Analiza Techniczna Rynku Kryptowalut #20 | Analiza BTC, ETH, IOTA, CHZ

Witajcie!

To już dwudziesta analiza techniczna przygotowana dla czytelników Bithub.pl. Łatwo policzyć, że mija pięć miesięcy od kiedy wspólnie zaczęliśmy analizować wykresy kryptowalut. Tym samym gratuluję sobie i Wam wytrwałości na tym dzikim i jakże emocjonującym rynku.

Jesteśmy po Konferencji Blockchain i Finanse, która odbyła się w Warszawie w minioną sobotę. Mimo, że to już druga edycja, pojawiłem się tam pierwszy raz. Cóż, spotkałem wielu wartościowych ludzi. Niektórzy pytali mnie o analizę i metodologię, której używam. Ja z kolei otrzymałem od Was cenne wskazówek min. dotyczących bezpieczeństwa portfeli, zabezpieczania giełd oraz ogólnie pojętego bezpieczeństwa w internecie. Ten wątek interesował mnie szczególnie. Mimo mojego doświadczenia byłem totalnie zaskoczony, gdy dowiedziałem się, że popularne na rynku portfele sprzętowe nie są wcale takie bezpieczne….. Tym wnioskiem podkreślam, że na takie eventy na prawdę warto jeździć, spotykać ludzi i rozmawiać.

Już teraz zdradzę Wam małą tajemnicę. Wspólnie ze Stokarzem, chcemy w III edycji KBiF zorganizować sobie odrębną ściankę przy której będziemy dla Was wyprawiać naprawdę dziwne i ciekawe rzeczy, począwszy od handlu real po…. no właśnie. Co jeszcze (?) na to poczekajmy kolejny rok … a teraz zacznijmy analizę.

BTC:

Z ubiegłego tygodnia oraz z jeszcze wcześniejszych publikacji znacie już moje scenariusze dla BTC. Dziś skupię na wykresie z określeniem dwóch, ważnych kwestii.

1. W jakim punkcie obecnie znajduję się cena?

2. Jakie są zagrożenia dla mojej analizy i kiedy uznam, że scenariusz może się zmienić? Po czym moje decyzje również ulegną zmianie.

Cena po osiągnięciu lokalnego szczytu ( Coinbase, ok 9200 USD ) zawróciła, jednym i gwałtownym ruchem osiągając poziom ok. 8470 USD ( Coinbase ), Tak, to był lokalny, tzw pomocniczy overbalance. Tym samym sygnał, że jeżeli mam rację, cena zjedzie jeszcze niżej a mianowicie do …..

No właśnie i teraz z którego wykresu skorzystać, żeby wyznaczyć zasięg, jeśli cały rynek Forex jak wiemy, nieczynny w weekend, nie zarejestrował ceny 9200? Ostatnia najwyższa cena z platformy Metatrader 4 to ok 9000 USD a zatem o 200 USD niżej. Najlepiej, gdyby cena testując opisany overbalance wybiła jeszcze raz szczyt i wyrównała opisane rozbieżności. Póki jednak to się nie stało – analizujmy sytuację taką jaka jest faktycznie.

Metodologia wskazuje na trzy potencjalne poziomy zatrzymania fali 4, tym samym korekty 1:1. Poziomy te tworzą swego rodzaju strefę popytu dla analizowanego BTC. Mimo, że początek i koniec strefy są inne na giełdzie a inne dla MT4, to pewnym punkcie zazębiają się. Ten punkt uznaję za najbardziej prawdopodobny dla zakończenia spadku i rozpoczęcia wzrostu w fali 5 jako wewnętrzny ruch trójki. Popatrzcie przez chwilę na analizę z ubiegłego tygodnia:

Ubiegłotygodniowa analiza- Scenariusz 1.

Teraz wrzucę screen z platformy MT4, w której opisywany przeze mnie zasięg zatrzymania wyznaczyłem na poziomie ceny 8160-8180 USD w zależności od Brokera. Na screenie zobaczycie też dwie, prowadzone przeze mnie pozycje BUY. Co ciekawe, jak wiecie z poprzednich publikacji, żadna z mich nie została zajęta precyzyjnie w dołku, choć analiza była wymierzona „w punkt” ( poza ostatnim zejściem 1:1 ). Póki co, obie pozycje są zabezpieczone z zyskiem.

