Co dalej wydarzy się na kryptowalutach? Analiza BTC, ETH

11 438

Bitcoin w ostatnich dniach odnotowuje potężne spadki

Na moment obecny wyczekuje się testu wsparcia w okolicach 19400$. W momencie pisania artykułu Bitcoin znajduję się lekko powyżej 20000$, więc jest jeszcze miejsce na test tego poziomu. Jest to bardzo ważny poziom patrząc historycznie kilka lat wstecz. W grudniu 2017 roku, okolice 19400$ było określane jako ATH (All time high), czyli najwyższa odnotowana wartość podczas hossy w 2017 roku. Można zauważyć, że jest to moment, w którym opór z 2017 roku, zamienia się we wsparcie, gdyż będziemy oczekiwali testu tej linii od góry. Pod koniec 2020 roku również znajdowaliśmy się w tych okolicach i mieliśmy do czynienia z wybiciem oporu i zamienieniem go na wsparcie, co wyraźnie przedstawia wykres dzienny.

Jest to ważny poziom dla Bitcoina do wybronienia, gdyż w przypadku przebicia tej linii wsparcia – otwiera to drogę do kolejnego wsparcia, które jest dopiero w okolicach 12000$.

Z punktu widzenia układów harmonicznych, okolice 19400$ również są traktowane jako potencjalne miejsce odbicia. Układ harmoniczny, jeśli się wypełni, celuje w rejony 19200$ – 19400$, więc bardzo dobrze to się zbiega z linią wsparcia.

W teorii, jeśli będziemy wyszukiwać odwrócenia trendu – to będziemy oczekiwać szybkiego, mocnego odreagowania ruchu popytowego. W przeciwnym wypadku, jeśli będą to tylko powolne wzrosty, raczej będzie można traktować je jako chwilową korektę w trendzie spadkowym.

Ethereum – gdzie będzie dołek?

Druga co do wielkości kryptowaluta radzi sobie znacznie gorzej niż BTC. W tym momencie jesteśmy bardzo blisko odwiedzenia poziomu wsparcia w okolicach 1000$, a w zasadzie już go przetestowaliśmy lekko wyżej. Obecnie można oczekiwać chwilowego zejścia poniżej, czyli do rejonu 950$ – gdzie wypełnia się równie podobny układ harmoniczny, jak na BTC.

Warto pamiętać o tym, że z punktu widzenia psychologicznego, przebicie poziomu 1000$ na rynku jest bardzo ważne i może być kontynuowana dalsza panika. W przypadku braku wybronienia tego poziomu – kolejne wsparcie rysuje się na 800$. Chwilowym scenariuszem optymistycznym byłoby zejście do poziomu 950$ i odreagowanie popytowe, które jak najbardziej może się wydarzyć.

Ogromna panika

Jak każdy zauważył, rynek kryptowalut jest w bardzo ważnym momencie i warto go obserwować. Wskaźnik Fear and Greed Index spadł do poziomu ekstremalnego strachu, co tylko udowadnia co dzieje się na rynkach. Ostatnio na tym poziomie strachu Bitcoin znajdował się podczas Covidowej paniki w 2020 roku.

Tekst ten nie jest w żadnym wypadku poradą inwestycyjną a jedynie subiektywną analizą i poglądem autora.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze