CEO JPMorgan ostrzega przed „ekonomicznym huraganem”

4 036

Jamie Dimon, dyrektor generalny JPMorgan & Chase zapowiada, że „ekonomiczny huragan” jest tuż-tuż i zaleca, by dobrze się do niego przygotować. „Nie wiemy po prostu, czy to drobny huragan, czy Superstorm Sandy”, dodaje.

Słowa Dimona padły podczas środowej konferencji prasowej sponsorowanej przez firmę Alliancebernstein Holdings. Jego zdaniem ludzie pokładają zbyt dużą wiarę w skuteczność działań FED’u i wydaje im się, że wszystko będzie dobrze. Ostrzega by nie popadać w optymizm i przygotować się na prawdziwy huragan, bo FED wcale nie ma wszystkiego pod kontrolą i niedługo wszyscy odczujemy skutki jego działań.

„Huragan zbliża się wielkimi krokami. Po prostu wciąż nie wiemy, czy będzie mały i niegroźny, czy będzie to Superstorm Sandy… Lepiej się przygotujcie”

Dimon odniósł się także do swoich słów z początku maja tego roku, kiedy mówił, że „nadciągają burzowe chmury”. Zrewidował pogląd i przyznał, że jest znacznie gorzej niż zakładał – „to nie tylko duże chmury burzowe…. to huragan”. Dodał także, że polityka JPMorgan z uwagi na te prognozy będzie „bardzo konserwatywna”.

Zdaniem CEO JPMorgan & Chase, nadchodzący huragan ma swoje źródło w ruchach Banku Rezerwy Federalnej. Przede wszystkim FED ma w planach wycofanie obecnie funkcjonujących programów awaryjnego skupu swoich obligacji. Co więcej, na koniec miesiąca zaplanowano działania, mające na celu zacieśnianie polityki pieniężnej (ang. quantitative tightening- QT).

„Nigdy nie mieliśmy do czynienia z tak daleko posuniętym zacieśnianiem polityki pieniężnej (QT), patrzymy więc na coś, co mogłoby być tematem książek historycznych przez 50 lat”.

Dimon przekonywał także, że banki centralne nie mają żadnego pola manewru z uwagi na zbyt dużą płynność w obecnym systemie. Muszą więc „pozbyć się części płynności, zatrzymać spekulacje, by w ostatecznym rozrachunku obniżyć ceny domów i tym podobne”.

Na dokładkę sytuacji ekonomicznej i polityki FED’u dochodzi jeszcze wojna na Ukrainie, która przyczynia się do skoków cen żywności i ropy naftowej.

Dimon dołącza więc do grona ludzi zapowiadających nadchodzącą recesję. Wśród nich znaleźli się także Elon Musk, Michael Burry oraz główny doradca ekonomiczny firmy Allianz, Mohamed El-Erian.

Może Cię zainteresować:

Komentarze