Blockchain Terra oficjalnie wstrzymany

Blockchain Terra oficjalnie wstrzymany po spadku kursu LUNY

Walidatorzy postanowili w czwartek wstrzymać operacje łańcuchowe w związku z atakami dotyczącymi zarządzania, ponieważ token LUNA spadł o ponad 99%.

Walidatorzy dla blockchain Terra postanowili oficjalnie zatrzymać aktywność sieciową w czwartek w celu zapobiegania atakom na zarządzanie po poważnej dewaluacji tokena LUNA sieci.

Oficjalny komunikat Terraform Labs na Twitterze potwierdził, że sieć blockchain została zatrzymana na wysokości 7 603 700 bloków. Ruch ten następuje po serii dramatycznych wydarzeń, które spowodowały bezprecedensowy spadek ceny LUNA i powiązanego z nią stablecoina TerraUSD (UST). Moneta stablecoin, która została zaprojektowana w celu utrzymania parytetu algorytmicznego z dolarem amerykańskim spadła poniżej 0,30 USD.

Ponieważ cena LUNA spadła o ponad 99%, Terraform Labs nie ma już pewności, że może zapobiec atakom związanym z zarządzaniem. Innymi słowy, spadek ceny „znacząco obniżył [koszt] ataku” – napisał w czwartek operator ekosystemu.

Jednak przestój w produkcji blokowej nie trwał długo, a Terra ogłosiła później, że zrestartuje sieć, gdy walidatorzy zastosują poprawkę wyłączającą dalsze delegacje.

„Sieć powinna zacząć działać, gdy 2/3 siły głosu pojawi się online” – powiedzieli przedstawiciele Terra.

Jak podał Cointelegraph, kontrakty LUNA/UST zostały wycofane z giełdy Binance w czwartek po tym, jak para handlowa spadła poniżej 0,005 USDT. Nastąpiło to po usunięciu tokenów LUNA przez giełdę kryptowalut Huobi poprzedniego dnia.

Na początku tego tygodnia współzałożyciel Terraform Labs Do Kwon podzielił się szczegółami na temat planu naprawczego, który pomógłby uchronić kołek UST przed dalszą dewaluacją. Oficjalny serwis Terra na Twitterze szczegółowo omówił te plany w czwartek, przedstawiając strategię spalenia 1,4 miliarda dolarów UST i postawienia 240 milionów LUNA. Jednak szczegóły planu ratunkowego nie zniechęciły rynku do presji sprzedażowej.

Przed wydarzeniami tego tygodnia Terra LUNA była w pierwszej dziesiątce projektów kryptowalutowych pod względem kapitalizacji rynkowej, a jej aktywa UST były trzecim co do wielkości stablecoinem za Tether (USDT) i USD Coin (USDC).

Na forach społecznościowych w sieci pojawiają się różne informacje i próby uzasadnienia zaistniałej sytuacji z TerraUSD(UST) i Luną.

Jedną z nich jest niepotwierdzona, kopiowana przez wielu i rozpowszechniana informacja, że:

„Blackrock i Citadel pożyczyły od Gemini 100 000 BTCUSD(jak wynika z ich księgi kredytowej). Wymienili 25 tys. BTC na UST (wszystko odbyło się po cichu w oczekiwaniu na atak). BlackRock Kiedy nadszedł czas, zadzwonili do Do Kwon z Terra Foundation i powiedzieli, że chcą sprzedać dużo BTC na rzecz UST. Ponieważ była to duża transakcja, powiedzieli mu, że nie chcą ruszać rynku i zapytali, czy nie chciałby kupić ich dużego pakietu BTC z rabatem za UST? Do Kwan chwycił przynętę. Przekazał im ogromne ilości UST, co znacznie zmniejszyło płynność UST w pulach płynnościowych. W tym momencie Blackrock/Citadel natychmiast pozbyły się wszystkich BTC i UST, powodując masowe osunięcia i wywołując kaskadę wymuszonej sprzedaży obu aktywów. Prawdziwym problemem było to, że Blackrock/Citadel wiedziały, że Anchor, który posiada wiele tokenów $LUNAUSD, jest schematem Ponziego (oferują 20% APY) i ten krach spowoduje więcej wypłat niż Anchor może wypłacić. Przymusowe wycofanie i sprzedaż spowoduje masową wyprzedaż Luny, co przełamie kurs 1 dolara i spowoduje dalsze zakłócenia na rynku. Blackrock i Citadel mogą teraz tanio odkupić BTC, aby spłacić kredyt i wyrównać różnicę, czyli swój zysk. Blackrock jest jednym z najpotężniejszych manipulatorów na światowym rynku, zarządza kapitałem o wartości ponad 10 bilionów dolarów i obraca każdym, jak chce. Na przykład był to jedyny duży fundusz, który dokonał krótkiej sprzedaży rynku przed wybuchem wirusa Corona”.

Osobiście nie wiem czy to jest prawda czy tylko celowo rozpowszechnia informacja mająca przedstawić jakąś wersję i skierować na nią uwagę śledczych. Bo oni z pewnością wkroczą do akcji. Ten kto w świecie finansów siedzi głęboko doskonale wie, że takie historie jak rozgrywane obecnie nie dzieją się przypadkiem a są głęboko zaplanowaną akcją. Wiarygodność Do Kwona jest obecnie zerowa i dla mnie to on jest głównym podejrzanym a nie poszkodowanym.

Fakt, że ktoś wykorzystał schemat nie zwalnia z głównej odpowiedzialności samego twórcy schematu. Twórca schematu pierwszy wie o co mu chodzi i dlaczego sięga po takie rozwiązania a nie inne. Przecież mógł przyjąć inne, bezpieczne rozwiązania ale tego nie zrobił. Rozmywanie tego tematu to dziecinada.

Oczywiście rolą odpowiednich organów będzie dociekanie prawdy i przedstawienie zdobytych dowodów opinii publicznej. Powinno zależeć na tym nie tylko tym którzy stracili swoje pieniądze ale całej społeczności świata kryptowalut.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze