WEF po 3 latach wraca do Davos

Światowa elita powraca do Davos po raz pierwszy od trzech lat. Pandemia i późniejsze lockdowny uniemożliwiły fizyczne styczniowe spotkania WEF, Światowego Forum Ekonomicznego w 2021 i 2022 roku. Teraz ponad 2700 polityków, dyrektorów, inwestorów, bankierów i naukowców zgromadzi się w szwajcarskim ośrodku narciarskim, by rozmawiać o przyszłości. Tematem przewodnim 53. konferencji będzie „Współpraca w podzielonym świecie”.

Wielu z aktualnie zapowiadanych gości przybyło do najwyżej położonego miasta Europy w maju zeszłego roku, podczas letniej sesji Forum. Jednak założyciel WEF, Klaus Schwab ożywił praktykę gromadzenia się światowych przywódców oraz ekspertów w Davos także zimą.

Spotkają się pośród wielu obaw. Rozmowy będą dotyczyły między innymi działań Rosji w Ukrainie. Nie zabraknie również poruszenia kwestii zbliżającej się globalnej recesji w związku z rosnącymi kosztami życia. Nie bez echa pozostaną zapewne tematy związane ze zmianami klimatycznymi. „Istnieje ryzyko pojawienia się polikryzysu, ponieważ tak wiele rzeczy dzieje się jednocześnie” – powiedziała Bloombergowi Saadia Zahidi, dyrektor generalny WEF. „Dla wielu przywódców to krytyczny moment, na który najprawdopodobniej nie są przygotowani”.

WEF 2023 – kto tam będzie?

Kanclerz Niemiec, Olaf Scholz jest jedynym liderem z Grupy Siedmiu (G7), który pojawi się na Forum. Przemówi także chiński wicepremier Liu He.

Inni goście „wagi ciężkiej” to szefowie Unii Europejskiej, NATO, a także politycy Finlandii, Grecji, Hiszpanii, Filipin, Republiki Południowej Afryki i Korei Południowej.

Stany Zjednoczone wyślą Sekretarza Marty’ego Walsha, przedstawiciela handlowego Katherine Tai i dyrektora Federalnego Biura Śledczego Christophera Wraya.

Przybędzie co najmniej 100 miliarderów. Większość z nich pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Wśród nich Laurence Fink z BlackRock Inc. oraz Steve Schwarzman z Blackstone Inc. Licznie przybędą też miliarderzy z Indii i Arabii Saudyjskiej.

Wall Street będzie dobrze reprezentowana przez dyrektora generalnego JPMorgan, Jamiego Dimona, a także Davida Solomona z Goldman Sachs Group Inc i Jane Fraser z Citigroup Inc. Nie zabraknie również przedstawicieli z Bank of America Corp., Morgan Stanley, UBS Group AG i Deutsche Bank AG.

Nie będzie za to żadnego rosyjskiego oligarchy. Kiedyś pomagali oni finansować WEF, jednak teraz ich środki zostały zamrożone po inwazji prezydenta Władimira Putina na Ukrainę i nałożeniu międzynarodowych sankcji.

Do Szwajcarii pojedzie delegacja ukraińskiego rządu.

Kryzys w świecie kryptowalut może oznaczać mniej finansistów z tej branży. FTX Sama Bankmana-Frieda był partnerem WEF. Od czasu upadku jednej z największych giełd, zrezygnowano z tego partnerstwa. Mimo to kilka paneli będzie poświęconych przyszłości kryptowalut i walut cyfrowych, a grupa entuzjastów tokenów zorganizowała sąsiednie „centrum blockchain”. Obejmuje ono galerię NFT poświęconą sztuce cyfrowej.

Perspektywy gospodarcze

Z pewnością goście Forum stoją przed perspektywą podzielenia się świata. Coroczny Globalny Raport Ryzyka Światowego Forum Ekonomicznego, oparty na ankiecie przeprowadzonej przez Forum, pokazał, że groźba recesji, kryzys związany z kosztami życia i rosnące problemy z zadłużeniem będą dominować w prognozach na następne dwa lata.

W tym tygodniu Bank Światowy obniżył swoje prognozy wzrostu dla większości krajów i regionów, ostrzegając, że dalsze przeciwności mogą wepchnąć światową gospodarkę w recesję.

„Żyjemy w czasach wielu wstrząsów” — powiedział Kenneth Rogoff, profesor Uniwersytetu Harvarda i stały bywalec WEF. „Możemy znajdować się w punkcie zwrotnym dla światowej gospodarki” – dodał.

Jednak cieplejsza niż się obawiano europejska zima i ponowne otwarcie Chin po pandemii COVID, wzbudziły nadzieje na rynkach finansowych na miękkie lądowanie. Rok 2023 może być dla pracowników łatwiejszy po tym, jak rynki pracy wykazały w zeszłym roku zaskakującą odporność.

Inne tematy w Davos obejmują perspektywy globalizacji, bezpieczeństwo żywnościowe i łańcuchy dostaw, a także ryzyko związane z punktami krytycznymi na rynku nieruchomości i obciążeniem długiem.

Tarcia polityczne

Wojna Rosji w Ukrainie i jej perspektywy prawdopodobnie zdominują dyskusje polityczne. Stany Zjednoczone i Chiny również nadal walczą o znalezienie sposobu na własną dominację, ścierając się w kwestiach takich jak handel i produkcja półprzewodników.

Sukces premiera Xi Jinpinga w przywróceniu kraju do normalności po blokadach związanych z pandemią również będzie gorącym tematem, nie tylko ze względu na jego globalne reperkusje.

WEF po pandemii

Goście w Davos zostali zaskoczeni na początku 2020 roku, kiedy rozpoczęła się pandemia koronawirusa. Teraz prezesi firm Moderna Inc. i Pfizer Inc. przemówią podczas panelu poświęconego temu, jak szybko można stworzyć szczepionki, gdy wybuchnie kolejna pandemia.

Obecny będzie również temat przyszłości pracy. Powrót do biur, wzrost liczby „cichych zwolnień” i czterodniowy tydzień pracy to tylko niektóre z problemów, które niepokoją menedżerów.

„ESG” i zmiana klimatu

Globalne ocieplenie od dawna powraca w Davos i w tym roku nie jest inaczej. Cztery największe zagrożenia na następną dekadę wymienione w raporcie z tego tygodnia były bezpośrednio związane ze zmianami klimatycznymi. Wszystkie oprócz jednego w pierwszej dziesiątce miały pośrednie powiązania z globalnym ociepleniem.

W maju aż jedna trzecia dyskusji panelowych na Scenie Głównej dotyczyła tego tematu, a w ramówce na 2023 rok ponad jedna trzecia wszystkich dyskusji poświęcona jest czemuś z tym związanemu. W rzeczywistości słowo „klimat” pojawia się w programie częściej niż „energia” i „geopolityka” razem wzięte.

Dla kontrastu, akronim ESG – „Environment, Social and Governance” wymieniony jest raz. Szersze kwestie ESG są usiane w porządku dziennym. Niemniej jednak spadający rynek, zaostrzone przepisy rządowe dotyczące standardów w tej sprawie oraz reakcja polityczna w niektórych kręgach sprawiają, że w 2023 r. będzie to kluczowy temat.

Niemniej, rozmowa o kwestiach klimatycznych może być sposobem na uniknięcie konfrontacji, a Davos w dużej mierze zgadza się, że rozwiązania technologiczne i kapitalizm mogą znaleźć sposób na wyjście z kryzysu.

Stanowiska nie zmienia nawet fakt, że światowa emisja gazów cieplarnianych pobiła nowy rekord w 2022 roku, po ożywieniu węgla w czasie kryzysu energetycznego wywołanego wojną Rosji z Ukrainą.

BlockchainDavosEkonomiapandemiaputinRosjaSzwajcariaukrainaWefWiadomościwydarzenia
Komentarze (0)
Dodaj komentarz