Australijski Bank CBA zamierza oferować kryptowaluty

Australijski Bank CBA będzie oferował usługi kryptograficzne dla 6,5 mln swoich klientów jednak biurokracja powoduje opóźnienia.

Jeden z największych banków w Australii CBA, zanim udostępni oferowanie usług i produktów kryptograficznych wszystkim klientom detalicznym, musi uporać się z biurokracją i spełnić wymagania lokalnego organu nadzoru finansowego.

Australijski organ nadzoru finansowego stanął na drodze do rozszerzenia oferty na usługi kryptograficzne w aplikacji mobilnej Commonwealth Bank of Australia (CBA), gdyż po raz pierwszy w historii jeden z najbardziej znaczących podmiotów finansowych w Australii, zamierza zapewnić wszystkim swoim 6,5 milionom użytkowników dostęp do usług związanych z kryptowalutami.

Bank CBA rozpoczął pilotaż usług kryptograficznych pod koniec zeszłego roku, po czym miał nadzieję wdrożyć usługi dla wszystkich użytkowników swojej aplikacji. Jednak do akcji wkroczyła Australia Financial Review (AFR) i poinformowała w środę, że Australijska Komisja Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC) uzależniła wydanie odpowiednich zgód po spełnieniu przez bank określonych warunków biurokratycznych.

ASIC sprzeciwia się wprowadzeniu na rynek usług kryptograficznych przez bank CBA i żąda wyjaśnień oraz omówienia produktów jakie mają być proponowane przez bank swoim klientom. CBA współpracuje z ASIC i kilkoma innymi organami regulacyjnymi rządu australijskiego w celu uruchomienia usług.

Przemawiając w środę na szczycie Australian Financial Review Cryptocurrency Summit, komisarz ASIC, Cathie Armor, wyjaśniła, że ​​jej uwaga skupiła się ostatnio na kryptowalutach, pomimo argumentów, że nie mieszczą się one w zakresie ASIC. Powiedziała, że ​​chociaż aktywa kryptograficzne niekoniecznie są produktami finansowymi, które komisja może regulować, obawia się, że:


„Konsumenci mogą inwestować w środowisku, w którym nie zapewniono im takiego samego poziomu ochrony, jak w przypadku innych produktów i usług finansowych”.

Walcząc z nowymi wytycznymi ASIC, senator Andrew Bragg stwierdził, że stosowanie przez ASIC zasad dotyczących produktów finansowych nie mogą mieć zastosowania do aktywów kryptograficznych, ponieważ kryptowaluta nie jest produktem finansowym zgodnie z australijskim prawem.

W swoim przemówieniu Armor skomentowała zdolność ASIC do prawdziwej regulacji aktywów kryptograficznych „w zależności od tego, czy mieszczą się one w ramach prawnych dotyczących produktów i usług finansowych”, co, jak mówi, jest „sprawą parlamentu”.

Armor dodała, że ​​widzi „prawdziwe korzyści płynące z wprowadzania innowacji w ramach naszego systemu regulacyjnego”, ale ostrzegła, że:

„Istnieją zasady, które muszą być przestrzegane”.

Ogłoszenie zamiaru uruchomienia przez CBA usług kryptograficznych wywołało szum w listopadzie ubiegłego roku, ponieważ był to pierwszy z „wielkiej czwórki” banków w kraju, który to zapowiedział. Steve Vallas, dyrektor generalny Blockchain Australia, powiedział, że ten ruch byłby „niezwykle ważny”.

W celu uruchomienia usług kryptograficznych CBA nawiązało współpracę z giełdą kryptowalutową Gemini i firmą Chainalysis zajmującą się analizą blockchain. Po pełnym uruchomieniu bank będzie oferował usługi związane z Bitcoinem (BTC), Etherum (ETH), Bitcoin Cash (BCH) i Litecoinem (LTC).

Okazuje się, że są na świecie banki i to duże banki, które widzą potrzebę uczestnictwa w kryptograficznej rewolucji i przecierają szlaki pozostałym. Zdobywają w ten sposób doświadczenie jak i mogą zawczasu zbudować odpowiednie zespoły ludzkie niezbędne do rozwijania usług na rynku kryptograficznym. Jednak wystarczy poznać ofertę chociażby Binance i przekonać się jak bardzo banki i tradycyjne instytucje finansowe zostały w tyle i jak wiele bezpowrotnie utraciły.

Może Cię zainteresuje:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze