Byk czy Niedźwiedź – Stokarz Czyta Rynek #27

Nierzadko możemy znaleźć się w sytuacji, w której wyraźnie czujemy, że nie jesteśmy w stanie jasno stwierdzić, czy na rynku rządzi Byk czy Niedźwiedź.

Spoglądamy wtedy na wykres, usilnie pragnąć zdobyć się na wystarczająco wiele odwagi, żeby założyć pozycję, po czym braknie nam sił i determinacji, pewności siebie i zdecydowania. Gapimy się bezmyślnie w ekran i migające na nim świece oznaczające ruch ceny i pytamy sami siebie – powinniśmy teraz kupować, czy sprzedawać?

Byk czy Niedźwiedź na rynku Kryptowalut

Z działaniem na rynku kryptowalut sprawa nie ma się inaczej. Osobiście odczułem to ostatnio. Pod koniec grudnia, jak mogliście przeczytać w tekście Inteligentna alokacja kapitału | Inwestowanie w kryptowaluty, zacząłem mieć naprawdę bycze nastawienie na alty i zdecydowałem się zacząć kupować.

Niestety, zawiodła moja niecierpliwość, zbyt płytkie ustawienie zlecenia zabezpieczającego przed utratą kapitału (stop loss) oraz „timing”. Byłem nieco za wcześnie ze swoim byczym nastawieniem. Ile za wcześnie? Dosłownie dwa/trzy dni. Niewiele – powiecie. Racja, lecz w efekcie tego, ominęły mnie świetne wzrosty na altcoinach.

Jedynym pocieszeniem może być fakt, że od końca listopada (LINK!) zacząłem kupno kryptowaluty ZEC średnio po $26,5-27. Jeżeli interesuje Was co stało się z tą pozycją – ZEC sprzedałem średnio po $57 w czasie tego rajdu, notując 112% zysku na jednej pozycji do statystyk serii!

Zcash (ZEC) – kupno $27, sprzedaż $57 – 112% zysku, w około 50 dni.

Co powinienem zrobić w takiej sytuacji? Rzucić się do zakupu mając nadzieję, że altcoiny będą kontynuować swoje odbicie od dna? Byk czy niedźwiedź? Jak powinno to wpłynąć na moje predykcje i przewidywanie rynku a także samą już grę na bitcoinie oraz altcoinach?

Zastosowanie długoterminowego wykresu liniowego

Najprostszym sposobem na pozbycie się nastawienia kierunkowego jest zastosowanie niezwykle prostego wykresu liniowego, w długoterminowej skali. Jeśli zastanawiamy się, czy niedźwiedź czy byk, czy Bitcoin ma szansę rosnąć, a może spadać? Jeżeli właśnie kupiliśmy kryptowaluty i z całych sił chcemy, żeby dalej rosły, gdyż to odpowiadałoby naszym potrzebom i błędnie zakładamy, że rynek jest nam coś winien – za wszelką cenę musimy pozbyć się nastawienia kierunkowego.

Określeniem nastawienia kierunkowego (z ang. directional bias) nazywamy sytuację, w której trader posiada uprzedzenia co do kursów, które skutecznie uniemożliwiają mu obiektywne myślenie i analizę rynku – w moim przypadku, przez to, że ominąłem wzrost altcoinów, moje nastawienie kierunkowe byłoby bycze i wpływałoby na jakość analizy oraz jej skuteczność. Dosłownie chciałbym, żeby altcoiny dalej rosły, gdyż to byłoby w zgodzie z moimi interesami – FOMO!

Wykres liniowy „wygładza” kurs. Z jego pomocą identyfikacja linii wsparcia i oporów jest dziecinnie prosta, a obszary popytu i podaży widoczne są na pierwszy rzut oka. Nadal w naszą analizę wkraść się może subiektywizm (nie uciekniemy od niego!), niemniej w prostocie drzemie siła.

Analiza kursu Bitcoina

Byk czy Niedźwiedź
BTC USD – skala tygodniowa

Jak możecie zauważyć, na wykresie BTC/USD w skali tygodniowej zaznaczyłem trzy najważniejsze obszary. Patrząc od góry, czerwona linia oznacza najbliższy poziom podaży – został on utworzony przez lokalny szczyt z 2018 oraz po odbiciu do $10400 w 2019.

Strefy podaży oraz popytu pozwalają identyfikować nam historyczne miejsca zwiększonego popytu lub podaży na dane aktywo dając wskazówki, gdzie sprzedający i kupujący mogą w przyszłości ponownie wkroczyć do gry i nasilić swoje działania na rynku.

Najbliższa strefa podaży zaznaczona została na zielono i pokazuje poziom cenowy, w którym otrzymać możemy odbicie, jeśli kurs zacznie spadać.

Najważniejszą linią na wykresie tygodniowym jest pozioma, biała linia wsparcia. To właśnie od niej kurs rozpoczął swoje ostatnie odbicie. Jeśli spojrzycie na lewą stronę wykresu możecie zauważyć, jak kurs reagował na tę konkretną cenę.

W czasie rynku byka w 2017 była poziomem, na którym kurs znalazł wsparcie. Pół roku później, w czasie trendu niedźwiedzia i spadków, zarysowała lokalne szczyty. Tydzień temu sprawdziła się jako wsparcie pchając cenę do góry. Wszystkie te obserwacje sugerują, że w razie spadków, jej utrata (znaczy przebicie jej i spadek ceny) doprowadziłaby do zejścia kursu znacznie niżej niż $6400.

Więcej o zastosowaniu stref popytu i podaży w swoim codziennym handlu na giełdzie możecie dowiedzieć się z darmowego poradnika Analizy Technicznej Bitcoina i Kryptowalut.

