SEC i CFTC: Bitcoin i Ethereum nie zostaną nigdy uznane za papiery wartościowe

Senator Kirsten Gillibrand, jedna z autorek świeżej, wtorkowej ustawy regulującej kryptowaluty i przedstawicielka Partii Demokratycznej przyznała, że ani Komisja Papierów Wartościowych (SEC), ani Komisja CFTC (ang. Commodity Futures Trading Commission) nie mają w planach uznania BTC i ETH za papiery wartościowe. Zapewniła również, że takie samo zdanie na ten temat ma prezes SEC’u, Gary Gensler.

Główne autorki wtorkowej ustawy, K. Gillibrand i słynąca ze swojego poparcia dla kryptowalut, Cynthia Lummis, udzieliły we wtorek wywiadu w Washington Post Live, w którym zapewniły, że zapisy zawarte w ustawie pozwolą na nowo zdefiniować aktywa cyfrowe. Oprócz dotychczasowego podziału na „towary” (ang. commodities) oraz papiery wartościowe (ang. securities), stworzona została nowa grupa, mianowicie aktywów pomocniczych/podrzędnych (ang. ancillary assets).

Według wyjaśnień senator Lummis, aktywa pomocnicze będą między innymi obejmować NFT i aktywa cyfrowe, które nie służą bezpośrednio do przechowywania wartości (ang. store of value), ani nie są środkiem płatniczym. Z kolei papiery wartościowe będą definiowane według kryteriów ustanowionych w latach 30. dwudziestego wieku przez Howey’a Testa, wraz z dodanymi w latach późniejszych poprawkami i unowocześnionymi specyfikacjami. Aktywa i tokeny uznane za papiery wartościowe będą m. in. tymi, które dają inwestorom prawo głosu, wypłacają dywidendy lub dają udział w zyskach/przychodach.

Zgodnie z informacjami udzielonymi przez obie senator we wtorkowym wywiadzie, nadzór nad rynkiem kryptowalut należał będzie zarówno do SEC’u, jak i komisji CFTC. Choć większość aktywów cyfrowych wciąż będzie pod kontrola SEC’u, tak, jak to ujęły, nadzór nad „lwią częścią rynku” przypadnie CFTC, wliczając w to dwie największe kryptowaluty, Bitcoina i Ethereum.

Ujawnione informacje są dość zaskakujące w kontekście dotychczasowego, zachowawczego podejścia do ETH szefa SEC’u, Gary’ego Genslera, który wielokrotnie nawoływał do jasnego określenia statusu kryptowaluty i ustalenia, czy jest ona papierem wartościowym, czy towarem (ang. commodities).

Entuzjastów rynku kryptowalut może także cieszyć podejście senator Kirsten Gillibrand. Jako zagorzała zwolenniczka demokracji, widzi ona w kryptowalutach wiele możliwośći w kontekście „demokratyzacji dostępu do finansów”. Co więcej, jej zdaniem aktywa cyfrowe umożliwiają społecznościom imigrantów łatwiejszy dostęp do finansów oraz wykonywanie natychmiastowych i tanich przelewów.

Może Cię zainteresować:

BitcoinBTCCFTCEthereumSECUSA
Komentarze (0)
Dodaj komentarz