CertiK – platforma weryfikująca smart contracty. Opis i analiza projektu (ICO)

W tym artykule opiszę projekt CertiK mający na celu całkowitą zmianę w obszarze bezpieczeństwa i audytu smart contractów. Jest to bardzo poważny problem, którego rozwiązanie może przynieśc nie tylko znacznie szybszy rozwój technologii blockchain ale również wysokie zyski dla inwestorów.

CertiK buduje framework weryfikujący by zapewnić w pełni bezpieczne smart contracty jak i całe blockchainy. Znajdowanie błędów będzie się odbywać na zaprojektowanej przez twórców, skalowalnej platformie.

Problem

Podstawą działania każdego blockchainu jest zaufanie. Odchodzimy od znanego ze świata codziennego zarządzania jednej centralnej instytucji i decydujemy się na osiąganie konsensusu, który musi zaakceptować każdy uczestnik sieci.

Problemem jest to, iż byśmy mogli zaufać smart contractowi musimy mieć pewność, że w jego kodzie źródłowym nie znajdziemy żadnego błędu, a zapewnić ma nam to matematyczny dowód stworzony przez CertiK.

Rozwiązanie

Twórcy opisywanego projektu chwalą się stworzonym przez siebie frameworkiem pozwalającym bardzo szybko przeskanować pod kątem błędów każdy smart contract jak i kod źródłowy całego blockchainu.

Analiza danego smart contraktu wyglądałaby następująco:

1) Kod źródłowy wklejany jest do platformy CertiK
2) Kod dzielony jest na części, które następnie zamieniane są na równania matematyczne i wysyłane do nodów (użytkowników stake’ujących tokeny CertiK)
3) Nody starają się rozwiązać otrzymany problem w zamian za wynagrodzenie w postaci tokenów
4) Rozwiązania napływają z powrotem do platformy CertiK i na podstawie ich wyników wydawany jest werdykt na temat bezpieczeństwa danego smart contractu

W przypadku znalezienia jakiegoś błędu, platforma wskaże fragment kodu w którym należy coś zmienić, a w przyszłości będą również automatycznie podawane propozycje rozwiązania danego problemu.

CertiK Demo

Team

Prof. Zhong Shao – Co-Founder
Prof. Ronghui Gu – Co-Founder
Dr. Vilhelm Sjöberg – Research Scientist

Leaderzy stojący za projektem mają przede wszystkim ogromne doświadczenie badawcze wyniesione z jednych z najlepszych uczelni na świecie – Columbia i Yale. Tam zaczęli opracowywanie kodu odpowiedzialnego za pracę platformy CertiK i było to jeszcze na długo przed oficjalnym założeniem firmy.

Z informacji podanych na grupie projektu, w aplikacji Telegram wynika, iż w zespole są również starsi developerzy z firm takich jak Google, Facebook oraz FreeWheel. Niestety do tej pory nie ujawniono kim są owi programiści lecz mam nadzieję, że do czasu ICO będziemy mogli zweryfikować te informacje.

Konkurencja

Osoby, które na bieżąco śledzą najgłośniejsze z powstających ICO od razu powinny skojarzyć opisywany CertiK z projektem Quantstamp.

QSP jest również protokołem weryfikującym smart contracty jednakże posiada on jedną znaczącą różnicę – otóż wymaga wkładu ludzkiego. Prowadzi to do ograniczenia skalowalności rozwiązania jak i podatności na przeoczenie jakiegoś błędu.

Roadmap

Inwestorzy

Twórcy projektu przeprowadzili niedawno kampanie na Twitterze, w której podali wszystkie firmy inwestujące w ich rozwój. Na liście znalazły się naprawdę znane nazwy takie jak:

Binance Labs
KuCoin
Bitmain
DHVC
FBG Capital
NEO Global Capital
Qtum

Pełna lista znajduje się na oficjalnej stronie projektu.

Metryka tokenów

Niestety poraz kolejny tak jak w przypadku deweloperów, twórcy CertiK nie podali żadnych szczegółów dotyczących tokenów. Jedyne co zostało potwierdzone to ilość w wysokości 100 mln.

Głównym zastosowaniem dla tokenu CTK będzie forma wynagrodzenia dla wszystkich nodów weryfikujących poprawność smart contractów.

Podsumowanie

CertiK jest zdecydowanie jednym z najciekawszych projektów tego roku. Pomimo braku informacji o ICO czy innej formie rozdawania tokenów, wokół projektu zebrało się już szerokie grono zainteresowanych. Polecam śledzić na bieżąco media społecznościowe (Twitter’a oraz Telegram’a) tego projektu, ponieważ są tam organizowane różne konkursy umożliwiające dostanie się na whiteliste (twórcy nie sprecyzowali co właściwie będzie dawać bycie na liście).Telegram channel: https://t.me/certikorg_channel
T

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze