Analiza Techniczna Kryptowalut 06-04-2020 | BTC, ETH, NEO, MATIC, WRX

Przed Wami nowa Analiza Techniczna Kryptowalut 06-04-2020. Jesteście ciekawi, co ciekawego rysuje się na wykresach Waszych ulubionych kryptowalut? Zapraszam do lektury!

Gdy obserwuję sobie ten cały świat krypto, przychodzi mi do głowy takie porównanie… Wyobraźcie sobie duży statek pasażerski, na pokładzie którego znajdują się wszystkie waluty i tokeny, a każdy z nich pełni swoją rolę. Są goście, obsługa, kuchnia, mechanicy, lecz w jednym najważniejszym miejscu zlokalizowany jest kapitan (czyt. Bitcoin) i to on decyduje, w którą stronę popłynie statek. Obok stoją nawigator i główny inżynier (nazwijmy ich czołówką kapitalizacji 😊), którzy również mają istotny wpływ, nawet na samego kapitana. Reszta siedzi sobie grzecznie na swoich miejscach… Należy jednak pamiętać, że i kapitan jest od kogoś zależny, musi kierować statek tam, gdzie życzy sobie tego armator, wymagają tego przepisy, itp. Itd. To tak, dla pobudzenia wyobraźni, ale i jednocześnie zrozumienia, że to właśnie Bitcoin ustala trend dla całego rynku. Przynajmniej do czasu, gdy jego dominacja jest nadal tak wysoka ( 06.04.2020r. – 66,50% )

W ostatniej ankiecie wybraliście token całkiem egzotyczny – Matic. Na drugim miejscu znalazło się NEO. Klasycznie zaczynamy od Bitcoina:

BTC:

Krótkoterminowy scenariusz zakupowy na falę 3 po rozwinięciu i zakończeniu korekty pędzącej w interwale H4 nie chce się zrealizować, ponieważ BTC już 3 razy delikatnie wybijał nowy szczyt, jednocześnie modyfikując falę B. Taka sytuacja utwierdza mnie dodatkowo w przekonaniu, że patrzenie „do góry” na Bitcoina jest błędem.

Jeśli struktura jest niewyraźna, a kolejne świece nie nadają jej czytelności, to takie zachowanie ceny określałbym jako korektę. Oczywiście korektę wcześniejszego impulsu w trendzie spadkowym. Jako, że w tej korekcie brak wyraźnego trójfalowego ruchu „obstawiam”, że rysuje się dopiero pierwsza fala tej korekty tj A. Fala A, która obecnie zaliczyła poziom 50 %  Fibo w stosunku do poprzedniego impulsu spadkowego. Dodatkowo coraz bardziej czytelna staje się struktura klina zwyżkującego, który już wielokrotnie zadziałał w wykresie BTC. Oczywiście jeśli kolejne świece wypełnią opisany klin aż do wierzchołka, wtedy formacja przyjmuje odwrotne znaczenie i możliwe były by dalsze wzrosty.

Co dalej?

Tak czy inaczej, w jednej strefie spotykają się zarówno istotne mierzenia Fibo oraz 25% wierzchołka klina zwyżkującego, czy lokalna linia trendu spadkowego, a także linia trendu wzrostowego, która wymaga retestu po ostatnim przebiciu w dół. Podsumowując, znajdujemy się w strefie, z której cena może zakończyć lokalne wzrosty i zmienić kierunek na spadkowy. Możliwe jest także odbicie w dół od czerwonej linii trendu, następnie jeszcze jeden wzrost jako retest zielonej linii i jednocześnie uformowanie trójfalowej struktury korekcyjnej. Tym scenariuszom daję ok. 65% prawdopodobieństwa.

Proporcja zmieni się, jeśli cena wyjdzie przez wierzchołek klina do góry jednocześnie przebijając zieloną linię trendu wzrostowego i zamykając się powyżej na dużym interwale  (min. D1 ). Czytając mój scenariusz z pierwszą falą korekty A i wiedząc, że oczekujemy jeszcze B i C, powstaje pytanie o halving i jego wpływ na wzrost wartości BTC…. Póki co analiza techniczna tego nie odzwierciedla. Oczywiście w ocenie bieżącej sytuacji, bo długoterminowo  ( czyt. „ najbliższe lata” ) BTC jest nadal UP. Do analizy dołączam screen z zaplanowaną akcją na BUY w platformie MT4. Oczywiście sygnałem do spadków będzie reakcja podażowa w postaci formacji spadkowej, której oczekuję min na interwale H1.

Wykres BTC – platforma MT4
Wykres BTC

ETH:

Podobną akcję zakupową zaplanowałem w Ethereum. Struktura jest dość czytelna. Niedaleko od ceny znajduje się linia trendu spadkowego. Dodatkowo Ethereum zdaje się oczekiwać na swojego „starszego brata”.  W czasie oczekiwania cena konsoliduje się w opisanej fali B nie wybijając ostatniego wierzchołka, ale też nie rozpoczynając spadków. Jeśli cena dotknie różowej linii przed osiągnięciem poziomów C1 i C2, zmienię oznaczenia wykresu na typowo korekcyjne ( A, B, C ) oraz zrezygnuję z opcji BUY. W zamian  rozważę zajęcie pozycji na spadki z poziomu 38,2 / 41,4 Fibo + linia trendu spadkowego.

Wykres ETH/USD – platforma MT4
Wykres ETH/USD

NEO:

Patrząc na NEO z interwału tygodniowego… Po pierwsze, chciałbym się cofnąć do mojej analizy z listopada 2019r. , ponieważ scenariusz wybicia nowego dołka w utrzymującym się trendzie spadkowym został zrealizowany. Jak to mówią, żeby zaliczyć wzrosty, trzeba odbić się od dna. Czy okolice 5 USD są dla Neo dnem? Wskaźnik RSI pokazuje, że jeszcze nie…. Ponadto zmniejszając interwał na H4, podobnie jak w innych walorach, buduje się struktura klina zwyżkującego, więc można przypuszczać, że trend spadkowy zostanie utrzymany w krótkim i dłuższym terminie. Oczywiście nowe impulsy spadkowe nie będą już takie silne jak na przełomie 2017/2018r., a jednak hipotetyczny spadek z okolic 7 na np. 3,5 USD to – procentowo – aż 50% …naszego kapitału. Żeby odrobić takie 50% walor musi potem wzrosnąć min o 100% swojej wartości. Dlatego mimo słabnącego trendu spadkowego należy bardzo uważać.

Wykres NEO/USD

MATIC:

Z pewnością można powiedzieć, że MATIC, jako dość młody walor na rynku, charakteryzuje się bardzo wysoką zmiennością. To dobra informacja dla spekulantów, ale czy na pewno? Jaka jest granica między spekulacją a hazardem? Nie jest to miejsce na filozoficzne wywody, ale radzę się nad tym dobrze zastanowić. Wracając do analizy, gdy patrzę na wykres MATIC, spodziewam się silnego uderzenia do górnej strefy, nazwijmy ją podażową, oznaczoną literą A.

Jednak dla takiego uderzenia potrzebne jest wyznaczenie poziomu do startu. Wg mnie, to jeszcze nie ten czas. Patrząc na Matic w długim terminie, potrzebny jest jeszcze jeden zjazd w dół zakończony formacją wzrostów przy niskim RSI. Jeśli zobaczę to na wykresie uznam, że nadszedł czas na naprawdę imponujące wzrosty. Jeśli, ktoś z Was obserwuje ten walor w sposób ciągły, będę wdzięczny za info i przypomnienie, gdy to się wydarzy. Póki co czekamy na zawrócenie w dół. ERRATA: po wierzchołkach „A” i „b” można poprowadzić linię trendu spadkowego, która może stanowić ograniczenie dla trwających wzrostów.

Wykres MATIC/USD

WRX:

WRX to koleina kryptowaluta z cyklu „niska kapitalizacja, wielu może mieć wpływ na cenę”. Oczywiście nie neguję jej wartości fundamentalnej, jednak spekulacja i nadawanie jej „pseudo” wartości mogą mieć w tym przypadku większą siłę, niż analiza techniczna jaką znam. OK, a więc, trudno zaprzeczyć, że WRX znajduje się w trendzie wzrostowym do USD. Choć korekty są dość głębokie, to można przypuszczać, że najsilniejszy impuls fali 3 dopiero przed nami. Mimo, że nie stosuje na co dzień formy kanałów cenowych, to trudno oszukać wzrok i uznać, że w tym przypadku rysuje się coś innego. Byłbym jednak ostrożny i w swoje zakupy celował, gdy cena jeszcze raz wróci do zielonej linii trendu. Dodatkowo określiłem strefę wsparcia dla ceny z interwału tygodniowego. Odwrócę scenariusz na pro spadkowy, jeśli cena przebije zieloną linię trendu spadkowego i jeśli pokona strefę wsparcia.

Wykres WRX/USD

Podsumowując dzisiejsza analizę, MATIC i WRX to kryptowaluty egzotyczne w i tak egzotycznym już rynku, jakim jest rynek kryptowalut sam w sobie. W trwającym szaleństwie związanym z panującą epidemią widzę światło w tunelu. Czy to, co dziś uważamy za egzotykę, za chwile nie stanie się naszą rzeczywistością? Takie zmiany nadchodzą z reguły, gdy nikt w nie nie wierzy….

Zarówno Matic , Wrx i inne coiny, przeanalizuję w parze do BTC w najbliższym nagraniu wideo na kanale YouTube. Zapraszam do oglądania!

Jeśli jednak nie usłyszymy się już w tym tygodniu, składam Wam życzenia zdrowych i pełnych nadziei świąt Wielkanocnych !!!

PS: Prawda, że w tym roku słowo „zdrowych” brzmi zupełnie inaczej?

Od Redakcji

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.