Wykres BTC platforma MT4.

Kontynuując analizę wróćmy do wykresu z giełdy Coinbase. Poziom 38,2 Fibo klastruje się ze stosunkiem korekty 1:1 dopiero w trzeciej linii tj. 127,2 a poziom cenowy w tym skrzyżowaniu wynosi ok 8140 USD i w tym miejscu pokrywa się idealnie z 1:1 dla MT4.

Dlatego właśnie ten poziom cenowy w tej chwili uznaję jako zatrzymanie ruchu korekcyjnego i z tego miejsca będę starał się zająć kolejną pozycję BUY. Teraz wrzucę screen z giełdy Coinbase, na którym dodatkowo zaznaczyłem żółtą, przerywaną linią wcześniejszy szczyt, który teraz zadziałał jako wsparcie dla ceny.

Zwolennicy teorii zmiany biegunów uznaliby, że po takim teście i reakcji ceny, pora na dalsze wzrosty. Ja tak nie uważam. Owszem reakcja była, jednak to za mało, żeby zatrzymać cenę.

PS. nie martwcie się jeśli wykres, przez sporą ilość kresek wydaje się być nieczytelny. Ma być skuteczny, a poziomy opisałem wyżej… 🙂 PS: Bardziej czytelny wykres otrzymacie po kliknięciu w link pod obrazkiem przekierowujący bezpośrednio do Trading View.

analiza BTC
Wykres BTC

Pora na opisanie potencjalnego zasięgu wzrostów. Jeśli mam racje i cena zbuduje ładny, pięciofalowy impuls jakiego oczekuję, to zasięg impulsu przed wykonaniem korekty dla całych wzrostów waha się w przedziale między 9500 a 10500 USD ( giełda Bitfinex). Jest to strefa zawierająca w sobie silny opór z interwału D1 oraz zasięg ostatniej korekty z października 2019r. Dopiero stamtąd powinna nastąpić silna reakcja podaży rozpoczynająca pierwszą dużą korektę w nowo tworzącym się trendzie wzrostowym.

A teraz bardzo ważna UWAGA:

Jeśli się mylę i scenariusz, któremu daję najmniejsze prawdopodobieństwo, miałby się zrealizować ( utrzymanie trendu spadkowego ), to właśnie kończy się ostatnia fala C korekty w trendzie spadkowym. Ostrożny Trader już w tym miejscu rozpatrywałby zamknięcie swojej pozycji BUY z niezłym zyskiem, jeśli tak jak ja, prowadzi pozycję od samego dołka. Bardziej zapobiegliwy Trader poczekałby na ewentualny OVB w trendzie spadkowym czyli osiągnięcie przez cenę poziomów 7820 USD ( MT4 ) lub 8015 USD ( Coinabase ). Po OVB mój scenariusz tworzącego się impulsu 5 falowego zostałby anulowany a scenariusze nr 2 i 3 ( ubiegły tydzień ) nabrały by większego prawdopodobieństwa. Teraz to wszystko, co wiem i potrafię zobaczyć na wykresie. Nie ukrywam, że sam rozpatruję zamknięcie pozycji BUY, ale tylko na jednym z moich kont, w celu realizacji niezłego zysku. Jeśli tak się stanie, zobaczycie to w nagraniu w najbliższej analizie wideo na kanale YouTube Bithub do której serdecznie zapraszam.

Analiza BTC scenariusz przeciwstawny

ETH: (na pierwszym miejscu w cotygodniowej ankiecie )

Jak wiecie z poprzednich analiz, ETH wykonuję głęboką falę A korekty w dużym interwale. W ramach trwania tej fali opisałem na wykresie V fal wewnętrznych a także szczegółowo strukturę wewnętrzną ostatniej fali V, która również powinna być v falowa. Jeśli tak, to falowo brakuję ostatniej, v fali kończącej całe zejście głębokiego A ( podobnie było w BNB).

Ponadto struktura trendu spadkowego nadal jest utrzymana. Jak widzicie na wykresie, cena po ostatnich wzrostach zatrzymała się idealnie w proporcji 1:1 z ostatnią korektą, co może świadczyć o chęci wybicia dna i wykonania ostatniej fali spadkowej przed rozpoczęciem nowego trendu.

Chciałbym się mylić w tej analizie, a zatem: jeśli zobaczę, że cena dotknęła żółtej linii OVB uznam opcję wzrostów za prawdopodobną. Później przebijanie ostatnio szczytów oznaczonych przerywaną linią pomarańczową tylko uświadczy mnie w przekonaniu wzrostów.

Podsumowując: spójrzmy na ETH optymistycznie. Nawet jeśli wystąpią teraz spadki ( co może towarzyszyć korekcje wyższego rzędu w BTC) , to ETH jest bardzo technicznym walorem. Oznacza to, że po hipotetycznym zejściu poniżej ostatniego dna, walor ten nie będzie miał już techniczne przesłanek do dalszych spadków i wtedy z precyzją snajpera będzie można dokonać zakupu. Moje przekonanie co do wzrostów po wykonaniu nowego dna będzie wynosiło aż 99%….

PS. gdybym trejdował ten walor szukałbym sella właśnie teraz ze SL na żółtej linii OVB.

Wykres ETH/USD

IOTA:

Iota zgodnie z wcześniejszymi analizami zrobiła to, co miała zrobić. Wybiła nowe dno. Teraz, podobnie jak ETH wykazuje chęć wybicia jeszcze jednego dołka, tym razem w strukturze wewnętrznej trwającego impulsu spadkowego. Wynika to tylko z analizy struktury falowej oraz utrzymującego się trendu spadkowego. Dodatkowo jesteśmy na 1;1 z ostatnią korektą, która jako fala IV musi być inna niż fala II. Dlatego idealnie pasuje tu korekta pędząca. UWAGA. Mylę się, jeśli żółta linia OVB zostanie wybita. Dodatkowo wyjście ceny powyżej przerywanej linii utwierdzi mnie w przekonaniu, że nie miałem racji i zacznę patrzeć na IOTE pro wzrostowo, przynajmniej w krótkim terminie, jednak na ten scenariusz daję mniej niż 10 % szans na realizację.

Wykres IOTA/USD

CHZ:

Na Waszą prośbę popatrzmy jeszcze na CHZ. Z góry zakładam, że ten walor ma krótką historię oraz sam wykres jest dość słabo czytelny. Stąd analiza jest, ale przekonanie co do jej skuteczności jest dość niewielkie. Zwłaszcza, że cena wykonała już raz OVB w trendzie spadkowym i został on zanegowany.

Trend spadkowy był tu silniejszy a jednak to rzadkość, żeby wykonany overbalance był nieskuteczny. Cena w trwającym trendzie spadkowym przebiła się przez dość silne strefy wsparcia oraz poziom mierzenia 115,5 Fibo. Obecnie już kilkukrotnie cena odbiła się od ostatniego poziomu, który mógłby cenę zatrzymać a mianowicie 127,2. Ponadto poziom ten zbiegł się ze strefą wsparcia, na którą wcześniej pewnie nie zwróciłbym uwagi ( słabszą ). Zważywszy, że falowo jest to ostatnia – V fala wewnętrzna trwającego impulsu spadkowego oraz widać, że otrzymujący się trend zwolnił, można spodziewać się zawrócenia właśnie z tego miejsca. Ja osobiście, z „odwracaniem trendu” poczekałbym na kolejny overbalance, który oznaczyłem żółta linią. W następnej kolejności, pokonanie szczytu oznaczonego przerywaną linią utwierdziłoby mnie w przekonaniu, że trend ulega zawróceniu.

analiza CHZ
Wykres CHA/USD

Na dzisiaj to wszystko. W najbliższej analizie wideo, zgodnie z Waszym życzeniem, zajrzymy między innymi do BNB, ZRX, ETC, XAU ( Złoto). Jeśli chcecie być poinformowaniu o nowym filmie, zachęcam do subskrypcji kanału na YouTube.

Od Redakcji

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.