieściłem swoje własne przekonania, rysując linie wsparć i oporów, a także czasem prognozowany przeze mnie ruch kursu. Jeśli jednak Twoja opinia stoi w opozycji z moją perspektywą… bardzo chciałbym ją poznać! Także zachęcam gorąco do pisania w komentarzach własnych spostrzeżeń i interpretacji. Za każdą będę niesamowicie wdzięczny! Na najciekawsze posty odpowiem w przyszłym tygodniu.

Rozgryzienie łamigłówek może również przynieść nieco korzyści! Na podstawie właśnie tych wykresów przygotowuję portfolio kryptowalutowe na najbliższe 6 – 12 miesięcy.

Ethereum (ETH)

Wykres ETH

Litecoin (LTC)

Wykres
Wykres

Bitcoin Cash (BCH)

Wykres

Ripple (XRP)

Wykres

Tron (TRX)

Wykres

Monero (XMR)

Wykres

Od Redakcji

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze