ChatGPT-4 poprawnie zdiagnozował ciężką chorobę psa. Weterynarze nie mieli pojęcia co mu dolega

ChatGPT-4 to ulepszony model językowy sztucznej inteligencji firmy OpenAI przetrenowany na o wiele większych zbiorach danych niż jego poprzednik, GPT-3,5. SI każdego dnia znajduje dla siebie dziesiątki nowych zastosowań, od projektowania grafik, przez budowanie biznesów od podstaw aż po funkcjonowanie jako osobisty, wirtualny asystent w codziennym życiu. Oto kolejne praktyczne wykorzystanie nowoczesnej technologii: darmowa poradnia medyczna i weterynaryjna. Poniżej prezentujemy historię Coopera, któremu sztucznia inteligencja pomogła w poprawnym zdiagnozowaniu ciężkiej choroby jego pupila.

ChatGPT-4 uratował życie mojemu psu

Po tym, jak u mojego psa zdiagnozowano chorobę przenoszoną przez kleszcze, weterynarz rozpoczął odpowiednie leczenie i pomimo poważnej anemii, jej stan wydawał się stosunkowo dobrze poprawiać.

Po kilku dniach jednak sprawy przybrały gorszy obrót. Zauważyłam, że jej dziąsła są bardzo blade, więc popędziliśmy z powrotem do weterynarza. Badanie krwi wykazało jeszcze większą anemię, jeszcze gorszą niż pierwszego dnia, kiedy przyszliśmy.

Weterynarz przeprowadził więcej testów, aby wykluczyć inne współzakażenia związane z chorobami przenoszonymi przez kleszcze, ale wyszły negatywnie. W tym momencie stan psa był coraz gorszy, a weterynarz nie miał pojęcia, co to może być.

Zasugerowali, żebyśmy poczekali i zobaczyli co się stanie, co nie było dla mnie akceptowalną odpowiedzią, więc popędziliśmy do innej kliniki, żeby uzyskać drugą opinię.

W międzyczasie przyszło mi do głowy, że diagnostyka medyczna wydaje się być rodzajem rzeczy, w której GPT4 mógłby być potencjalnie naprawdę dobry, więc opisałem SI sytuację bardzo szczegółowo.

Dałem jej rzeczywiste, przepisane wyniki badań krwi z wielu dni i poprosiłem o diagnozę.

Źródło: Twitter, @peakcooper
Źródło: Twitter, @peakcooper

Pomimo zastrzeżenia „Nie jestem weterynarzem…”, spróbowała odpowiedzieć.

Jej interpretacja wyników badań była w porządku. GPT-4 zasugerował, że mogą występować inne podstawowe problemy przyczyniające się do anemii.

Zobacz też: Bitcoin lepszą inwestycją niż złoto. MicroStrategy i Michael Saylor w końcu mogą chwalić się zyskiem

Źródło: Twitter, @peakcooper

Więc spytałem: jakie inne podstawowe problemy mogą pasować do tego scenariusza, a on zwrócił mi listę potencjalnych kandydatów.

Wiedziałem, że test 4DX wykluczył inne koinfekcje, a badanie USG wykluczyło krwawienie wewnętrzne, więc pozostała nam jedna diagnoza, która pasowała do wszystkiego do tej pory: IMHA (to choroba, w której organizm atakuje własne erytrocyty. Jest to jedna z najczęstszych chorób tła immunologicznego u psów – przyp. red.)

Źródło: Twitter, @peakcooper

Kiedy dotarliśmy do drugiego weterynarza, zapytałem, czy to możliwe, że to może być IMHA. Weterynarz zgodził się, że jest to możliwa diagnoza. Pobrano krew, gdzie zauważono widoczną aglutynację.

Po wielu innych badaniach diagnoza została potwierdzona. GPT-4 miał rację. Rozpoczęliśmy u psiaka odpowiednie leczenie i teraz już prawie w pełni wyzdrowiała.

Należy pamiętać, że obie te choroby są bardzo częste. Babeszjoza jest chorobą nr 1 przenoszoną przez kleszcze, a IMHA jest jej częstym powikłaniem, szczególnie w przypadku tej rasy.

Zobacz też: Atak hakerski na protokół SushiSwap! Natychmiast zabezpieczcie swoje kryptowaluty

Źródło: Twitter, @peakcooper

Nie mam pojęcia dlaczego pierwszy weterynarz nie potrafił postawić prawidłowej diagnozy: albo niekompetencja, albo złe zarządzanie.

GPT-3,5 nie potrafił postawić prawidłowej diagnozy, ale GPT4 był na tyle mądry, że to zrobił.

Nie mogę sobie wyobrazić, jak będzie wyglądać diagnostyka medyczna za 20 lat.

Najbardziej imponującą częścią było to, jak dobrze bot czytał i interpretował wyniki badań krwi. Po prostu przepisałem wartości testu CBC z kartki papieru, a on podał krok po kroku wyjaśnienie i interpretację wraz z zakresami referencyjnymi (które potwierdziłem jako poprawne).

Zobacz też: Bitcoin Lightning Network zintegrowane z Coinbase! Oficjalne stanowisko CEO

Źródło: Twitter, @peakcooper

Jeśli @OpenAI potrzebuje więcej informacji do celów badawczych, mam całą dokumentację medyczną Sassy (wspomnianego psa) i wyniki badań krwi gotowe do udostępnienia.

Na koniec Cooper podzielił się wszystkimi zapytaniami jakie skierował do GPT-4 wraz z jego odpowiedziami. Wątek ten znajdziecie poniżej:

Zobacz też: Masz Mac’a? Komputery Apple zawierają ukryty, oryginalny manifest Satoshiego Nakamoto z 2008 r.

Jak wspomnieliśmy i widać na powyższym przykładzie, różnice między GPT-4 a GPT-3,5 są ogromne. Niestety najnowsza wersja jest już w pełni płatna. Film instruktażowy, na którym dowiecie się jak zacząć z ChatGPT-3,5 i ChatGPT-4 znajdziecie na kanale NetGonet:

Może Cię zainteresować:

Chatgptnowe technologiePoradniksztuczna inteligencja
Komentarze (0)
Dodaj komentarz