Czy TerraUSD(UST) – jest skończona ? Big Short na naszych oczach

19 200

TerraUSD spada do 0,23 $ a Luna leci za nią na łeb na szyję i kosztuje już 5 $.

Kolejny dzień wielkich kłopotów stablecoina TerraUSDT (UST) który w założeniu powinien kosztować 1 $ a kosztuje 0,23 $.

To jest horror. Ludzie tracą właśnie ogromne pieniądze a kapitalizacja tego tokena w dalszym ciągu przekracza 5 mld $. Obtór w ostatnich 24h według coinmarketcap.com przekroczył 4 mld $. Cena stablecoina nie stabilizuje się wokół 1 $ a na razie gdzieś w połowie przy 0,5 $ co nie świadczy o sile i przypadkowym incydencie.

Ostatnie wydarzenia na UST to jest problem nie tylko właściciela i pomysłodawcy stablecoina Do Kwona ale jest to wielki ból głowy dla całej branży kryptowalut.

Przecena rzędu 85 % na stablecoinie o wielo miliardowej kapitalizacji świadczy według mnie tylko i wyłącznie o wielkim przekręcie pomysłodawców. Nikt nie sprzedaje przecież dolarów USA po każdej cenie, za wszelką cenę i nie ucieka z rynku w panice. A to się dzieje teraz na TerraUSD(UST). Mechanizm zabezpieczający opisywany miesiącami przez „naganiaczy” i przedstawiany jako innowacyjny i bezpieczny okazał się prawdopodobnie machiną przestępczą.

Wielu się teraz zastanawia jak to możliwe, aby w dzisiejszych czasach złodziej mógł uciec z kasą. Otóż jeśli to zaplanował, teraz robi to ucieknie. Sposobów jest wiele i zawsze wyprzedzają w swojej innowacyjności tych którzy powinni takie procedery ścigać. Jednym ze sposobów jest udawanie, że nic strasznego się nie stało, że owszem straty są i trzeba poszukać winnych ataku, a firma właściciela wdroży plan naprawczy. A nawet częściowo zrekompensuje straty. To tylko jeden ze sposobów. A tutaj pewnie będzie zastosowany cały wachlarz.

Należy natychmiast zamknąć handel i zabezpieczyć pozostałe środki. Zablokować wszelkie wypłaty i śledzić konta powiązane w dużymi ruchami na innych kryptowalutach.

Mam nadzieję, że to jest właśnie robione dla dobra branży.

Nam pozostaje patrzeć na to wszystko ze smutkiem bo branża kryptograficzna nie zasłużyła na negatywne opinie jakie się teraz będą pojawiać. Oczywiście wszelkiej maści regulatorzy i prawodawcy będą prześcigać się w pomysłach na ściśnięcie rynku kryptowalut w ramy takiego prawa, które przekręty umożliwia jedynie wąskiej grupie licencjonowanych banków i instytucji rządowych. Tak jak to jest w świecie tradycyjnej bankowości.

Zawsze za wszystko płacą zwykli ludzie.

To był Wielki Big Short – kurs Luny ściśle powiązanej z TerraUSD(UST) od swojego szczytu, który w dniu 5 kwietnia wynosił 120 $ spadła do 5 $ w dniu dzisiejszym.

Taki spadek sugeruje duże prawdopodobieństwo, że w tym przypadku nastąpił „game over”. Mam nadzieję, że się mylę. Ale wydaje się, że naprawa tej sytuacji przez Do Kwona nie jest możliwa.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze