Analiza Techniczna Rynku Kryptowalut #18 | Analiza BTC, ATOM, ETH, LTC i coś specjalnego: Gold/Złoto/XAU

2 614

Witajcie w poniedziałkowej analizie technicznej kryptowalut…..i nie tylko!!!

Dziś „gościem specjalnym” będzie złoto. Wiem, że to nie jest zbyt merytoryczne a jednak dostrzegam szczególny związek tego kruszca z rynkiem krypotwalut. Można by na ten temat napisać książkę, bo powiązań jest wiele, ale powiedzmy sobie, że patrząc tylko i wyłącznie sentymentalnie to właśnie złoto, jako tzw. store of value uległo w pewien sposób Bitcoinowi, tak przynajmniej uważają zwolennicy rynku kryptowalut. Innym istotnym powodem jest fakt, iż moja metodologia działa bardzo dobrze w analizie XAU/USD. Inaczej mówiąc złoto jest wyjątkowo technicznym walorem. A jako ostatnie dodam, że złoto znajduje się w ofercie Flying Atom. Dobrze wiedzieć, gdzie znajduje się jego cena na wykresie.

Na początek dodam, że mimo, iż analiza jest „poniedziałkowa”, to wykonuję ją w niedzielny wieczór, gdy świece tygodniowe jeszcze się nie zamknęły. Niestety, na tyle pozwala mi moja obecna sytuacja.

Przypominam, ze Wasze uwagi możecie kierować bezpośrednio na mój adres e mail: [email protected]

BTC:

W analizie wysokiego interwału właściwie niewiele się zmieniło od ubiegłotygodniowych materiałów (tekst i wideo). Nadal prowadzę swoje pozycje BUY, choć wiem, że niedaleko pod ostatnim dołkiem znajduje się poziom 70,7 zmieniający całą moja analizę.

Samo wejście udało się wykonać idealnie – „w punkt”, stąd ryzyko straty na rynku forex nie istnieje poza sytuacją, w której gwałtowne spadki nastąpiłyby w weekend, a na wykresie pojawiła by się luka, z otwarciem tygodnia poniżej mojego StopLossa. W niewielkim, kilkuprocentowym stopniu przygotowuję się na ten scenariusz. A jednak AT pozwala mi osiągnąć zdecydowanie większe przekonanie co to wzrostów tego waloru.

Ciekawa sytuacja ma miejsce, gdy przyjrzymy się interwałowi 4H. Oczywiście wspominałem, że jest jeszcze za wcześnie, żeby z pełnym przekonaniem uznać, iż ostatnie wzrosty to już nowy impuls do góry, ale, gdy przyglądam się strukturze wewnętrznej tego ruchu widzę, że cena idealnie reaguje na „przystanki” w drodze na północ. Wcześniej takim przystankiem był płytki poziom 38,2 gdzie idealnie dołożyłem kolejny BUY.

Ostatnim punktem był poziom 61,8. Cena zjechała tu trójfalowym ruchem korekcyjnym, po czym bardzo mocno odbiła się z tego poziomu, co może oznaczać zakończenie korekty i powrót do dalszych wzrostów. Tu mimo zajętej pozycji BUY, zostałem wyrzucony przez zbyt mały SL. Szkoda… Następnie cena dojeżdża do lokalnej linii trendu spadkowego i przebija ją w trzeciej próbie ( 1,2,3,) Teraz przydałby się test linii z drugiej strony a następnie atak na overbalance, do którego już całkiem blisko – 7533 USD ( Bitfinex ) i ostatni lokalny szczyt – 7554 USD( Bitfinex )…..

Wykres BTC/USD

ATOM:

W parze do BTC widzę powrót do oznaczonej na zielono linii trendu wzrostowego. Dodatkowo na wykresie zaznaczyłem żółtym prostokątem lokalne wsparcie dla ceny, a także czerwoną linię, która określa stosunek korekt 1:1 w trendzie. Gdy wszystkie opisane wyżej się skrzyżują, nastąpi dobry moment na BUY.

Oczywiście rozsądnie jest poczekać na formację. Lub strategia alternatywna: wejście „w punkt” na opisanym skrzyżowaniu i bardzo mały SL. Scenariusz B: jeśli cena zejdzie poniżej linii trendu i wsparcia, oraz przebije OVB ( żółta linia) i taki stan utrzyma się min 1 D, możliwe zawrócenie trendu a walor do dalszej obserwacji. W parze do USD, scenariusz bez zmian. Buy przy linii i trendu w strefie wsparcia. Wyjście po przebiciu linii i oczekiwanie na wcześniejszą linię trendu. Oczekiwany, minimalny zasięg w parze do USD to okolice 6,5 dolara.

analiza ATOM
Wykres ATOM/BTC
Wykres Atom/USD

ETH:

Ethereum zareagowało na kolejny poziom zatrzymania fali A korekty. Druga co do wielkości kryptowaluta zsynchronizowała się w czasie z Bitcoinem wykonując formację wzrostów, w tym przypadku objęcie hossy. Towarzyszy temu niskie RSI. To dobry znak do wzrostów. Oczywiście szanując obowiązujący trend należy uznać trwający wzrost jako korektę spadków. Staram się odczytać wewnętrzną strukturę fal, ale jest za mało czytelna. Jedno co wiem na pewno to fakt, iż cena znajduje się w fali piątej a wiec ostatniej całego zejścia A. W parze do BTC nie ma pozytywnych sygnałów…linia trendu wzrostowego pokonana i stestowana daje gotowość do spadków.

analiza ETH
Wykres ETH/USD

LTC:

Litecoin ma niemalże bliźniaczą strukturę jak ETH. Również zatrzymanie i odbicie na 87,5. Pojawienie się objęcia hossy przy niskim RSI. Zauważalne coraz to wyższe szczyty i dołki. A jednak to jeszcze nie odwrócenie trendu a jedynie korekta ostatniego impulsu spadkowego. Obserwuję i oczekuję overbalance do potwierdzenia wzrostów. Czy w jednym i drugim przypadku to Bitcoin nada odpowiedni kierunek ? Jeśli tak, to synchronizacja jest jak w szwajcarskim zegarku. W parze do BTC też lustro…. cena poniżej linii trendu, co prawda jeszcze w strefie wsparcia, mimo to trwa trend spadkowy.

Analiza LTC
Wykres LTC/USD
No i wreszcie zapowiadane złoto. Jak patrzę na wykres to od razu przypominają mi się słowa niedowiarków, którzy z pełnym przekonaniem twierdzą, że analiza techniczna nie działa…..a co dopiero Fale Elliotta, te to dopiero nie działają :). Mój komentarz jest prosty. Nie każdy posiadacz prawa jazdy jest kierowcą rajdowym. Powiem więcej, nie każdy kierowca rajdowy spija szampana 🙂 Mam nadzieje, że przesłanie było trafne.

XAU:

Złoto zalicza właśnie swój lokalny szczyt. Jestem pewien, że właśnie teraz wielu z Was lub Waszych znajomych ze zdumieniem obserwuje wzrosty ceny złota. Tak! To właśnie fala 3. Takiej trójki oczekiwałem (z niepowodzeniem) w analizowanym wcześniej BNB… Trójka to spełnienie marzeń wielu traderów, spekulantów i inwestorów. Zwłaszcza trójka w interwale tygodniowym…W tej chwili obserwujemy piątą falę wewnętrzną trwającej trójki. Minimalny poziom jaki powinna osiągnąć cena to 1625 USD. Od tego momentu będę liczył fale w strukturze wewnętrznej i oczekiwał zakończenia wzrostów, których „w punkt” nie jestem w stanie przewidzieć. Gdyby wzrost z ostatnich 2 tygodni chciał wykonać korektę do chociaż 50% tych dwóch zielonych świec, chętnie i ja zająłbym pozycje długą…. Póki co, w tej chwili nie jest to zbyt rozsądne.

analiza złota
Złoto -wykres XAUUSD

Mam nadzieję, że dzisiejszym bonusem nie zaburzyłem porządku „poniedziałkowej analizy technicznej rynku krypotwalut” 🙂

W dzisiejszym materiale zabrakło XRP i BTC.D. Zajrzymy do nich w nadchodzącym nagraniu wideo.

Poniżej link do noworocznej analizy:

Od Redakcji

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego

Komentarze