Wykres Dzienny BTC – dwa scenariusze, dwie taktyki

Mając już zarys rynku oraz tego, jakie nastawienie – czy bycze, a może niedźwiedzie? – powinniśmy mieć czas przejść do zbudowania strategii tradingowej na najbliższe dni w oparciu o nie.

Dwa wysoce, moim zdaniem, prawdopodobne scenariusze, które rozważam wyglądają następująco:

  1. Kontynuacja wzrostów do poziomu $9200-9400 po czym nastąpiłoby chwilowe odwrócenie trendu wzrostowego. Temu scenariuszowi daję 40% szans na zrealizowanie.
  2. „Powrót do średniej ceny” i spadek w okolice $8300-8100 – wymęczenie sprzedających, kupcy znów wkraczają do gry i następuje wzrost do najbliższego długoterminowego poziomu podaży (zaznaczony na wcześniejszym wykresie na czerwono). 60% szans na zrealizowanie.

Scenariusz I

BTC USD 1D

Scenariusz II

BTC USD 1D

Przydzielając wyższy, choć pamiętajcie, że całkowicie subiektywny i podparty jedynie własnym doświadczeniem na rynku kryptowalut, stopień prawdopodobieństwa do chwilowego osunięcia się ceny z tego poziomu, postanowiłem grać shorty – krótkie pozycje na spadek ceny BTC/USD.

Aby lepiej opisać, jak egzekwuję strategię krok po kroku, spójrzmy na wykres Bitcoina w niższej skali czasowej:

Realizacja Strategii w oparciu o własne predykcje rynkowe

BTC USD 4H Short

Znajdujemy się pod silnym oporem horyzontalnym na wykresie BTC/USD. Ryzyko takowej pozycji jest mocno ograniczone, gdyż wiemy, że jeśli cena przebije opór, nie mieliśmy racji i trade traci na ważności – powinniśmy go zaliczyć do strat. Ale jasno określone ryzyko to już coś!

Co więcej, widzimy możliwość korekty na kursie. Jeśli przybliżymy wykres na 1H, dostrzeżemy, że otrzymaliśmy kolejną wskazówkę, że być może mamy rację co do swojej decyzji o shortowaniu – długie knoty świeć wzrostowych sugerujące zwiększoną aktywność sprzedających BTC po tym kursie.

BTC 1H short

Mamy zatem jasno określone ryzyko oraz cel. Lecz to nie wszystko – jeśli mamy rację, dobrze byłoby skapitalizować na chwilowym sukcesie i znaleźć miejsce na dołożenie do pozycji short. Powyższy wykres przedstawia takową opcję.

Jeżeli kurs zejdzie poniżej pomarańczową linię wsparcia, pobędzie tam przez chwilę, wyczyści zlecenia stop loss shortów (krzyżyk) i zacznie lecieć w dół: czas na kolejną sprzedaż. Dzięki temu, mając rację, posiadamy świetnie zabezpieczoną pozycję short, wraz z ograniczonym ryzykiem.

Analizy alternatywnych kryptowalut – Byk czy Niedźwiedź?

Teraz czas na krótką analizę rynku altcoinów, jako że zaczęły ostatnio pokazywać oznaki życia.

Ethereum

ETH USD

Jeśli ruch wzrostowy Ethereum miałby być kontynuowany, spodziewam się dojścia do $185-190. Dopiero widząc zachowanie ceny w zakresie zaznaczonym na pomarańczowo, dostaniemy wskazówki co dalej z kursem.

ETH USD przybliżenie

Mój optymizm co do wzrostów niwelowany jest przez fakt, że kurs przebił się przez swing high po czym momentalnie zanegował i spadł. Spodziewam się 5% korekty. ETHBTC również dobiło do ważnego oporu.

ETH BTC opór

Bitcoin Cash

Zdziwiony i nie wiesz co począć dalej? Jesteś posiadaczem BCH i nie masz pojęcia, czy sprzedawać, a może dokupić więcej?

Kanał horyzontalny BCH USD

Odpowiedzią na Twoje zmartwienia będzie spojrzenie na zakres ceny, w którym porusza się BCH. Doszło do dewiacji poza opór i natychmiastowej rejekcji i powrotu do kanału horyzontalnego.

XRP – Ripple

Ripple i Spółka

Dopóki nie wyjdziemy poza ten kanał nie zamierzam wchodzić w pozycję long. Na razie nic byczego jeśli mowa o XRP. Trzeba szukać okazji gdzie indziej.

EOS

Możliwe dojście do $4,5-4,8 USD. Niemniej znajdujemy się na oporze, zarówno na parze z USD jak i BTC, zatem nowa pozycja długa byłaby moim zdaniem błędnym zagraniem.

EOS USD

Jeśli już jesteśmy w longu od pewnego czasu, osobiście opuszczałbym powoli i wyprzedawał moje EOS, zabezpieczając zysk.

EOS BTC

ATOM

Cóż mogę rzecz, ATOM i LINK handluje mi się przez ostatnie miesiące fenomenalnie. Nie mogę zatem odpuścić widzą okazję do shorta.

ATOM BTC short

Na zielono zaznaczyłem ruch ceny, który skłoniłby mnie do zamknięcia pozycji, sugerując, że nie mam racji co do spadków. ATOM możecie shortować na giełdzie FTX.

Łamigłówka z zeszłego tygodnia!

Wykres pokazany tydzień temu przedstawiał piękny ruch wzrostowy na palladzie. Co prawda jedna osoba zgadła poprawnie (czego serdecznie gratuluję!), to niestety nie napisała nic o tym, jaką strategię handlową przyjęłaby w takiej sytuacji.

Podziękowania dla wszystkich osób, które wzięły udział w zabawie i spodziewajcie się następnej łamigłówki już za tydzień, wraz z lepszymi nagrodami!

Komentarze